Jak zrobić galerię na ścianie ze zdjęć, plakatów i obrazów?

Instagram, Pinterest i inne platformy społecznościowe uginają się od zdjęć ścian przyozdobionych dużą ilością ramek w różnych rozmiarach czy nawet kolorach. Większość zdjęć sprawia, że sami chcielibyśmy mieć taką galerię w swoim mieszkaniu czy domu. Jednak jak przekuć wyobrażenia w rzeczywistość i przenieść na ścianę to, co mamy w głowach? Jak równo powiesić ramki i stworzyć odpowiednią kompozycję? Poznaj skuteczne sposoby na zrobienie własnej galerii na ścianie.

Jak zawiesić ramki na ścianie?

Niektórzy wyznają zasadę „na żywioł” i wieszają ramki, jak ich młotek i gwóźdź poniosą (przy okazji – pamiętaj, że istnieją przyklejane gwoździe, dzięki którym nie musisz robić dziur w ścianach). Jednak dla osób, które mają określoną wizję i lubią porządek, taka technika zupełnie się nie sprawdzi. Jak zatem powiesić ramki? Mamy dla Was 2 propozycje.

Zanim przybijesz ramki do ściany! Pamiętaj, aby najpierw ułożyć kompozycję z ramek na podłodze – tym bardziej, jeśli masz dużo ramek różnej wielkości. Będziesz mieć realny pogląd na to, jak Twoja galeria może wyglądać na ścianie.

Propozycja 1. Pojedyncze szablony z papieru 1:1

Jeśli nie chcesz ryzykować wbicia lub przyklejenia gwoździa w złym miejscu, odrysuj na papierze (np. na szarym, pakowym papierze – tak by było jak najbardziej ekologicznie) wszystkie swoje ramki i wytnij je.

Następnie odwzoruj na ścianie to, co ułożyłeś/ułożyłaś na podłodze. Do przyklejania papieru możesz wykorzystać masę mocującą – jest biała „guma”, która konsystencją przypomina nieco plastelinę. Łatwo ją odkleić i nie zostawia śladów na powierzchniach. Taki sposób pozwoli Ci manewrować papierowymi ramkami i zweryfikować, czy to, co zostało ułożone na ziemi, wygląda dobrze.

Kolejnym krokiem jest wyrównanie odległości, między ramkami, a także wyrównanie ich poziomu. Aby mieć pewność, że wszystko jest powieszone, jak należy, możesz wykorzystać poziomicę.

Co dalej? Na każdej ramce, zmierz odległość, między jej granicami (górną i bocznymi) a zawieszką, którą powiesisz na gwoździu. Blaszka powinna znajdować się na środku ramki – w innym wypadku obraz czy zdjęcie będą wisieć krzywo. Upewnij się, że zawieszka się nie przesunęła. Na każdej kartce przywieszonej na ścianie zaznacz X w miejscu, w którym wbijesz gwóźdź.

Teraz zostało już tylko wbijanie lub przyklejanie gwoździ bądź montowanie wkrętów.

Propozycja 2. Jeden duży szablon z odrysowanymi ramkami

Drugą propozycją jest skorzystanie z jednego, dużego arkusza papieru i odrysowanie na nim wszystkich ramek. W tej sytuacji rozłóż na podłodze karton lub papier w wybranym rozmiarze (dopasowanym do wielkości ściany) i ułóż na nim wszystkie ramki w takiej kompozycji, w jakiej chcesz je zawiesić na ścianie.

Podobnie jak w poprzednim przykładzie sprawdź odstępy między ramkami oraz to, czy układają się równo w pionie i w poziomie.

Obrysuj każdą ramkę ołówkiem, a potem zaznacz miejsca zawieszek (tak jak w pierwszym przykładzie).

Cały karton przyczep do ściany masą mocującą. Uważaj jednak, by nie powiesić go krzywo – najlepiej będzie, jeśli użyjesz prostownicy. Jeśli karton przywiesisz pod skosem, Twoja galeria się rozjedzie.

Raz jeszcze rzuć okiem na rozmieszczenie ramek. Jeśli coś Ci nie pasuje, przyłóż ramkę jeszcze raz i ponownie ją obrysuj. Potem przejdź do wbijania gwoździ.

Drugi sposób ma tę zaletę, że pozwala przenieść na ścianę dokładnie to, co zostało ułożone na podłodze. W pierwszym przypadku natomiast masz nieco bardziej realny pogląd na to, jak będzie wyglądać galeria i możesz dowolnie manewrować szablonami.

Co jeszcze zostało? Przejść od słów do czynów. ? Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *