Farba okrętowa – czym się charakteryzuje i jak jej używać?

Jak sama nazwa wskazuje, farba okrętowa to wysoko specjalistyczny produkt, wykorzystywany na statkach i… nie tylko. Coraz częściej możemy spotkać się z nią również na lądzie i to tym najbliższym – w ogrodach, na tarasach czy w garażach. Sprawdź, co wyróżnia farbę okrętową i poznaj jej możliwe zastosowania. 

Czym jest farba okrętowa?

Pierwotnym przeznaczeniem farby okrętowej jest oczywiście malowanie powierzchni statków. Fakt ten zdradza sporo na temat jej właściwości – farba musi wyróżniać się wyjątkową trwałością i odpornością na wilgoć i warunki atmosferyczne. W końcu nieustanny kontakt z wodą, zimnem czy wiatrem to codzienność dla każdego statku.

Farba okrętowa w istocie jest praktycznie całkowicie odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda, wiatr, słońce czy skrajne temperatury. Niezależnie od tego, na jakie warunki zostanie wystawiona, powinna przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. 

Gdzie stosuje się farbę okrętową? Przemysł

Niezwykle odporna farba okrętowa znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie powierzchnie narażone są na nieustanny kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Coraz częściej maluje się nią magazyny, hale i inne przestrzenie przemysłowe. Farba doskonale kryje metal czy beton, nawet przy intensywnym użytkowaniu (ciężki sprzęt, wózki widłowe etc.). 

Farbę okrętową zauważyć można w myjniach samochodowych, których wnętrza narażone są na nieustanny kontakt z wodą (w tym wodą pod ciśnieniem). Wykorzystuje się ją także w motoryzacji, jako warstwę podkładową, chroniącą przed rdzą i korozją.

Farba okrętowa w warunkach domowych

W naszym najbliższym otoczeniu możemy z powodzeniem korzystać z farb okrętowych do malowania wszelkich powierzchni metalowych – blaszanego garażu, stalowych barierek balkonowych czy tarasowych, żeliwnej ławki ogrodowej, 

Wielu producentów zaleca stosowanie farby okrętowej jako zabezpieczenia przed rdzą, a nawet jako sposobu na powstałą już korozję. Zamalowanie ogniska rdzy pozwala w tym wypadku na odcięcie dopływu tlenu, a tym samym zapobiega rozprzestrzenieniu się korozji.

Plusy i minusy stosowania farby okrętowej

Najważniejsze zalety farby okrętowej to:

  • Doskonałe krycie i zabezpieczenie powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Dłuższa wytrzymałość malowanej powierzchni.
  • Krótki czas schnięcia (dotykowo – 2 godziny, możliwość nałożenia drugiej warstwy – 4 godziny).
  • Łatwość nakładania – przy pomocy pędza, wałka lub natrysku (sprawdź, jak wybrać odpowiedni pędzel!).
  • Możliwość przemalowania farbą epoksydową lub poliuretanową w celu zmiany koloru.

Do najważniejszych wad farb okrętowych zalicza się:

  • Wysoka cena – około 50 złotych za 1 litr farby.
  • Niewielki wybór kolorów – farba występuje jedynie w podstawowych odcieniach. 

Farba okrętowa to niezwykle ciekawy produkt, który pomimo typowo przemysłowego przeznaczenia, coraz częściej znajduje zastosowanie w przydomowych warunkach. Dzięki jej spektakularnym właściwościom możemy skutecznie zabezpieczyć metalowe powierzchnie przed korozją oraz warunkami atmosferycznymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *