Jak obniżyć rachunki? Wskazówki, dzięki którym zapłacisz mniej za prąd

Ostatnie miesiące nie są łaskawe dla naszych portfeli. Ceny w sklepach i na stacjach benzynowych przyprawiają o coraz mocniejsze zawroty głowy. Raty kredytów hipotecznych stale rosną – i nic nie wskazuje na to, by miały się zatrzymać. Rachunki za prąd, gaz, wodę i śmieci są najwyższe od wielu lat. Jak odnaleźć się w tej nowej, niełatwej rzeczywistości? Gdzie szukać oszczędności? Poznaj moje metody!

Podwyżki, podwyżki, podwyżki

Pierwsze sygnały nadciągającej drożyzny mogliśmy zauważyć w 2020 i 2021 roku. Już wtedy spotykaliśmy się z pierwszymi wyrazami oburzenia wzrostami cen, jednak to 2022 rok przyniósł prawdziwy kryzys. Początek roku przywitał nas rachunkami wyższymi o kilkadziesiąt a nawet… kilkaset procent, w porównaniu do 2021. Przykładowo:

  • ceny prądu wzrosły średnio o niemal 25%,
  • ceny gazu dla klientów indywidualnych wzrosły średnio o ponad 50%,
  • ceny gazu dla przedsiębiorstw wzrosły średnio o 300%.

Wydawało się, że jest źle? Po zaledwie trzech miesiącach 2022 rzeczywistość pokazała, że może być jeszcze trudniej. Wojna w Ukrainie spowodowała przewrót w światowej gospodarce i ogromne podwyżki cen paliw. 

Najwyższy czas, by poszukać konkretnych oszczędności!

Dlaczego prąd drożeje?

Rachunki za energię elektryczną poszybowały w górę. Według Urzędu Regulacji Energetyki część odbiorców płaci w 2022 aż 33% więcej niż w 2021 roku. Jednocześnie, zapotrzebowanie indywidualnych klientów na prąd rośnie – ze względu na pracę zdalną i spędzanie większości czasu w domach. Skutek? Mniej pieniędzy w portfelu.

Do przyczyn podwyżek cen prądu zalicza się m.in.:

  • Zależność od jednego, podstawowego źródła energii – węgla, którego wydobywanie wiąże się z coraz wyższymi kosztami.
  • Opłaty związane ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
  • Wysoki popyt na prąd – związany ze szczególną sytuacją postpandemiczną i konieczność pobudzenia gospodarki.

Jak oszczędzać prąd?

Chcesz obniżyć wysokość rachunków za energię? Poznaj moje sposoby na oszczędzanie! Być może uda Ci się zastosować je również w swoim domu.

Oto metody, jak obniżyć rachunki za prąd:

  • Zgaś światło! Wyrób w sobie nawyk gaszenia światła w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta – w kuchni, przedpokoju czy w salonie. 
  • Zapomnij o stand byZaufaj mi, tryb czuwania, w którym pozostawiane są telewizory, konsole czy komputery to przeżytek. I sposób na to, by niepotrzebnie płacić więcej za prąd. Jeżeli obawiasz się, że wyłączanie każdego sprzętu osobno będzie zbyt męczące, podłącz je do jednej listwy, którą będziesz wyłączać – wychodząc z domu lub idąc spać.
  • Rozsądnie korzystaj ze sprzętów elektrycznych – to właśnie one odpowiadają za największe zużycie energii! Nie włączaj zmywarki lub pralki, dopóki nie jest całkowicie zapełniona, a kiedy już to robisz – wybieraj tryb eko. Jeżeli chcesz skorzystać z piekarnika, zastanów się, czy nie możesz przyrządzić w nim kilka potraw jednocześnie – być może obok ciasta położysz kilka buraków zawiniętych w folię aluminiową? 
  • Zadbaj o oświetlenie domu i ogrodu. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie wymień wszystkie żarówki na energooszczędne. Oświetlenie ogrodowe lub dekoracyjne lampki balkonowe możesz zasilać energią słoneczną. 

Planując zakup nowego sprzętu, koniecznie zwróć uwagę na jego klasę energetyczną! Więcej na ten temat przeczytasz w moim wpisie: Nowe klasy energetyczne sprzętu AGD – co warto wiedzieć?

W kolejnych artykułach na moim blogu podpowiem, jak obniżyć rachunki za wodę, gaz i śmieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *