Majsterkowanie rozwija u małych konstruktorek i konstruktorów umiejętności manualne, wzmacnia kreatywność, rozwija wyobraźnię, daje poczucie sprawczości i odpowiedzialności za własne działania. Uczy myślenia przestrzennego i samodzielnego rozwiązywania trudności. Wspiera rozwój zdolności technicznych, a także pozwala dzieciom poczuć satysfakcję płynącą z tworzenia i doceniania rezultatów własnej pracy. Pomysłów na zabawy dla majsterkowiczów jest wiele. Przedstawiamy Ci kilka propozycji.
Montowanie i ozdabianie zabawek z drewna
Możesz kupić gotowe zestawy do składania i malowania, przygotować proste zabawki samodzielnie albo wykorzystać do zabawy np. drewniane, gładkie klocki o różnych kształtach. Dzieci mogą malować na nich dowolne wzory (np. na prostokątnej kostce mogą namalować samochód czy autobus), albo wymyślać, jak łączyć ze sobą różne kształty.
Jeśli masz takie umiejętności i możliwości, możesz przygotować dziecku własnoręczną zabawkę w wybranym kształcie, a potem wspólnie ją ozdobicie. Dziecko oczywiście może towarzyszyć Ci w warsztacie, obserwując pracę i pomagając przy prostych czynnościach.
Własnoręcznie zrobiona skrzynia skarbów (lub mniejsze skrzynki)
Zmontuj samodzielnie lub kup sporych rozmiarów, prostą skrzynkę np. ze sklejki lub surowego drewna (Ważne! Powierzchnia powinna być oszlifowana i gładka, żeby dziecku nie wbiła się drzazga). Pozwól, by maluch samodzielnie zdecydował, jak ma wyglądać jego skrzynia skarbów, a potem, by własnoręcznie pomalował ją farbami do drewna.
Starsze dzieci mogą skręcać poszczególne elementy samodzielnie, ucząc się, jak posługiwać się śrubokrętem.
Zamiast dużej skrzyni – lub oprócz niej – możecie przygotować kilka mniejszych skrzynek, w których Twoje dziecko będzie przechowywać np. kredki czy mniejsze zabawki.
Malowanie na płótnie
Zamiast zwykłego kolorowania czy malowania na kartce papieru, niech dziecko spróbuje swoich sił w malowaniu na płótnie farbami akrylowymi. Im większe będzie płótno, tym więcej frajdy może przynieść maluchowi (ważne, by dziecko mogło swobodnie sięgnąć do każdej krawędzi).
Gotowe dzieło sztuki może zawisnąć w pokoju dziecka.
Tworzenie budowli z kartonu
Z Twoją pomocą dziecko może zbudować swoją prywatną „komnatę” – miejsce, które urządzi po swojemu i które stanie się jego azylem, magicznym pokojem. Możecie też zbudować proste pojazdy lub postaci z ulubionych bajek. A potem wszystkie oczywiście pomalujcie. 😊
Wspólne sadzenie roślin
Stwórz ze swoim dzieckiem jego prywatny mini ogródek lub własną szklarnię (w wersji parapetowej, jeśli mieszkasz w bloku). Możecie posadzić razem rośliny, a potem wspólnie o nie dbać. Dziecko będzie mogło dowiedzieć się czegoś ciekawego o roślinach, a także uczyć się odpowiedzialności, dbając o swoje sadzonki.
Domowe eksperymenty naukowe
Rozbudzaj w dziecku wyobraźnię, organizując domowe eksperymenty. Mogą to być czynności takie jak: mieszanie ze sobą różnych kolorów farb i tworzenie nowych odcieni, mieszanie w wodzie barwników spożywczych, barwienie soli barwnikami spożywczymi, tworzenie kolorowych mozaik na talerzach (przy pomocy – znów – barwników spożywczych, płynu do mycia naczyń, mleka i patyczka), eksperymenty kuchenne z użyciem sody oczyszczonej i octu czy robienie i obserwowanie baniek mydlanych.
Wbijanie „gwoździ”
Możesz kupić gotowy zestaw dla dzieci, który prawdopodobnie będzie zawierać drewnianą deskę z dziurkami, zabawkowy młotek i drewniane gwoździe. Innym sposobem jest przygotowanie większego kawałka plasteliny i wbijanie w nią np. zwiniętych w stożki czy zrolowanych kawałków sztywnej tektury (to wersja zdecydowanie dla młodszych dzieci).
Jak widzisz, sposobów na majsterkowanie dla dzieci jest całe mnóstwo. Niech nie ogranicza Was wyobraźnia. Ważne jest tylko to, by zapewnić maluchowi pełne bezpieczeństwo.