Fit-out biura, czyli maksymalne wykorzystanie potencjału przestrzeni biurowej

Aranżacja przestrzeni biurowych staje się, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, nie mniej istotna niż lokalizacja biura. Chcemy pracować w miejscach, które są przestronne, funkcjonalne i designerskie. Najemcy oczekują, że biuro, które będą wynajmować, zostanie zaplanowane i wykończone od A do Z. W związku z tym prężnie rozwija się nowy segment biznesowy – wykańczanie powierzchni biurowych wg designerskich projektów. Coraz większy fragment tego rynku przejmują firmy, które dotychczas specjalizowały się wyłącznie w poszukiwaniu biur i zarządzaniu nimi. Teraz zajmują się także przygotowywaniem biur wg wytycznych klientów, czyli tzw. fit-outem. Sprawdźmy co kryje się pod tym pojęciem i co warto o nim wiedzieć.

Czym dokładnie jest fit-out biura?

Pod tym obco brzmiącym pojęciem kryją się procesy, które składają się na tworzenie przestrzeni w budynkach – zarówno biurowych, jak i handlowych, wystawienniczych, hotelowych czy nawet rezydencjalnych. Fot out ma na celu kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni w budynku w taki sposób, by była ona jak najbardziej funkcjonalna i odpowiadająca potrzebom najemcy oraz użytkowników.

Fit-out uwzględnia indywidualne potrzeby oraz wymagania użytkowników danej powierzchni, a także maksymalnie wykorzystuje potencjał miejsca.

Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na to, że fit-out ma na celu taką aranżację przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna i dopasowana do potrzeb jej użytkowników, ale też umożliwi swobodną komunikację w firmie i przyczyni się do zwiększenia wydajności pracowników.

Fit-out obejmuje wszystkie etapy realizacji – zarówno doradztwo projektowe podczas przygotowywania koncepcji (czyli tworzenia tzw. space planu), jak i opracowanie szczegółowego projektu docelowego, dobór materiałów wykończeniowych, przeprowadzenie procesów budowlanych, koordynację prac podwykonawców czy sprawne prace aranżacyjne i dekoracyjne. Wszystko po to, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt i maksymalnie zwiększyć komfort pracy pracowników.

Warto wiedzieć!

Przed rozpoczęciem pracy architekt zajmujący się fit-outem danego biura powinien nie tylko wziąć pod uwagę samą przestrzeń i wymagania klienta, ale także przeanalizować strukturę firmy, poznać specyfikę pracy i charakter firmy. Musi poznać wymagania co do zastosowania nowych technologii, relacji z klientami, a także komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaaranżować przestrzeń.

Czy fit-out = remont?

Nie należy utożsamiać fit-outu z remontem. Dlaczego? Remont ma na celu „jedynie” odnowienie wnętrz lub elewacji budynku, wymianę instalacji, odświeżenie wnętrz i przywrócenie ich pierwotnego stanu. Remont to więc pojęcie węższe – może, ale nie musi być częścią fit-outu.

Więcej informacji na temat fit-outu biura znajdziesz na stronie pewnylokal.pl/fit-out/. Możesz dowiedzieć się, jakie konkretnie usługi wchodzą w zakres fit-outu i czego oczekiwać od firmy, która będzie realizować Twój projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *