Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź, jak podwyższyć jego wartość

Zwykle po zakupie mieszkania nabywcy decydują się na generalny remont albo dokonują drobnych zmian i odświeżają ściany czy podłogi. W związku z tym sprzedawcy często kierują się zasadą: „Nie będę inwestować w naprawy, skoro kupcy i tak zrobią wszystko po swojemu”. Niestety często taka postawa nie sprzyja sprzedaży nieruchomości, tym bardziej w dobrej cenie. Sprawdź, co zrobić, żeby podwyższyć wartość mieszkania i szybciej je sprzedać.

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż

Podczas zakupu mieszkania kupujący kierują się nie tylko najważniejszymi czynnikami, takimi jak lokalizacja, wielkość czy stan techniczny mieszkania, ale też emocjami. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, zadbaj o to, by potencjalni nabywcy czuli się dobrze po wejściu do Twojego lokum. Czasem niewielka inwestycja finansowa i poświęcony czas mogą przynieść duże korzyści. Każdy majsterkowicz poradzi sobie z większością prac, które warto wykonać przed sprzedażą mieszkania.

Więcej przestrzeni – większa szansa na sprzedaż

Oczywiste jest, że z małego mieszkania nie zrobimy dużego. Możemy jednak zdecydowanie powiększyć przestrzeń optycznie i dodać jej więcej lekkości. Aby to zrobić, skup się przede wszystkim na poniższych czynnościach:

 • Pozbądź się nadmiaru mebli – szczególnie tych popsutych. Prędzej czy później i tak trzeba będzie to zrobić. Dlaczego więc nie odchudzić trochę wnętrza, zanim pierwsi potencjalni kupcy przekroczą próg Twojego mieszkania? W dodatku uszkodzone, podrapane, zniszczone meble, do których może zdążyliście się już przyzwyczaić, nie zrobią dobrego wrażenia na kupcach.
 • Uprość wystrój mieszkania – pochowaj prywatne przedmioty, dodatki i dekoracje. Schowaj zdjęcia, dyplomy, pamiątki, plakaty, symbole polityczne czy religijne. Nabywca powinien widzieć w mieszkaniu potencjał i czuć się choć trochę jak u siebie. Już niedługo to on będzie tworzyć swoją historię w Twoim mieszkaniu.

Drobne naprawy

Cieknący kran, urywające się drzwi w szafie, dziura w ścianie, skrzypiące drzwi, pogryzione przez psa krzesło czy półka – te z pozoru niewiele znaczące usterki mogą czasem zaważyć na decyzji.

Żeby szybciej i za satysfakcjonującą Cię kwotę sprzedać mieszkanie, możesz m.in.:

 • dokręcić fronty mebli,
 • naprawić zawiasy w drzwiach,
 • załatać dziury w ścianach,
 • uszczelnić okna i drzwi,
 • naprawić cieknące rury i krany,
 • udrożnić zapchane odpływy,
 • naprawić oświetlenie,
 • naprawić zamki w drzwiach,
 • dokonać potrzebnych napraw na balkonie.

Przejdź się po każdym pomieszczeniu w mieszkaniu i przyjrzyj się wszystkim zakamarkom. Zrób listę napraw, a potem zaplanuj kolejność działań. Te z pozoru niewiele znaczące prace mogą pomóc Ci sprzedać mieszkanie z zyskiem.

Remontować czy nie remontować?

Zwykle nie ma sensu robić generalnego remontu i wprowadzać diametralnych zmian w mieszkaniu, chyba że lokum jest w naprawdę kiepskim stanie, a Ty chcesz sprzedać je za zdecydowanie wyższą stawkę, niż jest warte teraz. Remont w mieszkaniu opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy jesteś w stanie wykonać chociaż część prac samodzielnie, bez pomocy ekipy remontowej. W takiej sytuacji wartość mieszkania wzrośnie, Ty nie poniesiesz ogromnych kosztów, a w koszt mieszkania wliczysz… swoją pracę.

Remont mieszkania jest zasadny zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie jest w naprawdę kiepskim stanie – na ścianach są stare tapety lub kasetony, na podłogach leży dziurawe linoleum, a szafa pod zabudowę w przedpokoju zaczęła się sypać. Jeśli ściany nie są w bardzo kiepskim stanie, odświeżenie ich koloru wystarczy.

Jeśli zdecydujesz się na drobny remont czy odświeżenie koloru ścian, pamiętaj o tym, żeby wybierać tylko neutralne odcienie. Najlepiej zdecydować się na biel, ponieważ z jednej strony wygląda schludnie i elegancko, z drugiej daje nabywcom możliwość łatwej zmiany kolorów.

Lokum powinno być neutralne – białe ściany i jasne dodatki, a do tego gładkie podłogi i brak bibelotów sprawią, że nabywca zdecydowanie łatwiej będzie mógł wyobrazić sobie siebie w nowym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *