Podpis elektroniczny – co to jest, jak go uzyskać?

Chcesz składać wnioski administracyjne lub podpisywać ważne dokumenty online? Możesz to zrobić przy pomocy podpisu elektronicznego. Sprawdź, czym on jest, jak go uzyskać i czy jest jedyną możliwością weryfikacji tożsamości przez internet.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny umożliwia składanie wniosków, podpisywanie dokumentów firmowych, prywatnych czy dokumentów w komunikacji z administracją (np. za pośrednictwem serwisu biznes.gov.pl). Dzięki niemu możesz w łatwy i szybki sposób nawiązać transakcje na odległość, a także efektywniej prowadzić swój biznes.

Aby korzystać z podpisu elektronicznego, musisz posiadać odpowiednie urządzenie i potwierdzić tożsamość np. u notariusza.

Czy wyrobienie podpisu elektronicznego kosztuje?

Podpis elektroniczny jest płatny – możesz zakupić go u jednego z dostawców, wymienionych na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert). Jego cena zależy od kilku czynników, m.in. od oferty danego dostawcy czy okresu ważności wydawanego certyfikatu. Poza tym istotne jest również to, z jakiego urządzenia do składania podpisu będziesz korzystać – czy będzie to czytnik kart usb, urządzenie MCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) czy token usb.

Rodzaje podpisów elektronicznych

Istnieją różne rodzaje podpisów elektronicznych. Są nimi:

  • Standardowy podpis elektroniczny – jest elektronicznym potwierdzeniem tożsamości osoby, która dany podpis składa. Deklaracja ta składana jest pod dokumentem i zawiera np. imię i nazwisko czy faksymile podpisu.
  • Zaawansowany podpis elektroniczny – do tego rodzaju podpisu wykorzystuje się odpowiednie metody szyfrowania i środki techniczne, które sprawiają, że podpis jest trudny do sfałszowania. Do zaawansowanych podpisów elektronicznych należą m.in. popularne systemy podpisu cyfrowego.
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny – jest to forma podpisu zaawansowanego, która spełnia zaawansowane normy i wymagania zarówno techniczne, jak i organizacyjne. Aby posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, konieczne jest między innymi korzystanie z certyfikatu kwalifikowanego, który wystawia kwalifikowany urząd certyfikacji.

Podpis elektroniczny i Profil Zaufany w ePUAP – czym się różnią?

Inną możliwością na załatwianie spraw urzędowych jest założenie Profilu Zaufanego – w odróżnieniu od podpisu elektronicznego jest to opcja darmowa, jednak służy wyłącznie do kontaktów z administracją – a nie innymi przedsiębiorstwami czy osobami prywatnymi.

Profil Zaufany ePUAP możesz założyć bezpłatnie. Wystarczy weryfikacja danych osobowych przy pomocy konta bankowego (bank musi udostępnić taką możliwość).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *