Badania termowizyjne mieszkania i domu – sprawdź, którędy ucieka ciepło i uszczelnij wnętrza przed następną zimą

Kończy się okres grzewczy i podsumowujemy wydatki poniesione na ogrzewanie. Niestety ceny ogrzewania rosną, co ma bezpośrednie przełożenie na domowy budżet. Jeśli i Ciebie zaskoczyły rachunki, warto przeprowadzić badanie termowizyjne i zdecydować się na to w najbliższej przyszłości. Dlaczego akurat teraz? Po to, by w ciągu lata porządnie uszczelnić mieszkanie lub dom. Uszczelnienie może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 65%! Sprawdź, jak wygląda takie badanie, na czym polega i jakie przynosi efekty.

Co to jest kamera termowizyjna?

Badania termowizyjne mieszkań i domów przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia, jakim jest kamera termowizyjna. Pierwsza tego typu „maszyna” (bo tak można określić ważący 30 kg sprzęt) powstała w roku 1960, a jej gabaryty znacznie odbiegały od rozmiarów kamer, które wykorzystywane są dzisiaj. Z biegiem lat rozmiary kamer termowizyjnych zmniejszały się – spore postępy poczyniono w latach 90. XX wieku. Dopiero po roku 2000 kamery termowizyjne zaczęły przypominać niewielkie urządzenia o ogromnych możliwościach, które wykorzystuje się dzisiaj.

Jak działa kamera termowizyjna? Rejestruje ona promieniowanie cieplne, jakie jest emitowane w paśmie podczerwieni, a jej głównym zadaniem jest rejestrowanie anomalii termicznych. Urządzenie to ma zastosowanie m.in. w przemyśle, energetyce, medycynie i właśnie w budownictwie.

Do czego wykorzystuje się kamerę termowizyjną?

Kamerę termowizyjną w budownictwie wykorzystuje się m.in. do:

  • badania przegród zewnętrznych budynku pod kątem występowania mostków termicznych, czyli miejsc, w których przepływ ciepła jest zaburzony, a straty ciepła największe. Mostki termiczne powodują m.in. spadek temperatury wewnątrz przegród, a czasem także zwiększoną wilgotność (poprzez kondensację pary wodnej). Co za tym idzie – im więcej takich nieszczelności w przegrodach, tym utraty ciepła oraz ryzyko powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów, są większe. Badanie kamerą termowizyjną pozwala wskazać zawilgocone miejsca i zdiagnozować, gdzie straty ciepła są największe. To z kolei umożliwia odpowiednie uszczelnienie przegród;
  • wykrywania nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania czy instalacji ciepłej wody użytkowej. Wszystko po to, by wykryć uszkodzony fragment instalacji bez konieczności niszczenia podłóg czy ścian;
  • wyszukiwania przewodów instalacji przed remontem (np. gdy występują braki w dokumentacji projektowej);
  • badania urządzeń elektrycznych, szaf rozdzielczych lub sterujących – po to, by zlokalizować uszkodzone podzespoły.

Sprawdź, którędy ucieka najwięcej ciepła

Dzięki kamerze termowizyjnej możesz zlokalizować miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. W budownictwie mieszkalnym najczęściej są miejsca, takie jak:

stolarka okienna – nieprawidłowy montaż stolarki może powodować nie tylko utraty ciepła, ale też zagrzybienia przy ościeżnicach;

płyta balkonowa – deweloperzy coraz częściej stosują rozwiązania, które mają minimalizować wpływy liniowych mostków ciepła, jednak nadal spotkać można balkony, które przecinają warstwę izolacji i tym samym przyczyniają się do zwiększania strat ciepła;

pokrycie dachowe lub posadowienie budynku – dotyczy to domów jednorodzinnych oraz mieszkań na zerowych i najwyższych kondygnacjach w budynkach wielorodzinnych.

Badanie termowizyjne przy pomocy kamery pozwoli Ci wykryć wszystkie te miejsca i skutecznie je uszczelnić przed kolejnym okresem grzewczym – tak, by zmniejszyć konieczność ogrzewania mieszkania czy domu i oszczędzić więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *