Ozdoby świąteczne w stylu zero waste – jak zrobić je samodzielnie?

Potrzebujesz nowych ozdób bożonarodzeniowych? Nie masz choinki albo ozdób na świąteczne drzewko? W tym roku nie kupuj nowych bombek, sztucznych stroików czy dekoracji. Postaw na ozdoby w stylu zero waste, które możesz wykonać samodzielnie. Wspólne przygotowywanie ozdób ma wiele zalet – możesz spędzić czas z bliskimi, stworzyć nietuzinkowe dekoracje, oszczędzić pieniądze i przysłużyć się środowisku. Poznaj nasze propozycje!

Ciastka, przyprawy i suszone owoce na choince

Pieczenie pierników i wspólne dekorowanie ciastek kolorowymi, jadalnymi ozdobami to doskonały pomysł na spędzenie zimowego popołudnia. Możesz przygotować pierniczki w różnych kształtach, a potem ozdobić je lukrem i innymi dekoracjami według własnego pomysłu. Jeśli chcesz przygotować ciastka na choinkę, nie zapomnij wyciąć dziurek na sznurek. A jeśli nie chcesz lub nie masz czasu piec, możesz kupić gotowe ciastka i tylko je udekorować.

Oprócz ciastek na choince możesz powiesić suszone plasterki pomarańczy czy cytryn i laski cynamonu przewiązane czerwonym sznurkiem.

Leśne skarby w Twoim domu

Żeby wykonać dekoracje w duchu zero waste, najlepiej nic nie kupować, albo kupić to, co i tak miało się zmarnować. Przykład? Gałązki, które odpadły z choinek przeznaczonych na sprzedaż. Z takich gałęzi przygotujesz piękne, pachnące stroiki lub bożonarodzeniowe wieńce.

Do wykonania ozdób zero waste możesz wykorzystać też skarby znalezione w lasach – szyszki, korę drzew, która opadła na ziemie czy suche gałęzie. Do tego jarzębina i suszone owoce oraz wszystko to, co wpadnie Ci do głowy (i pod nogi podczas spaceru w lesie).

Wskazówka! Choinka z suchych gałęzi

Poszukaj grubszych gałęzi różnych długości. Wyczyść je lekko tak, by nie obsypywały się z nich resztki kory ani piasku. Ułóż gałęzie jedna nad drugą (z zachowaniem odstępów), od najszerszej do najwęższej. Gałęzie połącz sznurkiem i taką choinkę powieś na ścianie, a potem udekoruj.

Lampiony i świeczniki z butelek i słoików

Mało co tworzy nastrój tak jak odpowiednie oświetlenie, świeczki i małe lampki choinkowe. Mrugający płomień, do tego ciepły koc, herbata i dobry film lub książka – brzmi wspaniale, prawda? Możesz zafundować sobie taki nastrój w swoim domu. Wystarczy, że wykorzystasz słoiki różnych rozmiarów i butelki, np. po winie.

Twoje szklane świeczniki możesz ozdabiać na wiele różnych sposobów. Możesz namalować na nich cos farbami do szkła, przykleić dekoracje (albo skarby znalezione w lesie) lub przewiązać je ozdobnym sznurkiem (albo zwykłym sznurkiem jutowym). Małe, szerokie słoiki posłużą Ci za lampiony, a butelki po winie za eleganckie świeczniki.

Szklane pojemniki udekorujesz też lampkami choinkowymi na baterie. Będą tworzyć wspaniały klimat!

Do wykonania ozdób świątecznych naprawdę nie potrzebujesz wiele. Wystarczy wyobraźnia i to, co już masz. Za bożonarodzeniowe dekoracje mogą posłużyć Ci nawet zapakowane już prezenty – poukładaj pudełka jedno na drugim, by stos przypominał choinkę. Na szczycie ustaw ozdobę z leśnych skarbów, a na brzegach ułóż bombki lub inne dekoracje. Prawda, że to proste? Puść wodze fantazji i przywołaj ducha świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *