Cyklinowanie parkietu jest kosztowne i najlepiej zlecić je profesjonalistom, jednak trzeba przyznać, że zabieg ten jest skuteczny i jak najbardziej wskazany. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z tej drogiej metody, ale zależy Ci na odnowieniu parkietu, możesz wdrożyć inne sposoby. Sprawdź, kiedy i jak odnowić parkiet bez cyklinowania.
Czy każdy parkiet można odnowić bez cyklinowania?
Cyklinowanie parkietu jest wskazane przede wszystkim w przypadku podłóg bardzo zniszczonych w całości lub częściowo (np. w miejscach, w których stały krzesła, stoły i inne meble, zwłaszcza te przesuwane). Jeśli jednak Twoja podłoga nie jest uszkodzona i powycierana i jeśli między deskami nie ma dużych szpar czy innych ubytków, możesz spróbować własnoręcznie odnowić podłogę.
Samodzielnie możesz usunąć z podłogi plamy, rysy czy mniejsze przetarcia, a także nadać powierzchni blask, odświeżyć jej kolor i przywrócić świeżość.
Przygotowanie parkietu do odnawiania
Aby samodzielna renowacja parkietu okazała się skuteczna, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię. Jeśli podłoga była wcześniej lakierowana, ale warstwa lakieru się zniszczyła, należy ją usunąć (a razem ze starą warstwą lakieru inne zanieczyszczenia). Możesz do tego wykorzystać szlifierkę elektryczną lub papier ścierny.
W pierwszej kolejności dokładnie odkurz podłogę i umyj ją. Pozbądź się starych warstw środków czyszczących i konserwujących oraz wszelkich detergentów. Możesz do tego wykorzystać środki o specjalistycznym przeznaczeniu.
Następnie szlifierką lub gruboziarnistym papierem ściernym usuń stary lakier. Czynność tę wykonaj dokładnie i ostrożnie, by nie uszkodzić desek. Potem możesz wykorzystać papier o drobniejszych ziarnach, by usunąć drobne uszkodzenia i rysy.
Na koniec usuń pył z powierzchni i przemyj go wodą, uważając, by nie zmoczyć zanadto desek. Zanim przejdziesz do kolejnego etapu, poczekaj, aż parkiet wyschnie.
Wypełnianie ubytków i malowanie parkietu
Jeśli między deskami lub na powierzchni parkietu widoczne są ubytki bądźwiększe uszkodzenia, wypełnij je masą szpachlową do drewna. Następnie poczekaj, aż szpachla wyschnie.
Wskazówka! Masę szpachlową dobierz do koloru desek.
Gdy podłoga będzie już odpowiednio przygotowana, możesz przejść do dalszej części – malowania lub lakierowania. Do malowania możesz wykorzystać bejcę. Produkt ten nadaje drewnianym powierzchniom wybrany odcień, ale nie przykrywa naturalnego usłojenia desek. Dzięki temu drewno nadal wygląda jak drewno, ale jego wygląd może znacznie się zmienić lub przynajmniej odświeżyć.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z bejcy, czy też nie, wierzchnią warstwę może (lub nawet powinien) stanowić lakier. Zabezpieczy on podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, plamami czy wilgocią.
Lakier należy nakładać w temperaturze od 16 do 25 stopni Celsjusza przy pomocy wałka moherowego z krótkim włosiem. Zwykle zaleca się nałożenie minimum 2 warstw w odstępach około 12 godzin.
Wskazówka! Możesz też zdecydować się na lakierobejcę, czyli produkt, który łączy w sobie funkcje lakieru i bejcy.