Ogrodnictwo w nowej formie

Wiosna to prawdziwy raj dla zapalonych ogrodników. Wszyscy czekają z utęsknieniem i lekkim napięciem za godzinami spędzonymi na pracach ogrodowych, nowych aranżacjach i zakupach roślin. Ich ciężka praca daje efekty, które cieszą oczy oraz wprowadzają w dobry nastrój. Ponadto ogrodnictwo i praca w ziemi uważane są za pewien rodzaj terapii wyciszającej umysł. Z pewnością wiedzą coś o tym gracze inwestujący w kasyno online bonus bez depozytu, którzy ukoją swe emocje na świeżym powietrzu, a dodatkowo za wygrane pieniądze mogą upiększyć swój ogród. Przekonajmy się, co dzieje się w trendach ogrodniczych?

Postaw na naturę

Motyw ten przyświeca ogrodnikom już kolejny sezon. Dzieje się tak ze względu na coraz większą świadomość wpływu naszych wyborów na większą skalę. Jeśli natura, to naturalna łąka, którą można spotkać nawet w centrum miast. Sprzyja ona życiu owadów, zmniejsza nakłady na pielęgnację, gdyż nie trzeba pielić ani kosić trawy pomiędzy rabatami, gdyż rabaty to połączenie kilku gatunków roślin naturalnie występujących ze sobą. Ponadto kwiaty te bardzo dobrze znoszą suszę, więc zmniejszy się również ilość zużywanej wody. Jeśli chodzi o podlewanie, to ogrodnicy coraz częściej wykorzystują deszczówkę, którą magazynują w zbiornikach do tego przeznaczonych, by użyć jej później do nawadniania ogrodu. Dbają oni przy tym także o dostęp wody dla owadów i ptaków, których nie może zabraknąć w każdym ogrodzie. Równie istotny jak woda, jest nawóz odżywiający rośliny. Najlepiej, aby ten pochodził z przydomowych kompostowników. Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest naturalne wyposażenie w meble, pojemniki i akcesoria. Główną rolę odgrywa tu drewno, rattan, wiklina, kamień czy szkło, czyli trwałe i naturalne materiały, które posłużą nam przez lata. Jeśli chodzi o plastik, to raczej wzięcie będzie miał ten pochodzący z recyklingu.

Jadalny ogród

Coraz częściej obok kwiatów pojawiają się rabaty warzywne i ziołowe, gdzie prócz standardowej mięty i bazylii sadzone są o wiele bardziej zróżnicowane gatunki. To samo dotyczy warzyw i owoców, które z powodzeniem można uprawiać nawet na niedużej powierzchni. Wykorzystuje się obfitość gatunków rodzimych, które dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne i są także pokarmem dla zwierząt i ptaków. Nie ma nic smaczniejszego niż rzodkiewka czy świeża sałata do śniadania z własnej grządki. Radość sprawią dzieciom własne pomidorki, szczypiorek czy truskawki w formie wiszących sadzonek, które zmieszczą się również na tarasie czy balkonie. Takie rozwiązanie, to jeden z najnowszych trendów, gdzie wystarczy posiadać kawałek ziemi do zagospodarowania lub też zwykły parapet.

Minimalistyczne ogródki w zasięgu ręki

Okres pandemii spowodował, iż wiele osób zamkniętych w domu czy mieszkaniu zaczęło poszukiwać alternatywnych sposobów na spędzanie czasu. Zapoczątkowało to ruch licznych, nowych ogrodników, którzy zapragnęli mieć swoje zielone oazy do swojej dyspozycji. Często oprócz kwiatów sadzą oni właśnie warzywa i zioła, które później wykorzystują w swojej kuchni. Wystarczy odpowiednia ilość słońca, wody i troski, by cieszyć się swoimi plonami oraz pięknie pachnącymi kwiatami. Liczne skrzynki i inne tego typu pojemniki stają się domem dla roślin, a świeży amatorzy ogrodnictwa komponują coraz ciekawsze zestawienia roślin w jednej donicy czy starym wiadrze. W sprzedaży są już domowe mini kompostowniki, w których przetwarzamy nasze bioodpady w żyzny nawóz dla roślin. Tak więc nowoczesne trendy skupiają się wokół ekologii oraz samowystarczalności w miarę możliwości. Jak widać, świat idzie naprzód, a z nim wiele obszarów naszego życia, w tym domowy ogród, który zmienia się wraz z właścicielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *