Co to jest futon i czym różni się od tradycyjnego materaca?

Futon to charakterystyczny, stosunkowo cienki i twardy materac, pochodzący z Japonii. Tradycyjnie futony rozkładało się bezpośrednio na podłodze lub na niskim, drewnianym stelażu. Współcześnie jednak – zwłaszcza poza Japonią – dostępne są różne wariacje na temat futonów. Sprawdźmy, jaki jest sekret tego wyjątkowego materaca.

Futon – (nie)zwykły materac z Japonii

Historia materacy typu futon zaczyna się w Japonii. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni już setki lat temu spano na materacach wykonanych zwykle z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, wełna czy włókna bambusowe – materacach, które bez problemu można zwinąć w rulon lub złożyć i odstawić na bok. Dzięki temu w ciągu dnia zyskuje się więcej przestrzeni w pomieszczeniu i wykorzystuje się ją do celów innych niż spanie. „Łóżko” rozkładane jest na podłodze dopiero przed pójściem spać. W kraju, w którym mieszkania oraz domy bardzo często miały – i nadal mają – niewielkie powierzchnie, możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni do maksimum ma niebagatelne znaczenie.

Warto wiedzieć! Japońskie słowo „futon” (布団) oznacza dosłownie „materac” lub „poduszka do spania”.

Materac futon - czym się wyróżnia
Zdjęcie dodane przez Tatiana Syrikova: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jasny-kawa-kubek-lozko-3933240/

Co to jest futon i co go wyróżnia?

Materace futon są cieńsze i lżejsze niż materace, na których zwykle śpimy. Tradycyjny, japoński futon ma około 6 cm grubości i jest dosyć twardy. Współcześnie, zwłaszcza poza granicami Japonii, wykorzystuje się jednak także grubsze odmiany tego materaca. Mimo to nadal ten japoński rodzaj materaca wyróżnia się mobilnością i lekkością. Jeśli lubisz elastyczność w organizacji przestrzeni i zależy Ci na rozwiązaniach, które dadzą Ci swobodę w aranżacji wnętrz, futon powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Standardowy futon składa się z naturalnego, ekologicznego wypełnienie oraz bawełnianego, grubo pikowanego pokrowca. W unowocześnionych wersjach stosuje się dodatkowo lateks, piankę czy wyściółkę kokosową lub konopną. Dzięki temu materac zyskuje na grubości, jest bardziej elastyczny i trwalszy. W futonach nie znajdziemy jednak sprężyn czy chemicznych dodatków. Materac ma mieć jak najbardziej naturalny skład, z ewentualnym dodatkiem syntetycznych włókien.

Futon jest zdrowy dla kręgosłupa. To stosunkowo twardy materac, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i umożliwia zdrowy, głęboki sen.

Niewątpliwie futony wyróżniają się też pod kątem designu. Cechuje je prosta, minimalistyczna estetyka. Charakterystyczne, grube pikowanie i niewielka grubość materaca, w połączeniu z niskim, drewnianym stelażem sprawiają, że futon z jednej strony przyciąga uwagę, z drugiej nadaje wnętrzu lekkości.

Współcześnie popularność futonów wykracza daleko poza granice Japonii. Materace te są bardzo często wykorzystywane w innych kulturach jako alternatywa dla tradycyjnych łóżek, która tylko luźno nawiązuje do japońskiego pierwowzoru.

Dziś futony dostępne są w różnych rozmiarach i o różnych grubościach, a także na składanych stelażach, które umożliwiają proste złożenie łóżka do postaci kanapy. Do wyboru, do koloru. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *