Dom jako całość – jak zaprojektować spójne wnętrze?

Spójne wnętrze to takie, którego wszystkie pomieszczenia w jakiś sposób łączą się ze sobą. Nie chodzi o to, by pomalować wszystkie ściany na taki sam kolor, albo by rygorystycznie i skrupulatnie dobierać detale w każdym pokoju. Ważne jest nadanie spójnego charakteru i aranżacja wnętrz w sposób przemyślany. Jak to osiągnąć? Sprawdźmy.

Styl wnętrz a epoka, z której pochodzi dom

Aranżując wnętrza, weź pod uwagę okres, z jakiego pochodzi budynek, w którym mieszkasz. To może być dla Ciebie pomocne podczas wybierania wystroju, a potem kupowania mebli, dodatków i dekoracji. Oto kilka przykładów:

 • Mieszkasz w bloku z lat 70 lub 80? Skorzystaj z meblarskich dobrodziejstw PRL-u – możesz postawić np. na kilka nowych mebli stylizowanych na meble z tamtej epoki albo kupić oryginalne przedmioty pochodzące 30-50 lat.
 • Twoje mieszkanie jest zlokalizowane w kamienicy? Pomyśl o stylu francuskich kamienic lub stylu nowojorskim. Wybierz eleganckie meble, a ściany udekoruj sztukaterią.
 • Przeprowadzasz się do loftu? Świetnie sprawdzi się styl industrialny. Ściana z cegły, drewniane meble zbudowane na metalowych stelażach i przesuwane drzwi na widocznych suwnicach sprawdzą się doskonale.aranżacja wnętrz

Warto wiedzieć! Co może nadać spójność wnętrzom?

 • Podobna tonacja kolorów we wnętrzach lub jeden kolor.
 • Powtarzające się materiały.
 • Motyw przewodni w detalach, np. inspiracja dziełami sztuki, sportem czy hobby.
 • Te same materiały we wnętrzach, np. w tekstyliach domowych.
 • Styl epoki, z której pochodzi, dom, blok czy kamienica.
 • Idea architektoniczna lub konkretny projektant.
 • Dodatki w konkretnym stylu „porozrzucane” po całym domu, a nie skumulowane w jednym miejscu.

wystrój wnętrzJeden styl czy pomieszanie kilku? Co sprawdzi się lepiej?

Jeśli wszystkie pomieszczenia urządzisz w jednakowym stylu (to nie oznacza: jednakowo), masz spore szanse na osiągnięcie spójnego efektu w całym domu lub mieszkaniu. Wybór konkretnego stylu lub motywu przewodniego ma dodatkową zaletę – może posłużyć Ci jako drogowskaz podczas wybierania mebli, sprzętów czy dodatków. Ogromny wybór w sklepach budowlanych czy meblarskich bardzo często nie pomaga podjąć decyzji i bywa, że zakupy kończą się nabyciem kilku przedmiotów niekoniecznie do siebie pasujących. Wiedząc, czego szukasz, łatwiej będzie Ci zwracać uwagę tylko na konkretne przedmioty.

Czy w związku z powyższym nie można łączyć ze sobą różnych stylów? Nikt tak nie powiedział! (A jeśli powiedział, to był w błędzie.)

Jeśli podoba Ci się kilka różnych stylów aranżacji wnętrz albo jeśli mieszkasz z kimś, kto ma zupełnie inny gust niż Ty, to… połącz różne estetyki. Im więcej stylów chcesz zmiksować, tym wyzwanie jest większe, ale wszystko jest możliwe. Mamy dla Ciebie kilka technik, które mogą ułatwić Ci aranżację wnętrz:

 • Dominacja jednej estetyki z dodatkami pochodzących z innych stylów – postaw na proporcje 80-20, a nie 50-50. Wnętrza będą spójne, a do tego dynamiczne. Poza tym meble czy dodatki kontrastujące z głównym stylem mogą tylko podkreślać wzajemnie swój charakter. Utrzymaj spójność, jeśli chodzi o podstawowe umeblowanie, którego nie będziesz wymieniać zbyt często np. z uwagi na cenę (mowa np. o kanapie, regale na książki, łóżku, stole i krzesłach). Jak zaszaleć? Wybierając kontrastującą sztukę, drobne dodatki czy oświetlenie.
 • Dwa dominujące style i trzeci jako ich dopełnienie – dwie bliższe stylistyki niech będą podstawą, a trzeci, dalszy – ich uzupełnieniem. Możesz oczywiście wybrać więcej stylów niż 2 czy 3, ale jeśli zdecydujesz się na 4-5 lub jeszcze więcej, pojawi się ryzyko, że żaden styl nie będzie widoczny, a całość wyda się niezgrana i chaotyczna.

Ostatnia ważna wskazówka na koniec: najważniejsze z punktu widzenia spójności są wnętrza, które widać po wejściu do domu, a także otwarte pomieszczenia i te, które widać „na przestrzał”. Jeśli chcesz urządzić któreś pomieszczenie w zupełnie innym stylu, niech to będzie np. sypialnia albo gabinet, a nie jadalnia, hol i salon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *