Jakich błędów nie popełnić podczas malowania?

Malowanie nie jest trudne i zdecydowanie można przeprowadzić je samodzielnie. Wielu malarzy-amatorów popełnia jednak te same błędy. Sprawdź, jak ich uniknąć i jak naprawić ewentualne usterki.

Zanim zaczniesz malować – przygotowanie ściany

Aby na ścianach i sufitach nie powstawały zacieki, pęknięcia, odparzenia czy inne usterki, musisz dobrze przygotować powierzchnię do malowania. Przede wszystkim umyj ściany i sufit – pozbędziesz się dzięki temu brudu, tłuszczu, osadów i wszystkich zanieczyszczeń, które mogą utrudniać malowanie.

Koniecznie usuń pleń i grzyby – nigdy nie kładź na nie farby, po prędzej, czy później, zagrzybienia i tak wyjdą na wierzch.

Usuń wszelki nierówności – zeszlifuj stare, luźne fragmenty farby i załataj dziury (a gdy tynk wyschnie, zeszlifuj powierzchnię). Możesz też zagruntować ścianą – będziesz mieć pewność, że farba nie wsiąknie w głąb ściany.

Dlaczego powstają zacieki podczas malowania?

Zacieki to zwykle wynik za mocno rozcieńczonej farby lub wałka źle dobranego do podłoża i rodzaju farby. Jeśli malujesz ściany wewnętrzne, raczej unikaj wałków z za długim włosiem.

Poza tym zacieki powstają także wtedy, gdy warstwa farby nałożonej na ścianę była za gruba lub gdy farba była źle rozprowadzona. Jeśli malujesz ścianę agregatem, uważaj, by ciśnienie nie było za wysokie.

Oprócz tego zacieki i mazgaje tworzą się także wtedy, gdy chcesz przykryć wcześniejsze zacieki i robisz to niepoprawnie – np. nakładasz farbę tylko na kawałek ściany.

Jak uniknąć powstawania zacieków i plam? Przede wszystkim unikaj wyżej wymienionych błędów. A jeśli już zacieki się pojawią, wyrównaj dobrze powierzchni papierem ściernym o grubości 100-120. Nie możesz też zapomnieć o odpyleniu powierzchni po szlifowaniu. Na koniec jeszcze raz pomaluj całą ścianę lub sufit.

Gdy pojawiają się pęknięcia

Pęknięcia pojawiają się często wtedy, gdy maluje się mokrą ścianę (np. jeśli nie upłynęły 4 tygodnie od położenia tynku lub gdy ściana była wilgotna z innego powodu), gdy warstwa farby była za duża lub gdy powierzchnia była nieodpylona. Zdarza się też tak, że to podłoże pod farbą pęka i jest przyczyną pęknięć na ścianie.

Gdy pęknięcia się pojawią, zeszlifuj je papierem ściernym, a potem uzupełnij ubytki (możesz do tego wykorzystać masę szpachlową). Po wszystkim wygładź załatane miejsce, koniecznie odpyl powierzchnię, zagruntuj ubytki i pomaluj całą ścianę.

Prześwity na ścianach

Tworzą się wtedy, gdy farba jest za mocno rozcieńczona, powierzchnia nie była zagruntowana i farba wsiąkła w ścianę, albo gdy malujesz ciemną ścianę jasnym kolorem (lub na jeden intensywny odcień nakładasz drugi) bez warstwy pośredniej. Farba mogła też nie pokryć poprzedniego koloru, jeśli wałek miał za krótkie włosy.

Jeśli po malowaniu na ścianie i tak będą prześwity, pomaluj ścianę jeszcze raz, ale wyciągnij wcześniej wnioski, co mogło pójśc nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *