Jak osiatkować okno lub balkon?

Siatka na balkonie to rozwiązanie, które docenią zarówno właściciele kotów, jak i wszystkie osoby, mające problem z… ptakami przesiadującymi na balkonie. Jak wiemy, obecność gołębi (lub innych ptaków) wiąże się często z koniecznością sprzątania uporczywych, ptasich nieczystości lub radzeniem sobie z gniazdami. Jeśli chcesz mieć ten kłopot z głowy lub jeśli chcesz otwierać balkon i nie martwić się o bezpieczeństwo twojego czworonoga, pomyśl o siatce. Sprawdź, jak zamontować ją samodzielnie i kiedy lepiej wezwać profesjonalistów.

Jak samodzielnie założyć siatkę?

Zanim zaczniesz montaż, przygotuj niezbędne akcesoria. Oto lista zakupów:

  • Siatka – zmierz wymiary okna lub balkonu (albo innej powierzchni, którą chcesz zabezpieczyć), a potem do każdego boku dodaj około 20 cm i taką siatkę kup. Dzięki temu będziesz mieć zapas i swobodnie zamontujesz siatkę na balkonie. W instalacji możesz po prostu obciąć nadmiar siatki.
  • Artykuły montażowe – wiele sklepów oferuje zestawy ze wszystkimi niezbędnymi do montażu siatki akcesoriami. Jeśli wolisz skompletować je samodzielnie, potrzebne Ci będą kotwy (minimum 4 w przypadku prostych balkonów), kotwy pośrednie, stalowa linka (obwód siatkowanej powierzchni + 50-100 cm), śruba rzymska, zaciski do linki stalowej albo tulejki zaciskowe, opaski elektryczne lub zszywki do pistoletów (1 łączenie co 10 cm).

Siatkę najłatwiej założyć na loggiach, czyli „balkonach”, które nie wystają poza bryłę budynku, a są wydzielonymi fragmentami mieszkań. Loggie mają bowiem tylko jedną odkrytą stronę, którą należy zabezpieczyć. Aby osiatkować taki „balkon”, zastosuj się do poniższej instrukcji:

  • Zamontuj kotwy w rogach powierzchni, którą zabezpieczasz.
  • Przeciągnij stalową linkę przez kotwy oczkowe.
  • W wybranym, najlepiej dostępnym rogu, zamocuj jeden koniec linki do kotwy. Do mocowania użyj zacisku. Drugi koniec linki zamocuj do śruby rzymskiej – w taki sposób, aby hak śruby można było zahaczyć o oko kotwy.
  • Obróć ramą śruby, a potem mocno napnij stalową linkę.
  • Jeśli chcesz osiatkować większą powierzchnię, zamocuj kotwy pośrednie z otwartym hakiem, w odległości około 60-100 cm. Dzięki temu zapobiegniesz ściąganiu się linki do środka w trakcie montażu.
  • Używając opasek zaciskowych, zamontuj siatkę. Opaski mocuj równomiernie co około 10 cm.
  • Gdy zamontujesz już siatkę, nożyczkami utnij jej nadmiar.

Wynajęcie firmy

Jeśli Twój balkon jest duży i odsłonięty, założenie siatki może nie być już takie proste (choć oczywiście to nie jest niemożliwe). W wielu przypadkach wymaga to zamontowania dodatkowego stelażu, na który naciąga się siatkę. Gdy Twój balkon nie jest zadaszony i nie ma na czym zaczepić elementów takich jak kotwy czy haki, korzystnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalistów. Jest to co prawda droższe niż samodzielny montaż, ale daje Ci pewność, że siatka będzie zamontowana solidnie i stabilnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *