Jak odświeżyć kuchnię i łazienkę bez gruntownego remontu?

Remont łazienki i kuchni to poważne przedsięwzięcie, które zwykle wiąże się z koniecznością skuwania płytek z podłóg czy ścian. Bałaganu jest dużo, a wydanych pieniędzy jeszcze więcej. Jednak, aby zmienić wygląd tych pomieszczeń, nie musisz zamawiać ekipy remontowej, ani wydawać kroci. Możesz wprowadzić tylko drobne zmiany, które tchną nowe życie w łazienkę i kuchnię.

Jak odświeżyć wygląd kuchni?

Kilka prostych trików na metamorfozę kuchni bez remontu:

– Zmień wygląd frontów w szafkach kuchennych. Możesz wymienić je na nowe (bez wymiany całej zabudowy) lub pomalować albo oddać do lakierowania. Możesz też zdjąć górne szafli w całości, aby dokładnie przemalować je z każdej strony (także z boków i na dole).

– Wymień uchwyty i gałki na nowe.

– Wygląd kuchni diametralnie odmieni też wymiana lub odrestaurowanie blatów kuchennych.

– Przemaluj płytki ścienne na inny kolor, używając do tego odpowiednich farb. Pamiętaj, by najpierw porządnie umyć i odtłuścić powierzchnię. Zanim zabierzesz się do malowania, dokładnie przeczytaj instrukcję producenta lub poproś o pomoc specjalistów w sklepie malarskim.

– Jeśli nie chcesz lub nie możesz przemalować szafek czy płytek, przemaluj wybraną ścianę w kuchni. Taki drobny zabieg może przynieść zaskakujący efekt i zdecydowanie odświeżyć wygląd pomieszczenia – zwłaszcza gdy wybierzesz kolor lekko kontrastujący z zabudową kuchenną.

– Postaw na otwarte półki – możesz powiesić półki, na których poustawiasz zastawę kuchenną, przyprawy czy dekoracje, albo zdjąć drzwiczki z niektórych szafek. Otwarta przestrzeń na przechowywanie wcale nie musi wprowadzić chaosu i wrażenia nieporządku. Przeciwnie, może nadać wnętrzu charakteru i dodać przytulności. Poza tym daje też możliwość częstej zmiany „ekspozycji”.

– Połóż na podłodze chodniki – dzięki temu zakryjesz starą podłogę, a do tego sprawisz, że kuchnia będzie bardziej przytulna.  Jeśli w kuchni stoi stół, przykryj go ładnym obrusem.

Jak odświeżyć wygląd łazienki?

Zmiany w łazience nie muszą kosztować fortuny. Oto kilka wskazówek na zmianę wyglądu łazienki bez remontu:

– Powieś nad umywalką większe lustro.

– Wymień oświetlenie – może wystarczy wymiana samych żarówek na cieplejsze lub chłodniejsze, a może trzeba będzie wymienić lampy na nowe (zarówno oświetlenie sufitowe, jak i to nad lustrem). Nowe oświetlenie może zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia.

– Na podłodze połóż większy dywan lub kilka mniejszych chodników.

– Płytki ścienne, podobnie jak w kuchni, możesz przemalować na inny kolor. Alternatywą dla malowania całych płytek jest także zmiana koloru fug.

– Jeśli w łazience masz wystarczająco dużo miejsca, możesz ustawić w niej mały regał czy wąską szafkę na przechowywanie. Dodatkową szafkę lub otwarte półki możesz powiesić też nad toaletą.

– Podobnie jak w kuchni pomyśl nad przemalowaniem, oklejeniem lub wymianą drzwiczek w szaflach na nowe.

– Wymień na nowe drobne wyposażenie łazienki takie jak uchwyt na papier toaletowy, dozowniki na mydło czy haczyki i wieszaki na ręczniki.

– Przemaluj drzwi do łazienki po wewnętrznej stronie lub zamocuj na nich haczyki na ręczniki i szlafroki.

Nawet pozornie drobne zabiegi i niewielkie zmiany mogą znacznie odmienić wygląd łazienki i kuchni. Przyjrzyj się pomieszczeniom w Twoim domu i sprawdź, którym elementom wyposażenia wystarczy drobny lifting. Dokręć zawiasy w szaflach, wyczyść armaturę, wymień to, co jest popsute. Spójrz na kuchnie i łazienkę obiektywnym okiem – na pewno dużo możesz w nich zmienić bez kucia, bałaganu i zamawiania ekipy remontowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *