Co to jest „klej na gorąco” i jakie jest jego zastosowanie? Jak działa pistolet do klejenia?

Klej na gorąco pozwala na szybkie i bezproblemowe wykonanie drobnych napraw, usunięcie usterek, sklejenie elementów o różnej teksturze, a nawet wykonanie ciekawych, oryginalnych ozdób. Jest niezastąpiony do wszelki prac DIY. Ten produkt, w połączeniu z tzw. pistoletem, daje naprawdę szerokie możliwości. Sprawdź, jak działa pistolet do kleju na gorąco i gdzie go wykorzystać.

Czym jest klej na gorąco?

Klej na gorąco dostępny jest najczęściej w formie białych lub bezbarwnych pałeczek, ale możesz znaleźć też kleje w różnych kolorach czy nawet kleje z brokatem. Pałki te mają różną średnicę i długość. Ich rozmiar jest istotny, ponieważ musi pasować do pistoletu – jeśli pałki będą za duże, nie zmieszczą się do pojemnika w pistolecie. Jeśli będą za małe, wypadną z niego.

Klej na gorąco, jak sama nazwa wskazuje, działa pod wpływem temperatury. I właśnie do jego ogrzania, a następnie rozpuszczenia, potrzebne jest urządzenie nazywane pistoletem.

Jak działa pistolet z klejem na gorąco?

Pistolet do kleju na gorąco to elektroniczne urządzenie, które daje duże możliwości, a do tego jest łatwe w obsłudze. Aby działało poprawnie, musi się nagrzać – samo włożenie klejowego wkładu do specjalnego pojemnika nie spowoduje, że klej się rozpuści.

Urządzenie to zostało wyposażone w grzałkę, która nagrzewa się do temperatury 200 stopni Celsjusza. I to właśnie ten element jest odpowiedzialny za rozpuszczenie wkładu z klejem. Aby grzałka zaczęła się nagrzewać, musisz postawić pistolet na tzw. stacji dokującej, czyli na specjalnej podstawce. Potem należy poczekać, aż pistolet uzyska odpowiednią temperaturę, a na koniec… zacząć kleić. 🙂

Ważne! Musisz poczekać, aż pistolet dobrze się nagrzeje, a klej rozpuści. Jeśli zdejmiesz pistole z podstawy za szybko, klej będzie za gęsty, będzie wypływał zbyt wolno i zastygał niemal natychmiast.

Aby wycisnąć klej z pistoletu, wystarczy nacisnąć spust – z dyszy wypłynie odpowiednia warstwa gorącego kleju.

Gdzie wykorzystać klej na gorąco?

Klej na gorąco może skleić elementy wykonane z różnych materiałów, o różnej strukturze. Sklei np. papier, ceramikę, drewno, plastik czy elementy metalowe (te muszą zostać uprzednio nagrzane). Klej wykorzystasz więc do naprawy drewnianych mebli, sklejania ram obrazów, naprawiania drewnianej biżuterii, tworzenia dekoracji, przyklejenia wykładziny, przytwierdzania obić tapicerskich, w pracach modelarskich, przy montażu głośników, do niwelowania szczelin czy tworzenia własnej biżuterii.

Charakterystyczne dla kleju na gorąco jest to, że łączy on ze sobą różne elementy niemal natychmiast i bardzo szybko stygnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *