Podpis elektroniczny – co to jest, jak go uzyskać?

Chcesz składać wnioski administracyjne lub podpisywać ważne dokumenty online? Możesz to zrobić przy pomocy podpisu elektronicznego. Sprawdź, czym on jest, jak go uzyskać i czy jest jedyną możliwością weryfikacji tożsamości przez internet.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny umożliwia składanie wniosków, podpisywanie dokumentów firmowych, prywatnych czy dokumentów w komunikacji z administracją (np. za pośrednictwem serwisu biznes.gov.pl). Dzięki niemu możesz w łatwy i szybki sposób nawiązać transakcje na odległość, a także efektywniej prowadzić swój biznes.

Aby korzystać z podpisu elektronicznego, musisz posiadać odpowiednie urządzenie i potwierdzić tożsamość np. u notariusza.

Czy wyrobienie podpisu elektronicznego kosztuje?

Podpis elektroniczny jest płatny – możesz zakupić go u jednego z dostawców, wymienionych na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert). Jego cena zależy od kilku czynników, m.in. od oferty danego dostawcy czy okresu ważności wydawanego certyfikatu. Poza tym istotne jest również to, z jakiego urządzenia do składania podpisu będziesz korzystać – czy będzie to czytnik kart usb, urządzenie MCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) czy token usb.

Rodzaje podpisów elektronicznych

Istnieją różne rodzaje podpisów elektronicznych. Są nimi:

  • Standardowy podpis elektroniczny – jest elektronicznym potwierdzeniem tożsamości osoby, która dany podpis składa. Deklaracja ta składana jest pod dokumentem i zawiera np. imię i nazwisko czy faksymile podpisu.
  • Zaawansowany podpis elektroniczny – do tego rodzaju podpisu wykorzystuje się odpowiednie metody szyfrowania i środki techniczne, które sprawiają, że podpis jest trudny do sfałszowania. Do zaawansowanych podpisów elektronicznych należą m.in. popularne systemy podpisu cyfrowego.
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny – jest to forma podpisu zaawansowanego, która spełnia zaawansowane normy i wymagania zarówno techniczne, jak i organizacyjne. Aby posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, konieczne jest między innymi korzystanie z certyfikatu kwalifikowanego, który wystawia kwalifikowany urząd certyfikacji.

Podpis elektroniczny i Profil Zaufany w ePUAP – czym się różnią?

Inną możliwością na załatwianie spraw urzędowych jest założenie Profilu Zaufanego – w odróżnieniu od podpisu elektronicznego jest to opcja darmowa, jednak służy wyłącznie do kontaktów z administracją – a nie innymi przedsiębiorstwami czy osobami prywatnymi.

Profil Zaufany ePUAP możesz założyć bezpłatnie. Wystarczy weryfikacja danych osobowych przy pomocy konta bankowego (bank musi udostępnić taką możliwość).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *