Jak sprytnie ukryć kable od telewizora i innych sprzętów w salonie?

Drażnią Cię wiszące na ścianie lub plączące się na podłodze kable, wokół których gromadzi się kurz? Przeszkadza Ci widok nieestetycznych przewodów, które nijak mają się do wystroju salonu? Nie jesteś sam_a. Kable telewizyjne, antenowe, internetowe czy inne przewody zlokalizowane wokół telewizora potrafią wywołać białą gorączkę u najbardziej cierpliwych osób. Mamy jednak kilka sposobów na to, jak zapanować nad kablowym chaosem i uporządkować niesforne przewody.

Sposób 1. Korytko w ścianie

Najlepszym sposobem na schowanie kabli, jest pociągnięcie ich wewnątrz ściany. Jeśli planujesz remont mieszkania czy domu, zastanów się, czy nie warto wykonać kilka dodatkowych prac, żeby później problem kabli mieć z głowy. Możesz np. wykuć w ścianie rynienkę, którą przykryjesz sklejką lub płytą karton-gips i zagipsujesz na równo ze ścianą. Przy obu wylotach zabezpiecz otwory, przez które przeciągniesz kable od telewizora czy konsoli. Górny otwór zaplanuj na takiej wysokości, by ukryć go pod telewizorem wiszącym na ścianie, a dolny – nad gniazdkiem elektrycznym, za stolikiem RTV.

Wskazówka!

Innym sposobem ukrycia kabli jest wykucie otworu i umieszczenie w nim… kanału wentylacyjnego, zakończonego dwoma kolankami, albo rury PCV. Kanał lub rurę należy zagipsować i wyrównać ze ścianą.

Sposób 2. Listwy maskujące

Jeśli kucie otworu w ścianie nie wchodzi w grę, możesz kupić listwy maskujące, przeważnie sprzedawane na metry. Takie listwy sprawdzą się świetnie do ukrycia kabli między telewizorem powieszonym na ścianie a gniazdkiem elektrycznym.

Listwy możesz dodatkowo pomalować farbą podkładową i odpowiednim kolorem, aby nie wyróżniały się na tle ściany.

Sposób 3. Gniazdka pod telewizorem

Kabel zasilający telewizor możesz ukryć pod samym odbiornikiem. W tym celu należy umieścić gniazdko elektryczne na takiej wysokości, by znajdowało się pod telewizorem. Możesz też umieścić tam gniazdo do podłączenia kabla antenowego.

Sposób 4. Panele na ścianie

Przewody możesz ukryć np. pod panelami położonymi na ścianie. Oprócz tego, że zapanujesz nad chaosem i zgrabnie ukryjesz wszystkie przewody, w ciekawy sposób podzielisz przestrzeń w salonie i sprawisz, że telewizor sam w sobie będzie mniej rzucać się w oczy.

Na ścianie możesz położyć np. okładzinę z MDF-u albo drewniane deski, albo wykonać zabudowę z karton-gipsu. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, pamiętaj, by wyciąć otwory pod telewizorem i w okolicach gniazdka. Dzięki temu będziesz mieć swobodny dostęp do przewodów i dołożysz odpowiedni kabel lub wymienisz na nowy, gdy stary się popsuje.

Ważne!

Pamiętaj, by oprócz otworów na kable zostawić na górze i na dole otwory wentylacyjne.

Sposób 5. Porządek w kablach

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie wchodzi w grę, postaraj się po prostu uporządkować kable. Oto kilka wskazówek, co możesz zrobić:

  • W miarę możliwości wybierz białe kable przy jasnych ścianach i czarne przy ciemnych.
  • Nie zostawiaj przewodów wiszących luzem, tylko napręż je i przymocuj do ściany gwoździkami z klamerką.
  • Nie zostawiaj kabli leżących na podłodze, ponieważ będzie gromadzić się na nich kurz, a Ty będziesz mieć problem podczas sprzątania.
  • Nadmiar kabli możesz ukryć na tylnej ścianie szafki RTV lub wewnątrz mebla.

W kolejnym wpisie przedstawimy Ci kilka sposobów na to, jak w ciekawy sposób zaaranżować ścianę wokół telewizora, by sam odbiornik nie przykuwał za bardzo uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *