Owady w domu – jak sobie z nimi poradzić?

Brzęczące muchy,  żądlące osy czy szerszenie, natarczywe komary – tacy nieproszeni goście nie tylko są uciążliwi i irytujący, ale też mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie przed niemile widzianymi intruzami. Sprawdź, jak poradzić sobie z niechcianymi owadami w domu.

Jakie rośliny odstraszają owady?

Jednym ze sposobów, by odstraszyć owady, jest postawienie na parapecie czy na balkonie roślin, których komary czy muchy wyjątkowo nie lubią (ze względu na ich zapach). Takie rośliny to m.in. pelargonia, bazylia, lawenda, melisa cytrynowa, tymianek, majeranek czy komarzyca. Ta ostatnia świetnie sprawdzi się zarówno na tarasie czy balkonie, jak i w pomieszczeniu.

Rośliny, które odstraszają owady to naturalny, przyjazny dla środowiska i zdrowia sposób na ochronę przed komarami czy muchami. Mają one  też niewątpliwe walory estetyczne. Mogą być skutecznym i estetycznym wsparciem w ochronie przed owadami w domu.

Jakie zapachy odstraszają owady?

Niektóre aromaty mogą odstraszać zarówno komary czy muchy, jak i osy i szerszenie. Zapachy, których te owady nie tolerują, są zwykle przyjemne dla ludzkich nosów, dlatego warto rozważyć ten sposób ochrony przed intruzami.

Możesz postawić na świece zapachowe, aerozole, dyfuzory elektryczne, kadzidełka czy olejki. Warto postawić przede wszystkim na naturalne produkty, np. świece z wosków roślinnych czy mieszanki olejków eterycznych. Sztuczne zapachy mogą być nieco drażniące, a do tego często nie pozostają bez konsekwencji dla zdrowia i środowiska.

Zapachy, które odstraszają owady, to przede wszystkim: cytryna, lawenda, cytronela, geranium, bazylia, majeranek, tymianek, eukaliptus czy wanilia (ostatnia sprawdza się szczególnie jako odstraszacz much). Owady nie lubią też zapachu octu. I choć roztaczanie tego aromatów w domu jest wątpliwą przyjemnością, to możesz użyć go na zewnątrz, by odstraszyć osy. Zwłaszcza jeśli zauważysz, że zaczynają przylatywać w jedno, konkretne miejsce (istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie tam zechcą zbudować swoje siedlisko).

Wskazówka! Możesz dodać olejek eteryczny do wody i w otwartym pojemniku zostawić na parapecie. Możesz też użyć go w połączeniu z kominkiem zapachowym i świeczką.

Moskitiery na owady

Najskuteczniejszą ochroną przed owadami jest użycie fizycznych zabezpieczeń. Moskitiery, czyli siatki montowane na oknach i drzwiach, pozwolą Ci spać spokojnie (dosłownie i w przenośni). Możesz otworzyć szeroko okno bez obawy, że komar, osa czy szerszeń wlecą do środka.

Istnieje kilka rodzajów moskitier, m.in.:

  • Moskitiery rolowane – żeby ochronić wnętrze, wystarczy rozwinąć moskitierę z kasety umieszczonej nad oknem lub drzwiami. Steruje się nimi przy pomocy uchwytu lub pilota.
  • Moskitiery ramkowe – zamocowane są na ramie z aluminium lub tworzywa sztucznego. Łatwo je wyciągać i wstawiać z powrotem, choć po wyjęciu nie da się ich złożyć ani zwinąć. Sprawdzają się przede wszystkim w oknach (ich wyciąganie i wkładanie w otwór przy drzwiach balkonowych mogłoby być uciążliwe).
  • Moskitiery magnetyczne – mocuje się je do okien lub drzwi przy pomocy magnesów. Łatwo je otwierać i zamykać.
  • Moskitiery drzwiowe – siatka jest zamontowana na ramie, a ta z kolei umieszczona jest na zawiasach przymocowanych do futryny. Otwiera się i zamyka jak klasyczne drzwi.
  • Moskitiery przesuwne – to również rodzaj moskitiery ramkowej, który przeznaczony jest przede wszystkim do dużych przeszkleń. Rama z siatką umieszczona jest na szynach równolegle do przeszklenia i można przesuwać ją na boki.

Inne sposoby na odstraszanie owadów

W sklepach dostępne są także inne – mniej lub bardziej przyjazne dla zdrowia i środowiska – preparaty, które odstraszają owady. Są to np.:

  • Spraye – naturalne lub ze sztucznymi dodatkami. Można rozpylać je na ciało lub w powietrzu (w zależności od produktu). Trzeba jednak uważać na ich skład, ponieważ mogą zawierać drażniące substancje.
  • Lampki emitujące ultradźwięki – urządzenia elektryczne, które emitują fale dźwiękowe odstraszające owady, ale niesłyszalne dla ludzi.
  • Spirale – podpalone z jednej strony spalają się i wydzielają dym, mający odstraszać przede wszystkim komary.

Na który sposób postawisz? Naszym zdaniem najlepiej zabezpieczyć się z kilku stron, ale przede wszystkim warto wybierać te sposoby, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *