Renowacja drewnianego stołu

Drewno to surowiec, który chyba od zawsze cieszy się dużym powodzeniem – jest trwałe, piękne, ekologiczne i estetyczne. Jeśli masz drewniany mebel, który nadgryzł czas, nie pozbywaj się go! Przy odrobinie zaangażowania możesz odrestaurować drewno niskim nakładem środków i przedłużyć jego żywot. Tym razem podpowiemy Ci, jak dokonać renowacji drewnianego stołu.

Czego potrzebujesz? Lista produktów

Oprócz stołu ? do renowacji potrzebne będą Ci następujące produkty:

  • papier ścierny o grubości 60, 120 (lub 180), 240,
  • preparat do mycia drewna,
  • ścierki, zmywaki,
  • gumowe rękawice,
  • płaski pędzel,
  • lakierobejca lub bejca wodna i olejowosk twardy,
  • gąbka ścierna o grubości 400,
  • opcjonalnie farba do drewna,
  • opcjonalnie strug ręczny lub elektryczny, szlifierka taśmowa, szlifierka mimośrodowa.

Krok pierwszy – struganie

Jeśli wykorzystujesz strug ręczny lub elektryczny, zacznij pracę od strugania blatu. Wersja ręczna jest łatwiejsza do opanowania i delikatniejsza dla drewna, natomiast wersja elektryczna pozwala szybciej uporać się z pracą.

Jeśli używasz struga elektrycznego, uważaj, by nie wyrwać kawałka drewna podczas przyłożenia urządzenia do blatu. Zacznij delikatnie, unosząc strug przy krawędzi blatu.

Krok drugi – szlifowanie

Teraz możesz przejść do szlifowania, które wyrówna powierzchnię blatu. Wykorzystaj do tego szlifierkę taśmową. Trzymaj urządzenie równolegle do blatu i kieruj je wzdłuż słoi. Następnie weź papier ścierny o gramaturze 60 i „dopieść” blat.

Uwaga! Jeśli nie masz struga ani szlifierki, możesz zacząć pracę od wyrównania powierzchni papierem ściernym.

Krok 3 – wygładzanie blatu

Czas na wygładzenie blatu, aby był gotowy do użytkowania. Jeśli masz szlifierkę mimośrodową, możesz teraz jej użyć. Jeśli nie, pomiń tę czynność i przejdź od razu do wygładzania powierzchni – najpierw papierem 120 lub 180, następnie papierem 240.

Jeśli korzystasz ze szlifierki, po jej użyciu również warto wykorzystać papier ścierny.

Krok 4 – przygotowywanie nóg i stelaża stołu

Jeśli chcesz pomalować także stelaż i nogi, zeszlifuj ich powierzchnię. Możesz to zrobić szlifierką lub papierem ściernym. Oczyść je z pyłu i kurzu oraz odtłuść preparatem do mycia drewna.

Krok 5 – bejcowanie, malowanie i olejowanie

Jeśli chcesz pomalować nogi i stelaż stołu farbą lub preparatem w innym kolorze niż ten, którego będziesz używać do blatu, oklej taśmą malarską miejsca na stylu dwóch kolorów. Pomaluj nogi i stelaż dobrze kryjącą farbą w wybranym kolorze – np. białym lub czarnym. Prawdopodobnie będziesz musiał zrobić to 2 razy.

Blat możesz pomalować np. bejcą wodną. Kolejnym krokiem jest olejowanie. Prawdopodobnie konieczne będzie kilkukrotne nałożenie oleju – w zależności od drewna. Preparat ten po prostu wsiąka w drewno i czasem trzeba nałożyć go nawet 3-4 razy.

Po tym, jak każda warstwa wsiąknie i wyschnie, możesz wykorzystać gąbkę ścierną 400 i wygładzić powierzchnię blatu.

Jeśli Twój stół nie potrzebuje kilku warstw lakieru (lub po prostu nie chcesz z niego korzystać), możesz zdecydować się np. na lakierobejcę, która łączy w sobie funkcje lakieru i bejcy (można też powiedzieć, że to lakier z dodatkiem pigmentu). Lakierobejcę (np. białą, by wybielić drewno) nakładaj równomiernie wzdłuż słojów. Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny efekt, odczekaj 2-3 godziny i nałóż kolejną warstwę.

Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producentów.

Gotowe! Możesz cieszyć się odrestaurowanym, pięknym, drewnianym stołem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *