Organizacja warsztatu i przechowywanie narzędzi

Planujesz reorganizację swojego warsztatu? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby praca była łatwiejsza, przyjemniejsza i efektywniejsza, a najpotrzebniejsze narzędzia zawsze pod ręką.

Na start. Zrób przegląd swojego warsztatu i narzędzi

Zanim zaczniesz reorganizować swój warsztat, zacznij od zrobienia przeglądu swoich narzędzi. Przejrzyj je i sprawdź, z których korzystasz i ewentualnie, czego Ci brakuje (albo co jest popsute i czego nie używasz). Zastanów się też, jak często korzystasz z poszczególnych urządzeń i akcesoriów, a także jak najwygodniej Ci się pracuje. Pamiętaj, by planować z myślą przede wszystkim o swoich potrzebach i przyzwyczajeniach.

Ustalenie, jaki system pracy jest dla Ciebie najwygodniejszy, pomoże Ci zaplanować sposób i miejsce przechowywania narzędzi.

Organizacja warsztatu i porządkowanie narzędzi – 5 wskazówek

1. Podziel warsztat na strefy robocze

Podziel sam warsztat na sekcje. Pomoże Ci to przy późniejszej organizacji sprzętu i akcesoriów, a także ułatwi pracę w przyszłości. Możesz np. podzielić przestrzeń na sekcję prac elektrycznych, strefę prac stolarskich itp.

2. Zaaranżuj miejsce pracy (stół roboczy)

Ustaw w warsztacie przestronny stół roboczy lub zaaranżuj wygodny blat. Jeśli przestrzeń na to pozwala, najlepiej byłoby, gdyby stół stanął w centralnym miejscu, tak, by mieć do niego dostęp z różnych stron.

3. Zorganizuj miejsce do przechowywania

W organizacji przestrzeni w warsztacie pomogą Ci np.:

  • Półki i regały – większe i cięższe narzędzia, sprzęty czy materiały ustaw na regale, mniejsze na półkach. Podziel je na kategorie – ułatwi Ci to szybkie odnalezienie potrzebnych przedmiotów.
  • Tablice narzędziowe/warsztatowe – powieś na ścianie tablice, a na nich umieść najczęściej używane narzędzia, takie jak młotki, śrubokręty, klucze itp. Dzięki temu oszczędzisz dużo miejsca na blatach i półkach, a także zapewnisz sobie do nich wygodny dostęp.
  • Kosze i pojemniki – możesz umieścić w nich mniejsze przedmioty, takie jak nakrętki, śruby, wkręty itp. Oznaczenie pojemników pomoże Ci w przyszłości łatwo odnaleźć to, czego szukasz.
  • Stojaki na narzędzia elektryczne – wiertarki, szlifierki czy wkrętarki możesz ustawić na przeznaczonych do tego stojakach.
  • Tablice magnetyczne – jeśli masz dosyć „wszędobylskich” śrubek albo chcesz mieć pod ręką małe akcesoria, takie jak nasadki czy nożyczki, możesz przyczepiać je do tablicy magnetycznej.
  • Kufry lub walizki na narzędzia – z jednej strony zabezpieczą cenne narzędzia, z drugiej ułatwią Ci ich transport.

4. Najważniejsze narzędzia w zasięgu ręki

To, czego używasz najczęściej, umieść w łatwo dostępnym miejscu – na tablicach narzędziowych, w szufladach czy na półkach, do których łatwo sięgniesz, bez wchodzenia na stołek czy drabinę.

5. Podziel narzędzia na kategorie

Tak jak dzieliliśmy warsztat na sekcje, tak i narzędzia warto podzielić na kategorie, a potem ulokować je we właściwych strefach. Swoje narzędzia, akcesoria i sprzęt możesz podzielić np. na elektryczne, ręczne, wkrętarki, wiertarki, młotki itp.

Półki, szuflady czy regały możesz oznaczyć zgodnie z kategoriami, żeby łatwiej było Ci poruszać się po warsztacie. Wykorzystaj do tego naklejki, etykiety czy po prostu kolory, malując np. brzegi półek farbą.

I na koniec… Pamiętaj, by po skończonej pracy odkładać narzędzia na miejsce, a co jakiś czas porządkować przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *