Zakup używanych mebli ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Możesz znaleźć mebel, którego szukasz w dobrej cenie lub nawet za darmo. Możesz wyłowić prawdziwe perełki, których próżno dziś szukać u producentów. Możesz ocalić wyjątkową rzecz przed jej zniszczeniem i dać jej kolejne życie. I wreszcie – możesz przysłużyć się środowisku. Używane meble mogą mieć więcej zalet niż nowe. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać i na co uważać.
Grupy na Facebooku
Na Facebooku funkcjonuje wiele lokalnych grup, które są skoncentrowane wokół sprzedaży, kupna czy renowacji używanych mebli, a oferty dotyczą danego miasta czy regionu. Szukaj haseł, takich jak:
- Retro, PRL, vintage + nazwa miasta,
- Meble na sprzedaż + nazwa miasta,
- Sprzedaje i wymienia + nazwa miasta,
- Z odzysku + nazwa miasta,
- Uwaga, śmieciarka jedzie – to nazwa popularnych grup, które działają w całej Polsce; jej użytkownicy informują się wzajemnie, kto i gdzie wystawił lub znalazł przy śmietniku ciekawy mebel.
Portale aukcyjne
Popularne portale sprzedażowe obfitują w prawdziwe meblowe perełki, dodatki i inne, używane bibeloty. Możesz szukać okazji lokalnie, w swoim mieście, albo ofert z możliwością wysyłki.
Ważne! Na co uważać, robiąc zakupy przez internet?
Przed kupnem mebla najlepiej zobaczyć go na żywo. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, sprawdź opinie innych użytkowników o danym sprzedawcy, zwróć uwagę na sposób jego komunikacji (np. szybkość udzielania odpowiedzi czy uprzejmość), a także jakość zdjęć w ogłoszeniu. Nie bój się prosić o dodatkowe informacje czy przesłanie wyraźniejszych fotografii.
Targi staroci, giełdy, bazary
Sklepy ze starociami, miejscowe bazary, pchle targi, cyklicznie organizowane wydarzenia skoncentrowane na „drugim obiegu rzeczy” czy sąsiedzkie wyprzedaże garażowe – we wszystkich tych miejscach możesz znaleźć unikatowe meble, akcesoria domowe czy dekoracje.
W niektórych sklepach czy na straganach sprzedawcy sprzedają dosłownie wszystko (bez względu na stan przedmiotów), w innych przedmioty są wyselekcjonowane, a oferta zawiera tylko wartościowe, dobrej jakości rzeczy. Nie zrażaj się do żadnej z opcji.
Co znajdziesz na targach staroci, wyprzedażach czy pchlich targach? Od doniczek i kwietników, przez zastawę stołową, szklanki, sztućce i kieliszki, po obrazy, plakaty, stoliki RTV, komody, stoły z krzesłami, a nawet całe komplety mebli.
Wyprzedaże, aukcje komornicze
Przeglądaj aukcje komornicze oraz ogłoszenia o likwidacji sklepów czy lokali gastronomicznych. Często, gdy na stałe zamykają się np. restauracje czy kawiarnie, właściciele wyprzedają cały asortyment, łącznie z fotelami, krzesłami, zastawą czy żyrandolami.
Meble ze śmietnika? To nie żart!
Wspominaliśmy już o grupach, takich jak „Uwaga! Śmieciarka jedzie!”, ale i bez tego możesz sprawdzać, czy coś nowego pojawiło się w okolicy śmietnika. Nie chodzi o nurkowania w kontenerach (chociaż znajdą się i tacy, którzy z wnętrza śmietnika wyłowią prawdziwe skarby), ale o sprawdzanie, czy ktoś nie wystawił pod śmietnik starych mebli. Warto zwracać uwagę na okoliczne kosze szczególnie wtedy, gdy wiesz, że ktoś w okolicy sprzedał mieszkanie. Być może nowi sąsiedzi niebawem zaczną opróżniać zawartość mieszkania.
Ważne! Na co uważać, gdy kupujesz używane meble albo znajdujesz je na śmietniku?
Gdy kupujesz używane meble, a zwłaszcza gdy znajdujesz je na śmietniku, koniecznie dobrze się im przyjrzyj. Upewnij się, czy w drewnianych meblach nie ma korników, a także czy w zakamarkach kanapy, czy tapczanu nie zagnieździły się pluskwy. Podnieś poduszki, siedziska czy zagłówki, sprawdź wnętrze i spód mebla. Podejdź do tego z dużą dokładnością, ponieważ pozbycie się pluskiew może być naprawdę kłopotliwe i kosztowne. Zdezynfekuj też meble środkami owadobójczymi i bardzo dokładnie je wyczyść.