Czym są domy modułowe? Zalety i wady prefabrykowanych budowli

Domy modułowe, do niedawna kojarzone jedynie z obiektami letniskowymi, coraz częściej pełnią również funkcję budynków całorocznych. Nic dziwnego! Są estetyczne i nowoczesne, ich budowa postępuje kilkukrotnie szybciej niż tradycyjna, a dodatkowo można wznosić je przez cały rok, niezależnie od pogody. Co jeszcze warto wiedzieć o domach modułowych? Czy warto zdecydować się na tę opcję, budując dom dla swojej rodziny?

Domy modułowe – co to takiego?

Domy modułowe wywodzą się ze Skandynawii i w ciągu ostatnich dekad podbijają niemal całą Europę. Do ich budowy wykorzystuje się technikę prefabrykacji, czyli produkowanie większości elementów w fabrykach, a następnie jedynie łączenie ich na placu budowy. W związku z tym, że poszczególne prefabrykowane elementy nazywane są modułami, domy, jakie z nich powstają, nazywa się modułowymi.

Wyobraź sobie…

… że budujesz dom z klocków. Każdy klocek to moduł, wyprodukowany w fabryce i stworzony tak, aby idealnie łączyć się z pozostałymi elementami „układanki”. 

Początkowo technologia modułowa była utożsamiana jedynie z najprostszymi domami kontenerowymi (na stalowych ramach, ze ścianami i dachem z blachy), które mogły sprawdzić się co najwyżej na działce rekreacyjnej. Obecnie, w związku z ogromnym rozkwitem rynku domów prefabrykowanych, oferta jest dużo bardziej zróżnicowana i przede wszystkim dużo bardziej atrakcyjna.

Nowoczesne domy modułowe produkowane są z wykorzystaniem:

  • konstrukcji szkieletowych, których elementy nośne wykonane są z drewna lub stali;
  • konstrukcji keramzytobetonowych, która opiera się na stalowych ramach, wypełnianych keramzytobetonem (mieszanki betonu i keramzytu, powstającego podczas wypalania gliny).

Domy modułowe – na działkę i na życie

Jeżeli zdecydujesz się, aby na swojej działce postawić prefabrykowany domek letniskowy, którego powierzchnia nie będzie większa niż 35m2, nie będziesz potrzebował pozwolenia na budowę. To ułatwienie, w połączeniu ze stosunkowo niską ceną oraz łatwością wzniesienia domku modułowego sprawia, że naprawdę wiele osób decyduje się na taką opcję.

Technologia modułowa może być jednak wykorzystywana także przy budowie całorocznych domów jednorodzinnych. W takim wypadku prace rozpoczyna się od przygotowania fundamentów, a następnie osadza się w nich wszystkie przygotowane części budynku. 

Ilość modułów, jaka wykorzystywana jest w konkretnym budynku, zależna jest od rozmiarów inwestycji. W przypadku małych domów zdarza się, że połowa konstrukcji to… jeden element.

Domy modułowe – czy to się opłaca?

Budowa domu modułowego wiąże się z dwojakimi kosztami: materiałów (elementów prefabrykowanych) oraz ich montażu. W większości przypadków jednak ostateczna cena budynku prefabrykowanego znacznie przekracza koszty, jakie wiążą się z tradycyjną budową. Nieco droższą inwestycją mogą okazać się jedynie modułowe domy pasywne czy energooszczędne, jednak w ich przypadku należy pamiętać o zwrocie z inwestycji, jaki nastąpi w kolejnych latach, po zakończeniu budowy.

Dom to nie wszystko! Sprawdź, jak wybudować tani w utrzymaniu garaż i jak pomalować metalowe ogrodzenie wokół domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *