Podłogi winylowe – czy to dobry wybór?

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o podłogach winylowych. Rozwiązanie to zastępować ma parkiet czy panele dzięki niskiej cenie, łatwemu montażowi oraz wysokiej estetyce. Czy to prawda? Czy podłogi z winylu rzeczywiście mogą zastąpić w naszych domach tradycyjne drewno? Sprawdźmy!

Podłogi winylowe – czym się charakteryzują? 

Najprościej ujmując, podłoga winylowa to nowoczesna forma linoleum, czyli popularnej w ubiegłym stuleciu, „gumowej” wykładziny, którą sprzedawano w rolkach. Współczesna wersja różni się od niej nie tylko formą – podłoga winylowa występuje w formie paneli lub kafelków – ale także jakością wykonania. Nowoczesny materiał pozyskiwany jest na drodze polimeryzacji chlorku winylu. Otrzymywane w ten sposób PVC ma właściwie nieskończone potencjał dla producentów. Można zabarwiać je na dowolnie wybrane kolory, nanosić nieograniczone niczym wzory i przycinać w najróżniejsze kształty. Dzięki temu podłogi winylowe mogą pasować to każdego stylu i sprawdzać się w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu.

Nie jesteś przekonany do paneli winylowych? Spróbuj nadać nowe życie swojej starej, drewnianej podłodze! Sprawdź, jak odnowić parkiet bez cyklinowania!

Rodzaje podłóg winylowych

Podłogi winylowe najczęściej odwzorowują dwa rodzaje materiałów: płytki oraz panele podłogowe. 

Panele winylowe zwykle posiadają system pióro-wpustowy, dzięki czemu są wyjątkowo łatwe w montażu – wystarczy dopasować jeden element do kolejnego. Nieco rzadziej spotykane są panele z PVC, które montuje się przy pomocy kleju. 

Panele winylowe składają się z kilku warstw. Wierzchnia to oczywiście PVC w wybranym kolorze i wzorze. Pod nią znajduje się korek oraz płyta HDF. Całość ma zwykle grubość od 3 do 10 milimetrów. Panele świetnie odwzorowują drewno, dlatego najczęściej spotyka się je w salonach, jadalniach czy kuchniach.

Kafelki winylowe występują w wariancie samoprzylepnym lub do użycia ze specjalnym klejem. W przeciwieństwie do paneli, składają się one z tzw. litego winylu – trzonu z PVC technicznego, pokrytego warstwą PVC użytkowego (przedstawiającego wybrany wzór). Płytki winylowe mają najczęściej grubość od 3 do 5 milimetrów. Z powodzeniem można stosować je w łazienkach, toaletach oraz kuchniach.

Zalety i wady podłóg winylowych

Na jakie korzyści możesz liczyć, wybierając podłogę winylową? Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • Atrakcyjna cena – średni koszt podłogi winylowej to około 100 zł za metr kwadratowy. 
  • Wytrzymałość – panele czy kafelki winylowe są odporne na działanie wilgoci, nie nasiąkają wodą, nie odkształcają się pod jej wpływem.
  • Uniwersalność – podłogi winylowe można stosować z systemem ogrzewania podłogowego.
  • Komfort – winyl, którym pokryte są płytki i panele, jest przyjemny w dotyku, ciepły i elastyczny.
  • Estetyka – podłogi winylowe z łatwością można dostosować do stylu mieszkania, dzięki bogactwie wzorów i kolorów dostępnych na rynku.

Pomimo wielu zalet, podłogi winylowe mają również wady. Na co powinieneś być gotowy? Oto najważniejsze kwestie:

  • Naprawy – podłoga z PVC nie może zostać wycyklinowana, jedyną opcją w przypadku usterki jest wymiana paneli lub płytek.
  • Sztuczne tworzywo – podłoga winylowa może doskonale imitować drewno, jednak nie posiada jego zalet, takich jak chociażby efektowne starzenie się.
  • Nierówna powierzchnia – płytki i panele winylowe są bardzo cienkie, w związku z czym uwidaczniają wszystkie nierówności podłoża. 

Jak widać, podłogi winylowe mogą być dobrym rozwiązaniem, ale… nie dla każdego. Z tego względu zachęcamy do przeanalizowania wszystkich „za” i „przeciw” przed podjęciem ostatecznej decyzji.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *