Jak przygotować mieszanie na wynajem?

Wynajem mieszkania zawsze musi poprzedzić odpowiednie przygotowanie Twojej nieruchomości. Musisz zdecydować, komu chcesz wynająć lokal, czy chcesz wynająć pojedyncze pokoje, czy całe mieszkanie. Konieczne jest też zrobienie zdjęć i przygotowanie się do oględzin. Co dokładnie trzeba zrobić? Sprawdźmy!

Komu chcesz wynająć mieszkanie? Kluczowa decyzja

Zanim zaczniesz przygotowywać mieszkanie na wynajem, zdecyduj, jaka będzie Twoja grupa docelowa, a także, czy chcesz wynająć mieszkanie w całości, czy preferujesz wynajmować pojedyncze pomieszczenia. Przeanalizuj sytuację na rynku i rozeznaj się, co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne.

Jeśli w Twoim mieście mieszka wielu studentów, a Twoje mieszkanie jest duże i możesz podzielić je na kilka pomieszczeń, być może właśnie wynajem na pokoje będzie dla Ciebie najbardziej intratnym rozwiązaniem.

Jeśli największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dostosowane dla rodzin, możesz np. przerobić duży pokój na salon z aneksem kuchennym, a w miejscu kuchni urządzić dodatkową sypialnię. Dzięki temu zyskasz przestrzeń wspólną dla całej rodziny, a także dodatkowe miejsce np. na pokój dziecięcy czy sypialnię rodziców.

Jeśli mieszkasz w pobliżu biurowców i chcesz wynajmować lokal biznesmenowi lub bezdzietnej parze, również powinieneś urządzić mieszkanie pod tym kątem. Osoba, która przyjechała do Twojego miasta i dopiero rozpoczyna karierę, może być zainteresowana pojedynczym pokojem lub kawalerką. Para młodych ludzi bez dzieci może chcieć wynająć mieszkanie w centrum miasta lub blisko pracy. Ważne będzie dla nich posiadanie sypialni i części dziennej (np. z aneksem kuchennym).

To, jaka będzie Twoja grupa docelowa, będzie w znacznej mierze determinowało sposób urządzenia wnętrz.

Przygotowanie mieszkania na wynajem – kluczowe elementy

Urządzając mieszkanie na wynajem, zwróć uwagę na następujące elementy:

  • Kolor ścian – powinien być neutralny, jasny, np. biały, jasnoszary czy beżowy, koniecznie gładki.
  • Podłogi – muszą być zadbane. Najlepiej sprawdzą się panele, parkiet lub drewniane deski. Podłoga powinna być uniwersalna i trwała.
  • Sprzęty AGD i RTV – standardem w wynajmowanych mieszkaniach jest pralka i lodówka. Na plus zadziała z pewnością zmywarka, piekarnik, telewizor i kuchenka mikrofalowa lub opiekacz.
  • Meble – umeblowanie mieszkania jest zależne od tego, komu chcesz wynająć swój lokal. Jeśli decydujesz się na wynajem na pokoje, np. studentom, w każdym pokoju może znaleźć się szafa, biurko i kanapa lub łóżko (w zależności od Twojego budżetu). Jeśli wynajmujesz mieszkanie rodzinie, możesz postawić na elementy takie jak kanapa i komoda w salonie, łóżko w sypialni czy szafa w przedpokoju. Weź jednak pod uwagę to, że rodziny, które przeprowadzają się do kolejnego mieszkania, często mają swoje meble.

Standardem są też w pełni umeblowane kuchnia (z szafkami, blatami i zlewem) oraz łazienka (z toaletą, umywalką, meblami i prysznicem lub wanną).

  • Oświetlenie – zamontuj światło górne i boczne, które stworzy przytulny klimat.
  • Dekoracje – kropką nad i będą dodatki, takie jak poduszki czy koce w podobnych odcieniach.

Urządzając mieszkanie na wynajem, pamiętaj, by wystrój wszystkich pomieszczeń był spójny, neutralny i przytulny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *