Jak wieszać obrazy, żeby nie zniszczyć ścian?

Wieszanie na ścianach obrazów, plakatów i innych ozdób, a nawet haczyków i wieszaków nie musi wiązać się z robieniem dziur, wbijaniem gwoździ czy mocowaniem kołków. Zamiast tradycyjnych metod możesz wybrać np. taśmy montażowe, rzepy, haczyki samoprzylepne czy masy mocujące. Sprawdź, jak bezinwazyjnie powiesić coś na ścianie.

Taśmy i plastry montażowe

Taśmy i plastry montażowe pozwalają solidnie przymocować obrazy do ścian, nie używając do tego gwoździ, wkrętów czy kołków. W dodatku pozwalają powiesić dekoracje na skośnych ścianach, na których inne metody mocowania zawodzą. Na rynku dostępne są m.in.:

  • Dwustronne, bardzo mocne taśmy do mocowania płaskich przedmiotów,
  • Piankowe, dwustronne taśmy, które wykorzystasz do powieszenia obrazów czy luster oraz do spajania różnych innych przedmiotów,
  • Plastry mocujące, które łatwo usunąć ze ścian bez ryzyka pozostawienia resztek kleju,
  • Tradycyjne dwustronne taśmy klejące (nadające się jednak do zamocowania lżejszych przedmiotów).

Plastry i taśmy mogą utrzymać na ścianach przedmioty ważące nawet 6 kg, o grubości około 1 cm. Przed powieszeniem obrazu warto jednak zapoznać się dokładnie z instrukcją i sprawdzić, jak duży ciężar utrzyma taśma, a także jak dużo plastra czy taśmy należy przymocować do ściany i w jakiej kolejności je naklejać. Zwykle taśmy należy przyciąć do długości każdego boku ramy obrazu, a potem przykleić na ich całej.

Rzepy i haczyki samoprzylepne

Rzepy sprawdzą się świetnie zarówno na malowanych ścianach, jak i na płytkach ceramicznych w łazienkach i kuchniach. Możesz na nich wieszać obrazy ważące do 7 kg, w zależności od wybranego rodzaju rzepów. Ten rodzaj mocowania jest niemal niewidoczny, a do tego bardzo łatwo usunąć go ze ściany. W dodatku daje możliwość delikatnej modyfikacji położenia obrazu już po zamontowaniu rzepów na ścianie. Możesz przesunąć obraz lekko na boki lub w kierunku góra-dół, bez konieczności odklejania rzepa.

Aby zawiesić obraz:

  • Dociśnij 2 rzepy do siebie (dopóki nie usłyszysz charakterystycznego kliknięcia),
  • Zdejmij osłonki z części rzepa, która będzie przyklejona do obrazu,
  • Przyklej rzepy do ram obrazu,
  • Zdejmij osłonkę z drugiej części rzepa,
  • Przyłóż obraz do ściany i dociskaj około 30 sekund.

Oprócz rzepów na rynku dostępne są także samoprzylepne haczyki przystosowane do różnych obciążeń. Możesz na nich zawiesić obrazy bez ram, a także proporczyki, makramy i wszystko to, do czego nie można przykleic plastra czy taśmy.

Masy mocujące – do lżejszych przedmiotów

Masy mocujące służą przede wszystkim do celów dekoracyjnych i mocowania lekkich przedmiotów. Mają konsystencję gumy lub plasteliny i nie pozostawiają śladów na ścianach. Możesz na nich powiesić np. plakaty, małe obrazki, lekkie płótna czy fotografie. Zanim użyjesz masy, zwróć uwagę na jej właściwości i opis zamieszczony na opakowaniu przez producenta. Dzięki temu dopasujesz rodzaj i ilość produktu do przedmiotu, który chcesz zawiesić.

Aby przywiesić obraz, należy oderwać fragment masy mocującej (lub wykorzystać przygotowany przez producenta pasek bądź kostkę o konkretnych rozmiarach) i przykleić na czystą i suchą powierzchnię, a następnie przymocować do ściany w wybranym miejscu.

Warto wiedzieć! Jak powiesić coś na ścianie w łazience? Samoprzylepne plastry wodoodporne

Jeśli chcesz powiesić coś na ścianie w łazience, wykorzystaj do tego wodoodporne plastry. Dzięki elastycznej strukturze mocno przywierają do powierzchni, np. płytek. Przy odklejaniu zwykle wystarczy je rozciągnąć – plastry tracą przyczepność i łatwo je zdjąć.

Wodoodporne plastry są przeważnie dwustronne i można na nich mocować przedmioty do 1,5 lub 2 kg, w zależności od rodzaju i producenta.

Inne metody mocowania

Jeśli chcesz często zmieniać kompozycję obrazów, możesz zdecydować się na zamontowanie listwy lub półki, na której możesz ustawiać ramki. Nie obejdzie się co prawda bez użycia wkrętów czy kołków, ale użyjesz ich zdecydowanie mniej, niż gdybyś chciał_a wieszać każdy obraz na osobnym gwoździu.

Możesz też decydować się na montaż blaszanej tablicy lub metalowej listwy albo na pomalowanie fragmentu ściany farbą magnetyczną. Dzięki temu zdjęcia czy plakaty przymocujesz zwykłymi magnesami.

Jak widzisz, istnieje dużo sposobów na to, by zawiesić na ścianie obrazy bez konieczności robienia dziur (lub wielu dziur) w ścianach. Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i wielkości przedmiotów, które chcesz zawiesić, przeczytaj zalecenia producenta i… do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *