Jak wybrać odpowiedni pędzel?

Pędzle to narzędzia, bez których nie sposób wyobrazić sobie wielu prac renowacyjnych czy remontowych. Najczęściej sięgamy po nie, kiedy planujemy malowanie ścian czy odnawianie mebli. Wybieramy się wówczas do marketu budowlanego, przechodzimy do działu z pędzlami i.… zamieramy na widok dziesiątek różnych modeli. Jak wśród nich wybrać odpowiedni pędzel? Podpowiadamy!

Pędzel pędzlowi nierówny

Dostępny wybór pędzli potrafi przyprawić o zawrót głowy nawet największych remontowych wyjadaczy. Różne kształty, kolory trzonków, rodzaje włosia. Wielu początkujących majsterkowiczów postanawia w takiej sytuacji zdać się na los i wybierają pędzle na oślep.

Niestety z tego powodu zdarzają się mniejsze lub większe remontowe wpadki. Podczas malowania okazuje się, że włosia nie da się domyć, farba źle się rozprowadza, na malowanej powierzchni pozostają nieestetyczne ślady włosia.

Chcesz uniknąć tego typu niespodzianek? W takim razie czym prędzej zapoznaj się z przygotowanym przez nas przewodnikiem po rodzajach pędzli!

Rodzaje włosia

Pędzel z włosiem naturalnym odpowiedni jest do stosowania z farbami olejnymi, ftalowymi oraz rozpuszczalnikowymi. Te rodzaje farb nie uszkadzają naturalnego włosia, nie powodują jego odkształcenia. Pędzli z włosiem naturalnym łatwo wchłaniają wodę, dlatego nie należy stosować ich do farb wodorozcieńczalnych.

Pędzel z włosiem syntetycznym nadaje się do stosowania wraz z farbami wodorozcieńczalnymi. Przy jego użyciu z łatwością rozprowadzisz farbę po gładkiej powierzchni.

Pędzel z włosiem syntetyczno-naturalnym doskonale współpracuje z farbami wodnymi olejnymi na bazie wody. Pędzle tego typu wykorzystuje się przede wszystkim do malowania drewna.

Rodzaj włosia a kolor trzonka

Aby ułatwić rozróżnienie pędzli o różnych rodzajach włosia, producenci oznaczają trzonki różnymi barwami. I tak:

  • Pędzle o niebieskich trzonkach posiadają syntetyczne włosie i przeznaczone są do farb i lakierów wodorozcieńczalnych.
  • Pędzle o czerwonych trzonkach wyposażone są we włosie naturalne, więc najlepiej sprawdzają się w połączeniu z farbami i lakierami rozpuszczalnikowymi.
  • Pędzle o brązowych trzonkach – to pędzle z włosiem syntetyczno-naturalnym, idealne do malowania drewna bejcami czy lakierobejcami.
  • Pędzle o zielonych trzonkach – to pędzle przeznaczone specjalnie do lazur.

Kształty pędzli

Do tego, jaką powierzchnię planujesz malować, powinieneś dopasować nie tylko włosie, ale także kształt pędzla.

Pędzle płaskie dobrze sprawdzają się do malowania specjalistycznego (np. kaloryferów), wykonywania wzorów dekoracyjnych.

Duże, grube pędzle, tzw. ławkowce przeznaczone są do malowania dużych powierzchni, np. ścian i sufitów. Dobrze sprawdzają się przy gruntowaniu lub nakładaniu kleju do tapet.

Pędzle okrągłe najlepiej sprawdzają się podczas pracy z farbami kredowymi oraz woskami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *