Garncarstwo i ceramika sposobem na stres

Istnieją rozmaite sposoby na to, aby zrelaksować się i ukoić nerwy. Dla jednych będzie to spacer lub bieg, dla drugich czytanie książek lub malowanie, a jeszcze dla innych brudzenie sobie rąk np. w ziemi lub glinie. Ta ostatnia ma właściwości kosmetyczne, lecz nie o taką formę wyciszenia nam chodzi, choć zabiegi upiększające bywają niezwykle odprężające. Często zajęcia wymagające skupienia potrafią nas zaabsorbować do tego stopnia, że zapominamy o całym świecie. Podobnie rzecz się ma, gdy w rachubę wchodzą gry hazardowe maszyny. Przekonajmy się zatem, jak korzystnie może na nas oddziaływać garncarstwo i ceramika?

Lepienie z gliny

Jeśli chodzi o pracę z gliną, to mamy kilka zasadniczo różniących się od siebie technik. Najprostszym sposobem jest lepienie, które bardzo przypomina używanie plasteliny czy modeliny, dlatego też zajęcia ceramiczne są odpowiednie także dla dzieci. Technika ta rozwija zdolności manualne najmłodszych, wyobraźnię oraz zdolność skupiania się. Równie korzystnie wpływa ona na osoby dorosłe potrzebujące wyciszenia oraz te z zaburzeniami, np. stanami lękowymi, nerwicami czy upośledzeniami umysłowymi. Chętnie z zajęć ceramicznych korzystają więc ośrodki edukacji specjalnej, ale także szkoły, przedszkola czy domy kultury. Zajęcia mogą mieć charakter grupowy lub indywidualny, kiedy to zainteresowani pod okiem instruktora poznają zasady ceramiki, techniki lepienia. Ważne dla początkujących jest to, że w każdej chwili można zacząć od nowa, gdyż glina jest wyjątkowo plastyczna, poddaje się ruchom naszych dłoni. Lepić można nawet w swoim zaciszu, a później wypalić w pracowni swoje okazy. Tak, prace ceramiczne wymagają utrwalenia w postaci wypału w specjalnym piecu, gdzie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury stają się niezwykle twarde. Wypalone prace można pozostawić w stanie surowym lub pomalować specjalnymi szkliwami w płynie, które nadadzą kolor oraz fakturę. Cały proces jest bardzo twórczy i rozwijający pod wieloma względami, dlatego też zajęcia ceramiczne stają się coraz bardziej popularne.

Terapia poprzez ceramikę

Nie od dziś wiadomo, że przeróżne formy sztuki wykorzystywane są w terapii. Podobnie jest z zajęciami ceramicznymi, które najogólniej wpisują się w kanon arteterapii, dzięki której pacjent przechodzi swój indywidualny proces. Dla wielu jest to uzupełnienie innych form terapii, a dla innych jedyna forma pracy przy lekkich zaburzeniach. Owocna jest w przypadku dzieci z problemami adaptacyjnymi, nadpobudliwością itp. Na zajęciach grupowych mają one możliwość doświadczenia przeróżnych okoliczności, które występują naturalnie wśród rówieśników. Poprzez sztukę mogą również nauczyć się wyrażać siebie, swoje emocje i realizować swoje projekty. Lepienie w mokrej glinie działa kojąco na umysł, uczy koncentracji, zderzenia się z porażkami, gdy coś nie wyjdzie. Ponadto terapia zajęciowa wpływa na usprawnianie małej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Są to zajęcia dla każdego.

Magia toczenia kołem

Garncarstwo ma przebogatą historię i tradycję. W Polsce kunszt ten był bardzo ceniony i pożądany w różnych regionach. Podstawą był surowiec, który różnił się nieco między poszczególnymi osadami, miasteczkami, dlatego też mamy taką różnorodność form, zdobień i kolorów gliny. Obecnie jest wiele pracowni i warsztatów, gdzie można nauczyć się toczyć na kole najrozmaitsze formy: od mis, talerzy, kubków, po wazony, dzbany czy donice. Ta technika wymaga niezwykłego skupienia oraz precyzji, gdyż jeden nierozważny ruch może zniszczyć całą pracę. Na szczęście glina tak samo łatwo ulega zniekształceniu, co poddaniu się nowej formie. Czynność, jaką jest toczenie, koi nerwy, odgania stres i przemienia naszą energię w wyjątkowo twórczą i pozytywną. Zyskujemy w ten sposób zrelaksowane ciało i umysł, satysfakcję z wykonanego przedmiotu oraz możliwość samorealizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *