Co to jest umowa deweloperska?

Czy wiesz, że zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności? Jednym z nich jest podpisanie umowy deweloperskiej. Co to takiego? Z czym się to wiąże? Kto podpisuje taką umowę? Czym różni się od umowy przedwstępnej? Dowiedz się najważniejszych informacji na temat umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska – ogólne założenia

Umowa deweloperska jest dokumentem podpisywanym między deweloperem a nabywcą mieszkania (zawierają ją osoby fizyczne). Podpisywana jest po to, by ustalić wszystkie szczegóły transakcji, a także doprecyzować wszystkie informacje na temat lokalu oraz praw i obowiązków dewelopera i kupującego.

Bywa mylona z umową przedwstępną, jednak niesłusznie, ponieważ umowa przedwstępna to coś innego.

Warto wiedzieć! Umowę przedwstępną, nazywaną także przedwstępną deweloperską, podpisuje się zwykle wtedy, gdy transakcja dotyczy lokalu w budynku, który jeszcze nie został oddany do użytku. Jest ona pośrednim krokiem, który prowadzi do zawarcia umowy deweloperskiej. Zawiera się przede wszystkim wtedy, gdy nabywcy nie chcą podpisywać jeszcze ostatecznej umowy (lub nie mogą sobie na to pozwolić). Umowa przedwstępna nie jest obowiązkowa – często sami deweloperzy z niej rezygnują i przechodzą od razy do podpisania właściwej umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska dotyczy zawsze lokali mieszkalnych, a także innych powierzchni, które nie zostały wyodrębnione jako osobne pomieszczenia. W umowie deweloperskiej mogą znaleźć się więc zapisy o komórkach lokatorskich, garażach, ogródkach przy mieszkaniach na parterze, miejscach parkingowych, czy postojowych (pod warunkiem, że te powierzchnie nie mają własnych ksiąg wieczystych i są traktowane jako całość z mieszkaniem).

Najważniejsze informacje o umowie deweloperskiej

 W umowie deweloperskiej przede wszystkim zwróć uwagę na informacje o mieszkaniu – jego powierzchnię i cenę. Dotyczy to zarówno samego lokalu, jak i powierzchni do niego przynależących – ogródka, tarasu, balkonu, miejsca parkingowego, garażu czy komórki lokatorskiej. Przeczytaj punkty, które mówią o tym, czy deweloper może zmienić ich wielkość i jakie mogą być tego konsekwencje.

Koniecznie zapoznaj się też z terminami zakończenia prac budowlanych, oddawania mieszkań do użytku, przeniesienia praw własności (sprawdź też, czy w umowie zawarto zapisy o tym, jak taki odbiór przebiega).

Poza tym zwróć uwagę na:

  • Koszty utrzymania mieszkania i części wspólnych – np. jak będziesz rozliczać się za media i jak będą ustalane koszty utrzymania części wspólnych.
  • Inne opłaty, takie jak podatek od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste, wynagrodzenie dla zarządcy budynku lub dla dewelopera za zarządzanie nieruchomością.
  • Dostęp do drogi publicznej – jak zostanie zapewniony przez dewelopera,
  • Hipotekę nieruchomości – czy jest ona obciążona,
  • Skutki niewywiązania się z umowy przez dewelopera lub kupującego.

Jeśli planujesz zakup własnego M i zastanawiasz się, jak przebiega odbiór mieszkania, odwiedź stronę odbiorymieszkan.info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *