Nietrafiony prezent świąteczny? Sprawdź, co możesz z nim zrobić!

Święta i sylwester za nami. Powoli atmosfera się uspokaja i wszystko wraca do normy. Możemy odetchnąć po grudniowym szaleństwie – sprawdzić, czy w lodówce nie ma jeszcze resztek jedzenia z wigilijnego stołu, skontrolować stan konta i nacieszyć się świątecznymi prezentami. No właśnie. Czy aby na pewno „nacieszyć się”? Jeśli w Twoje ręce trafił upominek, z którego nie jesteś zadowolony, podpowiemy Ci, co możesz z nim zrobić i damy kilka rad na przyszłość, jak uniknąć podobnej sytuacji. Zapraszamy!

Nietrafiony prezent gwiazdkowy – oddać innym?

Pierwsza rzecz, która często przychodzi nam do głowy to: „Wyrzucę to”. Wyrzucanie nie jest jednak dobrym pomysłem. Skoro dana rzecz została już wyprodukowana i zakupiona, nie trzeba od razu spisywać jej na straty. Nie dość, że zużyto na nią zasoby, to jeszcze wyrzucając ją, wygenerujemy kolejny śmieć – a takich na naszej planecie jest zdecydowanie za dużo!

Przedmiot, który nam się nie podoba, może przypaść do gustu innym. Pamiętaj jednak, żeby nie podrzucać „kukułczego jaja” pierwszej napotkanej osobie. Zastanów się, kto naprawdę mógłby cieszyć się z Twojego prezentu lub komu on się przyda. Bierz pod uwagę zainteresowania obdarowywanej osoby i jej potrzeby, a najlepiej po prostu zapytaj.

Możesz też oddać dany przedmiot dla potrzebujących – książkę dziecięcą, którą ma już Twoje dziecko, oddaj do domu dziecka czy domu samotnej matki. Podobnie rzecz ma się z kosmetykami czy ubraniami.

Prezent możesz też dodać do kategorii „za darmo” na portalach sprzedażowych i aukcyjnych. Pamiętaj, że oddanie prezentu innym nawet bez zysku jest dużo lepsze niż wyrzucenie go do śmieci!

Nietrafiony prezent gwiazdowy – sprzedać? Wymienić?

Prezent możesz też sprzedać, zatrzymując pieniądze dla siebie lub oddając dla potrzebujących. Wystaw przedmiot na aukcję na jednym z portali lub zostaw ogłoszenie w grupie w mediach społecznościowych. To czasem łatwiejsze niż myślisz!

Możesz też skorzystać z opcji wymiany. W wielu grupach czy na wielu portalach znajdziesz opcję „wymienię”. Sprecyzuj, na co chcesz wymienić swój prezent i poczekaj na ofertę.

Rady na przyszłość

A w przyszłości… nie bój się rozmawiać! Jeśli od razu po otrzymaniu prezentu powiesz darczyńcy delikatnie, ale stanowczo, że nie potrzebujesz prezentu, który dostałeś, być może od razu znajdzie się na niego chętny. A może możliwa będzie wymiana przedmiotu na inny? Informując osobę, od której dostałeś przedmiot, że nie jest Ci on potrzebny lub nie podoba Ci się, unikniesz też sytuacji, w której dostaniesz coś równie „przydatnego” za rok.

Pamiętaj, aby podziękować za chęci i trud włożony w znalezienie prezentu! To, że przedmiot nie trafił w Twój gust, nie oznacza, że osoba, która Cię obdarowała, miała złe chęci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *