Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje – co warto wiedzieć

Masz mieszkanie i chcesz je wynajmować lub dopiero masz w planach zakup nieruchomości pod wynajem? Sprawdź, czym jest wynajem mieszkania na pokoje, czy to się opłaca, kto najchętniej korzysta z takiego najmu i czy takie rozwiązanie ma wady.

Wynajem mieszkania na pokoje – na czym polega?

Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje to nic innego jak wynajęcie każdego pomieszczenia w Twojej nieruchomości innej osobie. Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj wynajmu, Twoi najemcy będą płacić Ci za korzystanie z własnego pokoju na wyłączność, a także za korzystanie z części wspólnych, np. kuchni, jadalni i łazienki. Wszystko to będzie ujęte w jednej racie.

Tego rodzaju wynajem jest najbardziej popularny wśród studentów i młodych osób, które dopiero zaczynają karierę zawodową i przeprowadzają się do innego miasta, a jednocześnie nie stać ich jeszcze na kupno lub wynajem całego mieszkania (lub nie chcą tego robić).

Wynajem na pokoje jest popularny najbardziej w dużych miastach – tam, gdzie zlokalizowane są ośrodki akademickie lub gdzie rynek pracy jest bogaty i otwarty na młode osoby.

Czy wynajem mieszkania na pokoje się opłaca?

To, jaki czynsz będą płacić Ci lokatorzy, zależy oczywiście od Ciebie, ale też od kilku innych czynników. Są nimi m.in.: wielkość pomieszczeń, lokalizacja mieszkania oraz jego standard. Każdy pokój może mieć inny czynsz – najdroższe są najczęściej pokoje o największej powierzchni i te z dostępem do balkonu czy tarasu.

Szacuje się, że wynajem mieszkania na pokoje jest jak najbardziej opłacalny – często można zarobić na nim więcej niż na wynajmie całego mieszkania jednej osobie, parze czy rodzinie. Dlaczego? Najemcy, którzy wynajmują całe mieszkanie, ponoszą znacznie większy koszt niż osoba, wynajmująca jeden pokój. Poza tym wynajmowanie mieszkania jednemu najemcy może wydawać się tez mniej kłopotliwe – w końcu musisz znaleźć jednego chętnego (jedną osobę czy rodzinę), a nie kilkoro – stąd też często obniżona stawka za wynajem całego mieszkania.

W zależności od miasta taki wynajem może być bardziej dochodowy od wynajmu całego mieszkania nawet o 20-30%.

Czy wynajem mieszkania z podziałem na mieszkanie ma wady?

To rozwiązanie oczywiście ma pewnie niedoskonałości. Jakie? Oto niedogodności, jakie mogą Cię spotkać:

  • Ryzyko częstej rotacji najemców.
  • Większe ryzyko przestojów w wynajmie (zwłaszcza w okresie wakacyjnym).
  • Więcej formalności do załatwienia.
  • Większa liczba spotkań i rozmów – zarówno w trakcie szukania najemców, jak i podczas trwania wynajmu.
  • Ryzyko ewentualnych konfliktów między najemcami, którzy się nie znają.
  • Ryzyko zwiększonych wydatków, związanych np. z ewentualnym usuwaniem usterek czy wyposażeniem mieszkania.

Zanim zdecydujesz się na wynajem swojego mieszkania, przeanalizuj bilans zysków i strat. Zastanów się, czy w Twoim mieście jest większa szansa na wynajęcie całego lokum, czy może pojedynczych pokoi. Spotkaj się z najemcami, zwróć uwagę na to, jak się z Tobą komunikują i po prostu czy budzą Twoje zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *