Holenderska firma buduje pierwszy dom w technologii 3D

Nawet się nie obejrzeliśmy, a już mamy kasyno bez depozytu w swoich telefonach, a za pomocą drukarek 3D możemy tworzyć zaawansowane części, przedmioty. Te urządzania do tej pory przeznaczone były do tworzenia mniejszych obiektów. Tymczasem w Holandii pewna firma wybudowała pierwszy dom za pomocą technologii 3D.

Przełomowy projekt

Właśnie powstał pierwszy w Europie dom z betonu, który został wydrukowany w technologii 3D. To jednocześnie pierwszy na świecie tego typu komercyjny projekt mieszkaniowy. Ma to miejsce w mieście Eindhoven w Holandii, a sam dom od razu zyskał pierwszych najemców. Dzięki specjalnej akcji Project Milestone miasto Eindhoven ma nadzieję utorować drogę do budowy domów 3D na szeroką skalę. Oczywiście mowa o obiektach wyposażonych we wszystkie nowoczesne udogodnienia. Premierowy budynek to jednopiętrowy dom z trzema pokojami, który zajmuje powierzchnię 1000 stóp kwadratowych i ma przy tym drewniany dach. Jest to pod względem stylu całkiem ciekawy projekt, albowiem ma on kształt głazu, a całość otoczona jest zielenią i otwartą przestrzenią z każdej strony. W ramach projektu Milestone w najbliższym czasie mają zostać stworzone cztery kolejne domy w tym miejscu.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej projektu, domy te mają być możliwe do zamieszkania przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Zdaniem twórców technologia druku 3D daje im o wiele większą swobodę, podczas gdy tradycyjne projektowanie betonu było znacząco ograniczone i należało trzymać się sztywnych reguł. Według firmy jedną z zalet korzystania z drukarki 3D do betonu jest jej zdolność do układania tego materiału tylko tam, gdzie jest to potrzebne. Dzięki temu zmniejsza się przez to marnowanie materiału, a także emisję CO2.

Wspomniany przez nas druk 3D w betonie umożliwia również konstruktorom projektowanie bardzo drobnych konstrukcji betonowych. Kolejną zaletą tej technologii jest to, że konstruktorzy są od teraz w stanie spełnić indywidualne życzenia klientów bez podnoszenia kosztów budowy. W przypadku pierwszego projektu, technologia 3D pomogła twórcom w naturalny sposób wtopić domy w drewniane otoczenie. Cały projekt funkcjonował już od 5 lat, albowiem pierwsze prace zaprezentowane zostały w 2016 roku podczas Dutch Design Week 2016. Rok później zebrano niezbędne fundusze, dzięki czemu zaczęto wznoszenie pierwszej konstrukcji. W przypadku pierwszego domu, jego elementy zostały wydrukowane na Politechnice w Eindhoven. Jednak mówi się o tym, że piąty obiekt w projekcie, którym ma być dwupiętrowy budynek, ma zostać już wydrukowany na miejscu.

Zespół, który zbudował dom, przyznał, że konstrukcję udało się wznieść przy użyciu specjalnego betonu, który opracowany został specjalnie do drukowania wielkoformatowych konstrukcji 3D. Mieszanka ta została oparta na zwykłym cemencie portlandzkim, który ma niższe proporcje wody do cementu.

Dom nad kanałem w Amsterdamie

To nie pierwszy projekt budowlany w Holandii z wykorzystaniem druku 3D. Już w 2014 roku wykorzystano 6-metrową drukarkę o nazwie Kamermaker do wytwarzania elementów dla jednego z domów w Amsterdamie. W tamtym wypadku jednak chodziło o plastikowe konstrukcje, które następnie łączone były ze sobą. Z pewnością był to ciekawy projekt, jednak plastik nie jest zbyt trwałym materiałem do takich obiektów, więc mowa była tutaj jedynie o eksperymencie. Tymczasem dom w Eindhoven to już pełnoprawny dom, który znalazł pierwszych lokatorów i może utorować drogę do sporej rewolucji w budownictwie. Z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat czeka nas sporo ciekawych zmian w tym segmencie, jak i projektów w różnych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *