Zima, która była z nami przez długie miesiące, na dobre odchodzi w zapomnienie. Temperatury rosną, słońce coraz śmielej przebija się spoza chmur. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, a drzewka zaczynają kwitnąć. Wiesz, co to oznacza? Najwyższy czas na porządki w ogrodzie! Przełom kwietnia i maja to najlepszy moment na to, by przygotować swój zielony zakątek na lato. Od czego zacząć? Jakich prac nie można pominąć? Zapraszam do lektury, chętnie podzielę się swoją wiedzą w tym temacie.
Zaczynamy przygotowania do wiosny! Od czego zacząć porządki w ogrodzie?
Wiosenne porządki warto zacząć jak najwcześniej. Zwykle przyjmuje się, że czas na prace ogrodowe nadchodzi wtedy, gdy kończą się przymrozki – temperatura w dzień i w nocy zachowuje dodatnie wartości. W tym roku nastąpiło to wyjątkowo późno, ale najczęściej ma miejsce na przełomie marca i kwietnia.
Jeżeli w ubiegłym sezonie Twoje rośliny zostały zabezpieczone przed mrozem, to czas na zdjęcie osłon. Pozwól, by krzewy i kwiaty zaczęły swobodnie korzystać z promieni wiosennego słońca. Uwaga! Aby nie narazić roślin na gwałtowną zmianę warunków, odsłoń je w pochmurny (ale bezwietrzny!) dzień. Nagłe wystawienie na ostre promienie UV lub silne porywy wiatru, mogłoby je uszkodzić.
Gotowe? W takim razie chwytaj za grabie i zadbaj o trawniki. Usuń wszystkie suche, zbite kępy i fragmenty roślin. Jeżeli trawa jest w dobrej kondycji i ma co najmniej dwa sezony, przeprowadź zabieg wertykulacji – będziesz potrzebować do tego grabi ogrodniczych z ostrzami lub wertykulatora mechanicznego.
Dzięki wertykulacji, czyli nacięciu darni, zapewnisz pędom lepszy dostęp do wody i światła, co pobudzi ich wzrost. Zabieg ten ułatwia także usunięcie tzw. filcu, czyli resztek suchych roślin, mchu, drobnych patyków, które zalegają w trawie.
Jeżeli po uprzątnięciu trawnika zauważasz puste, gołe lub przerzedzone fragmenty, dosiej na nich trawę.
Wiosenne porządki w rabatach i na grządkach
Czas na kwiaty i krzewy! Przede wszystkim, usuń z rabatek wszystko to, co nie jest na nich mile widziane. Najpierw zabierz się za suche pędy i pozostałości po jednorocznych roślinach. Wypiel chwasty i usuń części roślin, które nadmiernie się rozrosły.
Jeżeli chcesz zasadzić nowe rośliny, to przełom kwietnia i maja będzie idealnym momentem dla większości popularnych gatunków.
Zarówno owocowe, jak i dekoracyjne krzewy wymagają regularnego przycinania. Teraz jest właściwy moment to tego, by usunąć chore, suche lub uszkodzone gałązki – dzięki temu drzewka będą intensywniej kwitnąć. Uważaj jednak, by nie przycinać nadmiernie gatunków, które rosną wiosną lub na początku lata i tworzą pąki w miejscu ubiegłorocznych pędów (np. jaśmin, bez, agrest, porzeczki ozdobne). Swobodniej możesz postępować z roślinami kwitnącymi późnym latem (np. hortensją).
Co z drzewkami? Tutaj musisz zachować ostrożność. Nie przycinaj gałęzi, jeżeli nie są widocznie uszkodzone (przemrożone, uschnięte). Jeżeli musisz obciąć gałąź, zrób to bezpośrednio za charakterystycznym zgrubieniem, tzw. obrączką – dzięki temu „rana” szybciej się zagoi.
Jeżeli potrzebujesz więcej porad ogrodniczych, zajrzyj tutaj:
Co oprócz roślin? Wiosenne porządki na werandzie i tarasie
Nieodłącznym elementem architektury ogrodowej są chodniki, kostka brukowa oraz taras lub weranda. Po zimie należy je dokładnie wyczyścić. Użyj do tego myjki ciśnieniowej lub wody z odpowiednimi detergentami.
Nie zapomnij o usunięciu roślin, które po zimie mogły pojawić się w szczelinach nawierzchni.