Słupki temperatury konsekwentnie pną się w górę. Już za chwilę przekroczy – a w niektórych miejscach Polski być może już przekroczyła – barierę 30° Celsjusza. To okazja do tego, by cieszyć się lekkimi ubraniami, lodowymi deserami, zimnymi napojami i wypoczynkiem nad wodą. To jednak również czas, kiedy w mieszkaniach i domach doskwiera nam gorąco. Problem ten może oczywiście rozwiązać klimatyzacja, jednak nie zawsze można pozwolić sobie na jej montaż. Co zrobić, by schłodzić się bez klimatyzacji? Przedstawiam kilka z moich sprawdzonych patentów!
Po pierwsze: dlaczego jest mi tak gorąco?
Problem z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń zwykle nie dotyczy mieszkańców nowoczesnych domów i budynków wielorodzinnych. Dlaczego? Sekret tkwi w odpowiednim przygotowaniu ścian oraz wyborze właściwych okien – izolujących wnętrze w takim stopniu, by gorące powietrze z zewnątrz nie przenikało do środka.
Termomodernizacja, która zabezpiecza przed upałami oraz mrozami (zatrzymując zimne powietrze na zewnątrz, a ciepłe wewnątrz pomieszczeń) może zostać przeprowadzona również w starszych budynkach. Zwykle polega na wymianie okien na nowoczesne i szczelne, dociepleniu ścian zewnętrznych oraz stropów, a czasem również na wymianie systemu grzewczego w budynku.
O ile jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą samodzielnie podjąć decyzję o termomodernizacji, o tyle osoby, które mieszkają w blokach lub kamienicach, nie mają bezpośredniego wpływu na stan izolacji swoich mieszkań.
Jeżeli czujesz, że Twoje mieszkanie latem szybko się nagrzewa, a zimą nadmiernie wychładza – bardzo możliwe, że zastosowane rozwiązania izolacyjne są przestarzałe lub nieodpowiednie.
Przeczytaj również:
Po drugie: jak się ochłodzić bez klimatyzacji?
Skoro wiesz już, dlaczego Twoje mieszkanie się nagrzewa i co możesz zrobić, aby powstrzymać ten efekt długofalowo, możemy przejść do konkretów. Jak obniżyć temperaturę w domu i poczuć ulgę od razu? Oto sposoby, które osobiście sprawdziłem i wiem, że działają:
- Wietrz mieszkanie, ale tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada. Otwieranie okien w południe, kiedy upał jest najbardziej dotkliwy, nie pomoże Ci się ochłodzić. Jeżeli jednak będziesz wietrzyć swoje wnętrza w nocy, możesz odczuć wyraźną różnicę. Otwórz okna wieczorem i zamknij rano, kiedy temperatura zaczyna rosnąć. Dzięki temu Twój dom będzie przewietrzony i przyjemnie schłodzony.
- Korzystaj z wentylatorów i… butelki z lodem. Napełnij plastikową butelkę wodą i pozostaw na kilka godzin z zamrażarce. Kiedy woda zamarznie, ustaw butelkę ok. 30 centymetrów przed włączonym wentylatorem. Powietrze, które będzie krążyć w mieszkaniu, przyniesie przyjemny chłód.
- Zasłoń i zamknij okna. Postaw na grube zasłony lub porządne rolety. Najlepiej, jeżeli będą zaciemniające lub półzaciemniające i w jasnym kolorze. Pamiętaj, że biel, w przeciwieństwie do ciemniejszych barw, odbija promienie słoneczne. Aby poczuć wyraźną różnicę, pozostawiaj okna szczelnie zamknięte i zasłonięte przez cały dzień. Wnętrze wietrz jedynie w nocy – jak wskazałem w pierwszym punkcie.
Nie zapominaj, by podczas upałów dobrze się nawadniać, spożywać lekkie potrawy – najlepiej na bazie warzyw i owoców bogatych w wodę. Jeżeli możesz, unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów.