Renowacja drewnianego stołu

Drewno to surowiec, który chyba od zawsze cieszy się dużym powodzeniem – jest trwałe, piękne, ekologiczne i estetyczne. Jeśli masz drewniany mebel, który nadgryzł czas, nie pozbywaj się go! Przy odrobinie zaangażowania możesz odrestaurować drewno niskim nakładem środków i przedłużyć jego żywot. Tym razem podpowiemy Ci, jak dokonać renowacji drewnianego stołu.

Czego potrzebujesz? Lista produktów

Oprócz stołu ? do renowacji potrzebne będą Ci następujące produkty:

  • papier ścierny o grubości 60, 120 (lub 180), 240,
  • preparat do mycia drewna,
  • ścierki, zmywaki,
  • gumowe rękawice,
  • płaski pędzel,
  • lakierobejca lub bejca wodna i olejowosk twardy,
  • gąbka ścierna o grubości 400,
  • opcjonalnie farba do drewna,
  • opcjonalnie strug ręczny lub elektryczny, szlifierka taśmowa, szlifierka mimośrodowa.

Krok pierwszy – struganie

Jeśli wykorzystujesz strug ręczny lub elektryczny, zacznij pracę od strugania blatu. Wersja ręczna jest łatwiejsza do opanowania i delikatniejsza dla drewna, natomiast wersja elektryczna pozwala szybciej uporać się z pracą.

Jeśli używasz struga elektrycznego, uważaj, by nie wyrwać kawałka drewna podczas przyłożenia urządzenia do blatu. Zacznij delikatnie, unosząc strug przy krawędzi blatu.

Krok drugi – szlifowanie

Teraz możesz przejść do szlifowania, które wyrówna powierzchnię blatu. Wykorzystaj do tego szlifierkę taśmową. Trzymaj urządzenie równolegle do blatu i kieruj je wzdłuż słoi. Następnie weź papier ścierny o gramaturze 60 i „dopieść” blat.

Uwaga! Jeśli nie masz struga ani szlifierki, możesz zacząć pracę od wyrównania powierzchni papierem ściernym.

Krok 3 – wygładzanie blatu

Czas na wygładzenie blatu, aby był gotowy do użytkowania. Jeśli masz szlifierkę mimośrodową, możesz teraz jej użyć. Jeśli nie, pomiń tę czynność i przejdź od razu do wygładzania powierzchni – najpierw papierem 120 lub 180, następnie papierem 240.

Jeśli korzystasz ze szlifierki, po jej użyciu również warto wykorzystać papier ścierny.

Krok 4 – przygotowywanie nóg i stelaża stołu

Jeśli chcesz pomalować także stelaż i nogi, zeszlifuj ich powierzchnię. Możesz to zrobić szlifierką lub papierem ściernym. Oczyść je z pyłu i kurzu oraz odtłuść preparatem do mycia drewna.

Krok 5 – bejcowanie, malowanie i olejowanie

Jeśli chcesz pomalować nogi i stelaż stołu farbą lub preparatem w innym kolorze niż ten, którego będziesz używać do blatu, oklej taśmą malarską miejsca na stylu dwóch kolorów. Pomaluj nogi i stelaż dobrze kryjącą farbą w wybranym kolorze – np. białym lub czarnym. Prawdopodobnie będziesz musiał zrobić to 2 razy.

Blat możesz pomalować np. bejcą wodną. Kolejnym krokiem jest olejowanie. Prawdopodobnie konieczne będzie kilkukrotne nałożenie oleju – w zależności od drewna. Preparat ten po prostu wsiąka w drewno i czasem trzeba nałożyć go nawet 3-4 razy.

Po tym, jak każda warstwa wsiąknie i wyschnie, możesz wykorzystać gąbkę ścierną 400 i wygładzić powierzchnię blatu.

Jeśli Twój stół nie potrzebuje kilku warstw lakieru (lub po prostu nie chcesz z niego korzystać), możesz zdecydować się np. na lakierobejcę, która łączy w sobie funkcje lakieru i bejcy (można też powiedzieć, że to lakier z dodatkiem pigmentu). Lakierobejcę (np. białą, by wybielić drewno) nakładaj równomiernie wzdłuż słojów. Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny efekt, odczekaj 2-3 godziny i nałóż kolejną warstwę.

Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producentów.

Gotowe! Możesz cieszyć się odrestaurowanym, pięknym, drewnianym stołem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *