Marzysz o pięknym, funkcjonalnym ogrodzie, ale przerażają Cię ogromne koszty, jakie generuje współpraca z architektem? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Podpowiem Ci, jak samodzielnie zaprojektować swój zielony zakątek – unikając niepotrzebnych wydatków, niepraktycznych rozwiązań i poważnych błędów.
Przygotuj plan ogrodu
Przede wszystkim, nie działaj pospiesznie ani impulsywnie. Zanim sięgniesz po łopatę lub wybierzesz meble ogrodowe, starannie wszystko zaplanuj! Zacznij od przygotowania mapy swojej działki. Być może posiadasz mapę zasadniczą w dokumentach związanych z budową domu? Jeżeli tak, to teraz możesz ją wykorzystać.
W przypadku, gdy nie dysponujesz planem swojej działki, konieczne będzie stworzenie odpowiedniego rysunku. Dokładnie zmierz teren, zaznaczając na nim dom i inne budynki.
Kiedy przygotujesz mapę działki, zaznacz na niej wszystkie stałe elementy – drzewa, wzniesienia, a także elementy architektury ogrodowej, których nie zamierzasz się pozbywać, np. altanę, szklarnię, taras.
Uwaga! Zaznaczając drzewa na swoim planie, dodaj osie, które będą odpowiadać obszarowi zajmowanemu przez korony drzew.
Profesjonalna mapa ogrodu
Przygotowany rysunek przenieś na arkusz papieru milimetrowego. Pamiętaj o tym, by dokładnie oddać skalę przedstawianych obiektów. W przypadku ogrodów najczęściej stosuje się skalę 1:100, co oznacza, że 1 centymetr na rysunku równa się 1 metrowi rzeczywistej przestrzeni.
Jeżeli nie chcesz wykonywać całej pracy ręcznie, możesz skorzystać z programu do projektowania. Pamiętaj jednak, że większość narzędzi tego typu jest płatna.
Czas na burzę mózgów
Wyobraź sobie swój wymarzony ogród. Zastanów się:
- W jakim stylu chcesz go wykończyć? Po jakie kolory i materiały sięgnąć, aby stworzyć spójną całość z bryłą domu i innymi stałymi elementami, które znajdują się na działce?
- Co chcesz najczęściej robić w ogrodzie? Odpoczywać na hamaku, uprawiać warzywa czy grać z dziećmi w piłkę?
- Czy chcesz przyjmować gości w ogrodzie? W jaki sposób wyobrażasz sobie wspólnie spędzany czas – przy grillu, w altanie, przy ognisku?
- Czy w Twoim ogrodzie powinno znaleźć się miejsce dla dziecka lub przestrzeń wydzielona dla zwierząt?
- Ile pieniędzy możesz poświęcić na urządzenie ogrodu?
Odpowiadając na powyższe pytania, nakreślisz najważniejsze kwestie projektowe. Na ich podstawie możesz wydzielić w swoim ogrodzie kilka stref funkcjonalnych – znajdź odpowiednie miejsce dla każdej z nich na swojej mapie.
Uwaga! Strefy nie muszą – chociaż oczywiście mogą – być od siebie wyraźnie oddzielone. Mogą nachodzić na siebie lub się przenikać, o ile zostanie zachowana ich estetyka i funkcjonalność.
Przeczytaj również:
Jakie rośliny do ogrodu?
Przed wyborem roślinności postaraj się szczerze ocenić swoje umiejętności ogrodnicze oraz czas, jaki będzie w stanie poświęcić pielęgnacji swojego ogrodu. Jeżeli dużo pracujesz lub nie masz „ręki do roślin”, postaw na niewymagające gatunki.
W małym ogrodzie postaraj się ograniczyć liczbę drzew i dużych krzewów, które mogą zanadto zacieniać przestrzeń, a w dodatku zabierać słońce, wodę i składniki mineralne z gleby – utrudniając tym samym rozwój innych roślin.
Wiecie, jakim patentem ja się kieruję, kiedy chcę mieć pewność, że rośliny się „przyjmą”? Sadzę to, co pięknie rośnie u sąsiadów. J W związku z tym, że na naszych działkach panują bardzo zbliżone warunki, wiem, którym roślinom powinno być dobrze w moim ogrodzie.