Jak wybudować tani w utrzymaniu garaż? 4 porady

Nie oszukujmy się: wnętrze garażu nie musi być szczególnie piękne, powinno natomiast być funkcjonalne i estetyczne. Ważne też, by jego utrzymanie nie generowało żadnych dodatkowych kosztów – w końcu jego głównym zadaniem jest przechowywanie pojazdu. Pokazujemy, jaki wpływ na koszty utrzymania garażu ma konkretnie brama segmentowa, czy nawet odpowiednie oświetlenie.

1. Brama segmentowa – dlaczego akurat ona?

Jeżeli zależy Ci na tanim w utrzymaniu garażu, powinieneś wybrać odpowiednią bramę garażową. Mimo tego, że brama segmentowa jest nieco droższa np. od uchylnej, to właśnie ona będzie przez nas polecana w kontekście oszczędności (a przy tym będzie też po prostu wygodniejsza). Dlaczego polecamy Ci właśnie bramę segmentową, choć jej cena jest wyższa?

Otóż dlatego, że brama segmentowa zapewni lepszą termoizolację w Twoim garażu. W związku z tym, że cała brama porusza się po prowadnicach (biegnących wzdłuż ściany lub stropu), możliwe jest jej lepsze uszczelnienie na krawędziach. Dzięki temu, ciepło garażu nie będzie „uciekało” na zewnątrz, a Ty nie będziesz zmuszony do ponoszenia wyższych kosztów jego ogrzewania.

2. Niepotrzebne meble? Niekoniecznie dobry wybór do garażu!

Bardzo wielu właścicieli garażu wyposaża jego wnętrze w meble, które z jakichś względów nie będą mu już potrzebne w domu (np. w wyniku remontu pokoju czy gabinetu). Nie polecamy takiego rozwiązania: meble drewniane generalnie nie nadają się do przechowywania w warunkach garażowych z powodu panujących tam niższych temperatur i większej wilgotności powietrza.

Meble takie będą więc narażone na szybsze niszczenie, co ostatecznie skończy się ich utylizacją i koniecznością zainstalowania nowego zestawu. My polecamy sprzedaż nieużywanych mebli i zainwestowanie w nawet najprostsze, chociażby używane meble i półki metalowe, które dużo lepiej będą znosiły niskie temperatury.

3. Oświetlenie? Postaw na LED

Jeżeli w swoim garażu posiadasz oświetlenie starszego typu, czy też korzystasz z żarówek tradycyjnych lub halogenowych, zacznij poważnie myśleć nad wymianą oświetlenia na LEDowe – szczególnie, jeżeli posiadasz dużą ilość źródeł światła, z których długo i regularnie korzystasz. Wydaje Ci się, że to niepotrzebna inwestycja? Cóż, mylisz się, a zmianę na pewno odczujesz w rachunkach.

Przede wszystkim żarówki LED zużywają nawet do 10 razy (!) mniej energii elektrycznej, niż żarówki tradycyjne – co oczywiście radykalnie zmniejsza koszty eksploatacji. Co więcej, jedna żarówka LED może być wykorzystywana przez kilka lat, czyli zacznie dłużej, niż tradycyjne żarówki. Koszt żarówek LED jest też niewielki: w sklepach internetowych można takową kupić już za kilka złotych.

4. A może prosty garaż wolnostojący?

Jeżeli dopiero planowałeś budowę garażu (lub jesteś na etapie budowy domu), może warto zupełnie zmienić swoje podejście względem jego konstrukcji? Owszem, najwygodniejszym do użytkowania garażem jest garaż wbudowany w bryłę domu, jednak znacznie tańszą alternatywą będzie zlecenie budowy nawet prostego, blaszanego garażu niepołączonego bezpośrednio z domem.

Takiego garażu nie trzeba wówczas ogrzewać, można też oszczędzić na bramie garażowej: np. brama segmentowa będzie mogła być zastąpiona bramą uchylną, czy chociażby zwykłymi wrotami rozwieranymi. Owszem, nie jest to może najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, ale zdecydowanie tańsze, a przecież w wielu przypadkach o to właśnie chodzi.

Realnie oceń swoje możliwości

Jeżeli zależy Ci na wygodniejszym, funkcjonalnym garażu, który miałby jednak generować niewielkie koszty – zainwestuj w niego, ale zrób to z rozsądkiem. Warto zadbać o odpowiednie utrzymywanie ciepła w jego wnętrzu, czemu np. służy brama segmentowa. Pamiętaj też o odpowiednim doborze mebli (najlepiej metalowych) i oświetleniu LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *