Alkohol na wesele – jakie trunki wybrać, ile alkoholu zamówić?

Wybór alkoholu na wesele to niezwykle ważna decyzja, którą musi podjąć chyba każda para młoda, organizująca duże przyjęcie. Co zamówić? Tylko mocne trunki? Samą wódkę? A może whisky, likiery i wina? Czy zamawiać piwa? Sprawdź, jak przygotować się do wesela i jak zamówić odpowiedni rodzaj alkoholu.

Biała wódka na weselu

Trudno wyobrazić sobie polskie wesele bez czystej wódki. To zwykle główny trunek na każdym przyjęciu weselnym. Trudno się dziwić – spośród wszystkich mocnych alkoholi to właśnie wódka znajduje się w czołówce trunków, które wywołują najmniejsze dolegliwości następnego dnia. Wynika to niejako z „czystości” tego alkoholu. W związku z tym lepiej nie ryzykować i nie kupować na wesele wyłącznie smakowych, kolorowych trunków. Oczywiście wszelkie nalewki i inne trunki na bazie spirytusu również mogą być serwowane, jednak powinny być tylko dodatkiem.

Ile wódki zamówić na wesele? Średnio liczy się po 0,5 litra na parę. Warto jednak tę zasadę skonfrontować z realiami, np. dostępnością innych alkoholi na weselu. Jeśli przewidujesz dużą ilość whisky czy nalewek, a wiesz, że znaczna część Twoich gości nie pije wódki, możesz zastanowić się nad zamówieniem mniejszej ilości. Ponadto weź też pod uwagę butelki, które możesz rozdawać podczas konkursów i zabaw (jeśli takie przewidujesz), a także na tzw. bramkach. Do tego dolicz alkohol, który będziesz dawać gościom na pożegnanie (jeśli masz taki plan). Więcej wódki musisz zamówić wtedy, gdy organizujesz poprawiny.

Jaką wódkę zamówić na wesele? Na to pytanie nie odpowiemy wprost. Pamiętaj jednak, że nie warto oszczędzać na alkoholu i zamówić trunki z niższej półki. Wesele jest sporym przedsięwzięciem, zdajemy sobie z tego sprawę, jednak od rodzaju alkoholu w znacznej mierze zależeć będzie samopoczucie Twoje i Twoich gości – zarówno podczas wesela, jak i następnego dnia.

W hurtowniach alkoholi możesz znaleźć przyzwoite wódki już za około 20 zł za 0,5 l.

„Lokalne specjały” – likiery, nalewki, bimber

Bimber, w szczególności zrobiony przez tatę, wujka, dziadka czy tatę panny młodej lub pana młodego, cieszy się zawsze sporą popularnością na weselach. Taki alkohol ustawiany jest przeważnie na stołach z innymi trunkami lub wiejskich stołach. Możesz postawić na bimber czysty lub smakowy, np. cytrynowy.

Jeśli nie chcesz bimbru na weselu, możesz postawić na nalewki w różnych smakach – będą słabsze, a z pewnością dodadzą walorów Twojemu przyjęciu.

Wskazówka! Część właścicieli sal weselnych nie chce serwować gościom alkoholu bez akcyzy. Zanim więc zamówisz kilkanaście lub kilkadziesiąt litrów bimbru czy nalewek, porozmawiaj z managementem sali.

Jakie wino na wesele?

Wino jest już standardową opcją na każdym weselu. Zazwyczaj liczy się około 0,35 l tego trunku na jedną osobę. Powinieneś zamówić wino czerwone i białe lub różowe (albo 3 rodzaje). Wszystkich gatunków powinno być tyle samo. Postaw na wino wytrawne lub półwytrawne. Zwykle nie podaje się win słodkich.

Gdzie postawić wina? Na stołach z jedzeniem lub na osobnym stoliku z alkoholami.

Inne alkohole

Oprócz wódki, wina czy bimbru, możesz zaserwować gościom także wybór innych alkoholi, takich jak whisky, rum, gin, malibu czy likiery. Piwo podawane jest z reguły na poprawinach.

Pamiętaj jednak o tym, że od przybytku głowa czasem boli – dosłownie. ?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *