Podłogi winylowe – czy to dobry wybór?

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o podłogach winylowych. Rozwiązanie to zastępować ma parkiet czy panele dzięki niskiej cenie, łatwemu montażowi oraz wysokiej estetyce. Czy to prawda? Czy podłogi z winylu rzeczywiście mogą zastąpić w naszych domach tradycyjne drewno? Sprawdźmy!

Podłogi winylowe – czym się charakteryzują? 

Najprościej ujmując, podłoga winylowa to nowoczesna forma linoleum, czyli popularnej w ubiegłym stuleciu, „gumowej” wykładziny, którą sprzedawano w rolkach. Współczesna wersja różni się od niej nie tylko formą – podłoga winylowa występuje w formie paneli lub kafelków – ale także jakością wykonania. Nowoczesny materiał pozyskiwany jest na drodze polimeryzacji chlorku winylu. Otrzymywane w ten sposób PVC ma właściwie nieskończone potencjał dla producentów. Można zabarwiać je na dowolnie wybrane kolory, nanosić nieograniczone niczym wzory i przycinać w najróżniejsze kształty. Dzięki temu podłogi winylowe mogą pasować to każdego stylu i sprawdzać się w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu.

Rodzaje podłóg winylowych

Podłogi winylowe najczęściej odwzorowują dwa rodzaje materiałów: płytki oraz panele podłogowe. 

Panele winylowe zwykle posiadają system pióro-wpustowy, dzięki czemu są wyjątkowo łatwe w montażu – wystarczy dopasować jeden element do kolejnego. Nieco rzadziej spotykane są panele z PVC, które montuje się przy pomocy kleju. 

Panele winylowe składają się z kilku warstw. Wierzchnia to oczywiście PVC w wybranym kolorze i wzorze. Pod nią znajduje się korek oraz płyta HDF. Całość ma zwykle grubość od 3 do 10 milimetrów. Panele świetnie odwzorowują drewno, dlatego najczęściej spotyka się je w salonach, jadalniach czy kuchniach.

Kafelki winylowe występują w wariancie samoprzylepnym lub do użycia ze specjalnym klejem. W przeciwieństwie do paneli, składają się one z tzw. litego winylu – trzonu z PVC technicznego, pokrytego warstwą PVC użytkowego (przedstawiającego wybrany wzór). Płytki winylowe mają najczęściej grubość od 3 do 5 milimetrów. Z powodzeniem można stosować je w łazienkach, toaletach oraz kuchniach.

Zalety i wady podłóg winylowych

Na jakie korzyści możesz liczyć, wybierając podłogę winylową? Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • Atrakcyjna cena – średni koszt podłogi winylowej to około 100 zł za metr kwadratowy. 
  • Wytrzymałość – panele czy kafelki winylowe są odporne na działanie wilgoci, nie nasiąkają wodą, nie odkształcają się pod jej wpływem.
  • Uniwersalność – podłogi winylowe można stosować z systemem ogrzewania podłogowego.
  • Komfort – winyl, którym pokryte są płytki i panele, jest przyjemny w dotyku, ciepły i elastyczny.
  • Estetyka – podłogi winylowe z łatwością można dostosować do stylu mieszkania, dzięki bogactwie wzorów i kolorów dostępnych na rynku.

Pomimo wielu zalet, podłogi winylowe mają również wady. Na co powinieneś być gotowy? Oto najważniejsze kwestie:

  • Naprawy – podłoga z PVC nie może zostać wycyklinowana, jedyną opcją w przypadku usterki jest wymiana paneli lub płytek.
  • Sztuczne tworzywo – podłoga winylowa może doskonale imitować drewno, jednak nie posiada jego zalet, takich jak chociażby efektowne starzenie się.
  • Nierówna powierzchnia – płytki i panele winylowe są bardzo cienkie, w związku z czym uwidaczniają wszystkie nierówności podłoża. 

Jak widać, podłogi winylowe mogą być dobrym rozwiązaniem, ale… nie dla każdego. Z tego względu zachęcamy do przeanalizowania wszystkich „za” i „przeciw” przed podjęciem ostatecznej decyzji.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *