Okna drewniane, PVC, aluminiowe czy drewniano-aluminiowe? Jakie wybrać?

Okna wybieramy na długie lata, dlatego decyzja o tym, jaki rodzaj „stolarki” okiennej znajdzie się w naszym mieszkaniu czy domu, jest niezwykle istotna. Do wyboru mamy okna PVC (okna plastikowe), okna drewniane, aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne typy ram i na które postawić.

Funkcjonalne okna PVC – okna plastikowe

Okna PVC nazywane są też oknami PCW i oknami plastikowymi. Potocznie przyjęła się też nazwa PCV, choć tak naprawdę jest ona błędna. Określenie PCV powstało prawdopodobnie z połączenia anglojęzycznego skrótu PVC i polskiego PCW.

Ramy i ościeżnice okien PVC zostały wykonane z polichlorku winylu (tworzywa sztucznego). Znajdują się w większości polskich domów i mieszkań. Wszystko za sprawą połączenia takich cech jak lekkość, wytrzymałość, funkcjonalność, estetyka i dobry stosunek jakości do ceny.

Okna plastikowe są łatwe w utrzymaniu – nie wymagają renowacji i szczególnej pielęgnacji. Owszem, należy o nie dbać i myć je regularnie, jednak wystarczy do tego woda z detergentem. PVC jest tworzywem odpornym na działanie wilgoci, wiatru i wysokich temperatur.

Profile okien PCW są miękkie w porównaniu np. do okien aluminiowych czy drewnianych, dlatego nie poleca się ich do dużych przeszkleń.

Piękne i trwałe okna drewniane

Stolarka okienna jest piękna i elegancka, drewniane ramy zdecydowanie podnoszą walory estetyczne zarówno wnętrz, jak i bryły budynku. Okna drewniane dodają wnętrzom przytulnego, ciepłego i wytwornego charakteru.

Okna z drewna wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i dźwiękową. Ich profile są sztywne i nie poddają się nawet silnym naprężeniom. Są odporne na działanie silnego wiatru, a do tego wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Doskonale nadają się do dużych przeszkleń, np. systemów tarasowych.

Okna drewniane należy co kilka lat odrestaurowywać i systematycznie je pielęgnować. Ramy warto pokrywać preparatami zabezpieczającymi przed mrozami i wilgocią. Co kilka lat należy usuwać stare warstwy detergentów, lakieru czy farby i nakładać nowe. Odpowiednio zadbane okna drewniane mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Lekkie, wytrzymałe i nowoczesne okna aluminiowe

Okna z aluminium należą do najtrwalszych i najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne. Są lekkie, a do tego wyjątkowo wytrzymałe i sztywne. Doskonale nadają się do największych przeszkleń. Są znacznie mniej podatne na uszkodzenia od okien PVC, a nawet okna drewniane. Ramy i profile są dostępne w wielu różnych kolorach i o różnych teksturach. Mogą nawet imitować wizualnie drewno.

Okna aluminiowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji i konserwacji (np. jak okna drewniane). W przypadku korozji należy zeszlifować uszkodzony fragment ramy i nałożyć kolejną warstwę oleju czy lakieru.

Okna aluminiowe uchodzą za chłodne w dotyku. Choć kolorystyka ram jest bogata, to producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów, projektując okna drewniano-aluminiowe. Takie ramy łączą wytrzymałość aluminium z ciepłem i elegancją drewna. Ramy od zewnątrz są aluminiowe, a od strony pomieszczenia drewniane.

Reasumując, najbardziej ekonomiczne są okna PCV. Elegancję, szlachetność i trwałość zapewniają okna drewniane. Okna aluminiowe gwarantują największą sztywność i trwałość, a okna aluminiowo-drewniane to połączenie estetyki drewna z odpornością aluminium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *