Jak pomalować metalowe ogrodzenie wokół domu?

Malowanie metalowego ogrodzenia i metalowej furtki wcale nie muszą być skomplikowane. Wystarczy dobrze się do tego przygotować i wyposażyć w odpowiednie narzędzia. Sprawdź, jak krok po kroku pomalować ogrodzenie i furtkę.

Przygotowanie do malowania – wybór farby i kompletowanie narzędzi

Zanim przystąpisz do malowania, skup się na wyborze dobrej farby. Nie warto wykorzystywać najtańszej i pierwszej lepszej emalii. Farba musi być odpowiednio dobrana – przede wszystkim wytrzymała, odporna na działanie trudnych warunków atmosferycznych, odporna na wilgoć i uszkodzenia. Postaw na farbę do metalu i koniecznie sprawdź, czy jest ona przeznaczona do malowania zewnętrznych elementów. Taka emalia powinna charakteryzować się odpowiednią przyczepnością, elastycznością i wytrzymałością.

Oprócz farby może przydać Ci się także podkład antykorozyjny. Dzięki niemu zabezpieczysz furtkę i ogrodzenie przed korozją. Podkładem możesz pomalować całe ogrodzenie lub tylko te elementy, na których wcześniej była rdza, które zeszlifowałeś lub które były uszkodzone. Pamiętaj, że czyszczenie i szlifowanie ogrodzenia i furtki mogą uszkodzić warstwę ochroną – szczególnie w tych miejscach zadbaj o to, by położyć podkład.

Opcjonalnie pod farbę główną możesz położyć jeszcze podkład gruntujący. Dostępne są także emalie, które łączą cechy obu produktów – w takiej sytuacji podkład jest zbędny.

Oprócz podkładu i farby będziesz potrzebować także następujących narzędzi:

  • Wałek do malowania większych powierzchni – jeśli malujesz ogrodzenie z siatki, możesz postawić na specjalny wałek z nacięciami, który umożliwia pokrycie farbą drutów z kilku stron.
  • Pędzle – małe, okrągłe pędzle mogą Ci się przydać do malowania zakamarków, zdobień i innych słabo dostępnych elementów ogrodzenia. Jeśli nie chcesz korzystać z wałka, postaw na szeroki pędzel do malowania większych powierzchni.
  • Papier ścierny o grubości 80-120 i druciana szczotka – do przeszlifowania miejsc, na których znajdują się zabrudzenia i rdza.
  • Preparat do usuwania zabrudzeń i tłustych plam.
  • Szmatki i woda.

Kiedy malować metalowe elementy zewnętrzne?

Wybierz pogodny, ale nie upalny dzień. Temperatura powinna mieścić się w przedziale 10-25 stopni. Nie maluj w pełnym słońcu (gdy jest za ciepło), ani wtedy gdy wieje porywisty wiatr, jest wilgotno, mgliście, zanosi się na deszcz lub pada.

Od czego zacząć?

Zacznij od wyczyszczenia ogrodzenia i furtki. Papierem ściernym usuń ogniska rdzy, luźną farbę i inne niedoskonałości. Do usuwania większych zabrudzeń i rdzy możesz wykorzystać drucianą szczotkę. Po wszystkim koniecznie odpyl grodzenie. Przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego preparatu do odtłuszczania usuń zanieczyszczenia i tłuste plamy (np. po smarze). Na koniec spłucz detergenty wodą.

Malowanie ogrodzenia

Samo malowanie jest już chyba najmilszą częścią pracy. Pamiętaj, by nakładać farbę na czysta powierzchnię. Ważne jest też nakładanie cienkich warstw emalii, np. 2-3, zamiast jednej, grubej. Zbyt dużo farby na wałku czy pędzlu spowoduje, że będzie ona spływać, tworząc nieestetyczne zacieki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *