Warsztat majsterkowicza – co powinno się w nim znaleźć?

Lubisz majsterkować? Jeżeli tak, to zapewne dobrze wiesz, że jedną z najważniejszych zasad remontów, renowacji i napraw jest odpowiednie przygotowanie. Sprawdź, jakich przyrządów i narzędzi nie powinno zabraknąć w Twoim warsztacie – tak, abyś zawsze był gotowy na majsterkowanie!

Do it yourself – od czego zacząć?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że idea DIY zakłada wykorzystywanie jak najmniejszej liczby trudnodostępnych narzędzi oraz korzystanie po prostu z tego, co mamy pod ręką.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rękodziełem i wydaje Ci się, że będziesz potrzebować wielu narzędzi oraz drogich, trudnodostępnych materiałów – nic bardziej mylnego! Na początek wystarczy Ci kilka podstawowych, przedmiotów, nieco czasu i… wyobraźnia!

Urządzamy pracownię DIY

Oczywiście najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie zorganizowanie pracowni w specjalnie wydzielonym do tego pomieszczeniu. Niestety dla większości z nas jest to po prostu nierealne. Warto zatem znaleźć chociażby kącik, w którym będziemy mogli oddawać się nowej pasji. Jego wielkość będzie uzależniona od tego, czym planujemy się zajmować – inaczej bowiem będzie wyglądało miejsce do odnawiania wielkogabarytowych mebli, a inaczej stanowisko do scrapbookingu. J

Niezależnie od tego, na czym będzie polegać Twoje DIY, warto by w pracowni znalazły się następujące elementy:

  • miejsce do przechowywania materiałów i narzędzi,
  • biurko lub roboczy blat,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych.

Dobrej jakości ołówek stolarski

Cena: około 5 zł

Zastosowanie: ołówek niezbędny jest do planowania cięć, symetrycznego układania elementów i wielu, wielu innych. Przyda Ci się między innymi podczas układania płytek, tapetowania, tapicerowania mebli, cięcia wykładzin.

Poziomica

Cena: około 100 zł

Zastosowanie: wszelkiego rodzaju prace remontowe i modernizacyjne. Poziomica niezbędna jest podczas montażu parapetu, wieszania półek, obrazów, podczas wykonywania wylewki i w wielu innych sytuacjach. Możesz zdecydować się na poziomicę klasyczną lub elektryczną, jednak koszt tej drugiej będzie zdecydowanie wyższy (od 200 zł).

Suwmiarka

Cena: około 150 zł

Zastosowanie: mierzenie rozmiarów zewnętrznych i wewnętrznych, ocena głębokości i wysokości. Do wyboru masz suwmiarki noniuszowe, elektroniczne oraz zegarowe.

Miarka zwijana

Cena: około 20 zł

Zastosowanie: mierzenie długości i wysokości (zwykle do kilku metrów). Niezbędna przy układaniu wykładziny, tapetowaniu, planowaniu zabudowy.

Wiertarka

Cena: od 200 zł

Zastosowanie: wykonywanie otworów w różnego rodzaju powierzchniach. Wiertarka niezbędna jest między innymi przy zawieszaniu mebli, montowaniu uchwytów, wieszaniu obrazów czy luster.

Zestaw śrubokrętów

Cena: od 100 zł

Zastosowanie: wkręcanie oraz wykręcanie śrub. Śrubokręty to obowiązkowe narzędzia podczas składania mebli, naprawie urządzeń AGD, montowaniu klamek i wielu innych. Warto zainwestować w śrubokręty wyższej jakości, tanie zestawy, które kupić można np. w supermarketach, zwykle zużywają się po zaledwie kilku miesiącach majsterkowania.

Kombinerki

Cena: około 150 zł

Zastosowanie: chwytanie niewielkich elementów. Przy użyciu kombinerek możesz wyciągnąć wbite w ścianę lub inną powierzchnię gwoździe. Możesz także wykorzystać je go przytrzymania różnych elementów, kiedy nie możesz skorzystać z imadła.

Nóż z wysuwanym ostrzem (nóż introligatorski)

Cena: około 30 zł

Zastosowanie: precyzyjne cięcie różnego rodzaju powierzchni. Nóż z wysuwanym ostrzem jest niezastąpiony podczas cięcia tapet, wykładzin czy folii.

Pędzel płaski

Cena: około 20 zł

Zastosowanie: malowanie i pokrywanie odpowiednimi substancjami różnych powierzchni. Płaski pędzel przyda się wtedy, gdy trzeba będzie pokryć drewniany mebel bejcą, nałożyć klej na tapetę lub odświeżyć kolor niewielkich fragmentów ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *