Malowanie płytek ceramicznych – poradnik

Jeśli chcesz zmienić wygląd kuchni czy łazienki (lub innego pomieszczenia, w którym położone są płytki ceramiczne), nie musisz od razu decydować się na gruntowny remont. Zrywanie starych płytek i układanie nowych to nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne przedsięwzięcie. Nie wspominając już o wszechobecnym kurzu i gruzie. Na szczęście zamiast tego, możesz zdecydować się na malowanie kafelków farbą! Sprawdź, jak to zrobić.

Jaką farbę wybrać?

Ponieważ kafelki mają gładką i śliską powierzchnię, do ich malowania nie możesz wykorzystać zwykłej farby do ścian (ani też farby olejnej!). Próba pokrycia płytek normalną emalią z pewnością skończy się niepowodzeniem i frustracją – farba będzie spływać, powstaną zacieki, nie zaschnie lub będzie schodzić przy kontakcie z paznokciem. Pomalowanie podłóg jest wręcz niemożliwe.

Aby malowanie płytek zakończyło się sukcesem, musisz kupić farby przeznaczone do malowania właśnie płytek ceramicznych. Są nimi:

  • farby epoksydowe (jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe),
  • alkidowo-uretanowe

Farby znajdziesz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Dostępnych jest wiele kolorów i rodzajów, dlatego z pewnością znajdziesz odcień odpowiedni do Twojego domu lub mieszkania.

Zapamiętaj! Pamiętaj, aby kupować farby, które zostały przez producenta oznaczone jako te odpowiednie do malowania płytek.

Jak przygotować podłoże?

Zanim przystąpisz do malowania, musisz przygotować odpowiednio ściany i płytki. Najlepiej będzie zdjąć wszystkie elementy wiszące, np. szafki. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz ochronić je folią i taśmą.

Koniecznie musisz dokładnie umyć kafelki oraz fugi, odtłuścić wodą z detergentem oraz odkamienić, jeśli jest taka potrzeba, a na końcu dokładnie spłukać wszystkie preparaty i poczekać, aż ściany będą dokładnie suche.

Jeśli nie przygotujesz ścian do malowania, farba może odpryskiwać, schodzić i długo schnąć.

Jeśli płytki są popękane, uszczerbki należy wypełnić fugą, wodoodporną masą lub akrylem i zeszlifować nierówności.

Malowanie farbą do gruntowania

Zanim przystąpisz do właściwego malowania, musisz nałożyć na ściany podkład. Najpierw możesz pomalować fugi cienkim pędzelkiem, a następnie całe płytki.

Uwaga! Farba gruntująca zwykle zachowuje wszystkie swoje właściwości przez 2 godziny, dlatego pokrywanie nią płytek wykonaj szybko i sprawnie. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta – jeśli na opakowaniu przeczytasz, że farbę należy rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach, tak zrób.

Drugie malowanie i zabezpieczanie powierzchni

Gdy zagruntujesz już powierzchnię kafelków, z malowaniem wstrzymaj się do następnego dnia – podkład musi dokładnie wyschnąć. Płytki pomaluj farbą – najprawdopodobniej żadnej farby nie rozcieńcza się z wodą.

Gdy skończysz malowanie, musisz odczekać 3-4 dni, aż farba wyschnie całkowicie. Po tym czasie przez kolejne 3-4 dni zachowaj ostrożność i nie zmywaj powierzchni ani nie zachlap jej wodą i innymi produktami – dotyczy to szczególnie łazienki czy płytek, które znajdują się w kuchni przy zlewie lub kuchence.

Powodzenia! ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *