Blat drewniany czy drewnopodobny w kuchni – wady i zalety obu rozwiązań

Drewniane blaty w kuchni są piękne, eleganckie i nadają wnętrzu ciepły, przytulny klimat. Nie są jednak wolne od wad – trzeba regularnie je konserwować, a ich cena może odstraszać. Tańszym, funkcjonalnym rozwiązaniem mogą być drewnopodobne blaty laminowane, dostępne w wielu kolorach i wzorach. Mogą imitować drewno, a do tego są lekkie i trwałe. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety obu rozwiązań, i który rodzaj blatu będzie lepszy do Twojej kuchni.

Laminowany blat drewnopodobny – zalety i wady

Kuchenny blat drewnopodobny wykonywany jest najczęściej z płyty wiórowej, którą z wierzchu pokrywa się wytrzymałym, termoutwardzalnym laminatem. Od spodu zaś blat zabezpieczany jest folią przeciwprężną. Wszystko to sprawia, że blat laminowany jest stosunkowo odporny na wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne.

Zalety blatów laminowanych

Blaty laminowane łatwo utrzymać w czystości i nie trzeba ich impregnować. Możesz czyścić je przy pomocy tradycyjnych, chemicznych środków czystości bez obawy o spadek jakości czy pogorszenie wyglądu laminatu. Laminowane blaty drewnopodobne są dosyć cienkie i lekkie, dlatego można je montować na dowolnych meblach kuchennych. Ich ceny są zwykle dużo niższe niż ceny blatów z naturalnego drewna. Duży wybór kolorów sprawia, że szturmem podbijają kuchnie w całym kraju. Są bardzo chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na korzystnej cenie, funkcjonalności, wygodzie użytkowania i dużym wyborze kolorów oraz wzorów.

Wady blatów laminowanych

Blat laminowany jest stosunkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wysokich temperatur. Jeśli jednak na jego powierzchni powstaną uszkodzenia, ich usunięcie może okazać się niemożliwe. Nie warto kroić produktów spożywczych bezpośrednio na blacie, ponieważ może się to skończyć powstawaniem widocznych, niemożliwych do usunięcia rys. Aby uzyskać większą powierzchnię blatu, trzeba połączyć ze sobą kilka mniejszych płyt. Należy robić to uważnie i dokładnie, aby w szparach nie gromadziła się woda. W innym przypadku blat szybko straci walory estetyczne. Blaty laminowane zwykle trzeba wymieniać je częściej niż np. blaty drewniane, jednak różnica w cenie między litym drewnem a blatem laminowanym może zdecydowanie przechylać szalę na korzyść laminatu.

Drewniany blat kuchenny – plusy i minusy

Drewniany blat kuchenny przygotowuje się z litego lub klejonego drewna – z jednego kawałka lub połączonych ze sobą kilku mniejszych fragmentów. Każdy blat drewniany wykonywany jest na zamówienie, w związku z czym można dopasować go do wielu mebli kuchennych.

Zalety blatów drewnianych

Kuchenny blat z drewna to produkt elegancki, ponadczasowy, luksusowy i ekologiczny. Pasuje do niemal każdego stylu – od rustykalnego, przez industrialny, po skandynawski i nowoczesny, minimalistyczny. Drewno nigdy nie wychodzi z mody i może być doskonałym dopełnieniem niemal każdego koloru ścian czy mebli. Wygląda stylowo i podkreśla klasę wnętrza. Blaty wykonuje się z różnych gatunków drewna, a do najbardziej wytrzymałych należą blaty z gatunków egzotycznych – są szczególnie odporne na działanie wilgoci. Drewniane blaty kuchenne są stosunkowo łatwe w obróbce. Poza tym łatwo je odnowić – wystarczy zetrzeć powierzchnię papierem ściernym i naolejować lub zalakierować. Niektóre ubytki można uzupełniać specjalnymi masami do naprawy drewna.

Wady blatów drewnianych

Mimo niezaprzeczalnych walorów wizualnych blaty z drewna mają kilka minusów. Jednym z nich jest zdecydowanie cena – drewniany blat może być nawet kilkukrotnie droższy od laminowanego. Ponadto drewniane blaty bywają kłopotliwe w użytkowaniu – w zależności od gatunku drewna, mogą źle znosić wysokie temperatury czy kontakt z ostrzami noży podczas krojenia. Postawienie na blacie gorącego naczynia może pozostawić na powierzchni trwały ślad. Co więcej, dbanie o drewno jest bardziej wymagające niż o laminat. Konieczne jest cykliczne olejowanie lub lakierowanie powierzchni.

Który blat wybrać – drewniany czy drewnopodobny (laminowany)?

Jeśli zależy Ci na ekskluzywnym wyglądzie i nie będzie Ci przeszkadzała konieczność regularnej konserwacji blatu, a do tego możesz pozwolić sobie na spory wydatek, dobrym rozwiązaniem będzie wybór blatu z drewna. Jeśli jednak cenisz sobie funkcjonalność, optymalny stosunek ceny do jakości i duży wybór kolorów oraz wzorów, laminowany blat z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *