Azulejos – portugalski pierwiastek w Twoim domu

Portugalia to kraj, który potrafi chwycić za serce! Piękne widoki, przyjaźni ludzie, wzruszająca muzyka fado, pyszne pasteis de nata i… zachwycające azulejos, czyli kwadratowe płytki z wyrazistymi wzorami. Jak wykorzystać je w urządzaniu własnego mieszkania lub domu? Jak zamknąć fragmenty słonecznej Portugalii we własnych czterech kątach? Sprawdźmy!

Azulejos – jak wyglądają portugalskie płytki

Azulejos to niewielkie, kwadratowe, ceramiczne kafelki. Ich powierzchnia zdobiona jest efektownymi wzorami i pokrywana szkliwem o wysokim połysku. Charakterystyczne dla portugalskich płytek jest to, że po ułożeniu tworzą one większe mozaiki.

Kafelki azulejos ozdabiają fasady wielu starych, portugalskich domów. Oprócz funkcji dekoracyjnych pełnią one również funkcję praktyczną – chronią elewacje przed wilgocią oraz palącym słońcem.

Historia azulejos

Słowo azulejos najprawdopodobniej wywodzi się z portugalskiego azul, oznaczającego niebieski. Dlaczego? Ponieważ oryginalnie kafelki malowane były przede wszystkim we wzory w tym kolorze, umieszczane na białym tle.

Tradycja tworzenia płytek narodziła się w Portugalii w średniowieczu, wraz z pojawieniem się Maurów, którzy byli w tej sztuce biegli na długo przed Europejczykami. Po kilku wiekach azulejos stały się jednym z najważniejszych towarów eksportowych Portugalii. Chętnie kupowali je Anglicy i Holendrzy. 

Współcześnie sztuka tworzenia azulejos przeżywa prawdziwy renesans, a portugalskimi płytkami zachwyca się cały świat. Dzięki stale rosnącej popularności, kafelki z łatwością można kupić także w lokalnych sklepach.

Azulejos w Twoim domu? Inspiracje

Azulejos, dzięki swoim właściwościom, doskonale sprawdzają się w mokrych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta. Są odporne na wilgoć, a przy tym bardzo łatwo utrzymać je w czystości.  

Wyrazisty wzór sprawia, że płytki ożywiają pomieszczenie i nadają mu niepowtarzalnego wyrazu. Kolorowe kafelki idealnie komponują się z minimalistycznymi, prostymi meblami i dodatkami, stanowiąc dla nich ciekawy kontrast.

Aktualnie w wielu sklepach znajdziesz płytki, które nawiązują do portugalskich azulejos. Ich producenci nie ograniczają się do tradycyjnych, biało-niebieskich barw i proponują kafelki w niemal wszystkich kolorach tęczy. Bez wątpienia znajdziesz wśród nich propozycje dla siebie!

Jeżeli nie chcesz zmieniać kafelków na swoich ścianach, możesz popuścić wodze fantazji i… pomalować płytki we wzór zbliżony do azulejos.

Azulejos w kuchni i łazience

Azulejos fantastycznie wyglądają nad kuchennym blatem i to właśnie w tym miejscu najczęściej się je wykorzystuje. Kolorowe płytki najlepiej komponują się z meblami o neutralnych kolorach – białym, szarym, czarnym – oraz blatami wykonanymi z naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno.

W łazience również można wykorzystać portugalskie płytki, jednak wyłożenie nimi wszystkich ścian nie będzie najlepszym pomysłem. Zbyt duże natężenie wzorów i kolorów może okazać się przytłaczające. Moja rada? Wybierz jedną ścianę (np. nad wanną lub nad umywalką) i ozdób ją przy użyciu azulejos. W pozostałych miejscach zastosuj neutralne, białe płytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *