Automaty do pieczątek – jak powstają? Techniki produkcji

Automaty do pieczątek to przedmioty, bez których trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek biuro. Wykorzystuje się je w siedzibach firm, w urzędach, na poczcie, w szkołach, gabinetach lekarskich, szpitalach, magazynach czy w biurach księgowo-rachunkowych. W dzisiejszym wpisie przyglądam się budowie tych niezwykłych (a przy tym codziennych) urządzeń i sprawdzam, jak są one produkowane. Zapraszam do lektury!

Czym jest pieczątka?

Pieczątka to urządzenie, którego zadaniem jest pozostawienie trwałego odcisku na określonym podłożu (najczęściej jest to papier). Najpopularniejsze obecnie rodzaje pieczątek to automaty samotuszujące. Ich działanie polega na automatycznym pobieraniu tuszu z poduszki, znajdującej się wewnątrz urządzenia. Automat wystarczy przycisnąć do papieru, aby wykonać odbicie.

Coraz rzadziej spotykanym rodzajem są klasyczne stemple, które przed przyciśnięciem do papieru należy samodzielnie zamoczyć w tuszu, znajdującym się w oddzielnym opakowaniu. Z tego rodzaju pieczątek obecnie korzystają głównie zwolennicy tradycji i osoby, które uważają, że klasyczne, drewniane stemple mają swój niepowtarzalny urok. 

Jak wykonuje się automaty do pieczątek?

Do produkcji pieczątek wykorzystuje się trzy podstawowe metody:

  • Technika polimerowa – jest pracochłonna, a pieczątki wykonane w ten sposób bywają mniej wyraźne niż w przypadku pozostałych technik. Na jej korzyść przemawiają jednak niskie koszty produkcji. Do wyrobu automatów wykorzystuje się polimer, który gęstnieje pod wpływem temperatury. Na jego powierzchni umieszcza się przesłonę, na której nadrukowane jest odbicie stempla. Pieczątka utwardzana jest poprzez promieniowanie UV. Treść pieczątki naświetlana jest z największą mocą, dlatego szybko twardnieje.
  • Technika flashowa – wykorzystuje się w niej maszynę błyskową. Treść pieczątki zostaje odbita na światłoczułej gumce. Cały proces produkcji tego typu pieczątki trwa zaledwie kilka minut, niestety jest znacznie droższy, niż w przypadku stempli polimerowych. Zaletą metody flashowej jest możliwość dokładnego odwzorowania szczegółów na odbiciu i uzyskanie doskonałej jakości.
  • Technika laserowa – polega na grawerowaniu treści pieczątki na specjalnej płytce przy pomocy wiązki lasera. Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej ze względu na stosunkowo niskie koszty, najkrótszy czas produkcji, a także możliwość wykonywania bardzo precyzyjnych wzorów odbić. Na pieczątkach laserowych umieścić można nie tylko tekst, ale także złożoną grafikę (np. logo firmowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *