Wynajem krótkoterminowy – sposób na wakacyjne przestoje

Ten, kto wynajmuje mieszkanie, wie, że wakacje to często okres przestojów. Zwłaszcza wtedy, gdy najemcami są studenci. Zwykle wyjeżdżają na całe wakacje, czyli 2-3 miesiące, w tym czasie nie płacąc za pokój. Ty, jako najemca, zostajesz z pustym mieszkaniem i rachunkami do opłacenia. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Możesz zdecydować się na wynajem krótkoterminowy, który potrafi przynieść naprawdę spore zarobki. Komu takie rozwiązanie najbardziej się opłaca? Sprawdźmy!

Co to jest wynajem krótkoterminowy?

Jest to forma wynajmu mieszkania – w całości lub pojedynczych pokojów – na krótki czas. Najczęściej mieszkania lub pokoje wynajmują turyści oraz osoby przyjeżdżające do danego miejsca w interesach. Turyści czy biznesmeni chętnie korzystają z wynajmowania prywatnych mieszkań, ponieważ najczęściej jest to znacznie tańsze od wynajmu pokojów hotelowych, a do tego daje nierzadko większą swobodę.

W Polsce wynajem krótkoterminowy zyskał ogromną popularność za sprawą portali, takich jak AirBnb, Wimdu czy ShortStayPoland. Platformy te działają jak pośrednicy – Ty wystawiasz ogłoszenie, zbierasz komentarze i oceny od gości, a administratorzy pobierają prowizje za usługi i pomagają rozwiązać ewentualne problemy. Turyści natomiast korzystają z niższych cen.

W obecnych czasach najem krótkoterminowy może zyskać jeszcze większe zainteresowanie, ponieważ turyści mogą chętniej chcieć korzystać z ofert prywatnych inwestorów i wynajmować mieszkania na wyłączność, zamiast rezerwować pokoje w hotelach i narażać się na częsty kontakt z innymi ludźmi.

Gdzie wynajem krótkoterminowy najbardziej się opłaca?

Największe korzyści z najmu krótkoterminowego zyskują osoby, które mają lub kupują mieszkania w dużych miastach, blisko atrakcji turystycznych i w innych miejscach, do których często zjeżdżają się turyści. Duża popularność miejsca zwiększa szanse na to, że mieszkanie będzie często wynajmowane.

Oczywiście wynajem krótkoterminowy wiąże się też z obowiązkami i pewnymi wydatkami (o których pewnie możesz się domyślać, jeśli wynajmujesz mieszkanie przez cały rok). Sprawdź, a co zwrócić uwagę, decydując się na wynajem krótkoterminowy.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem krótkoterminowy i o czym pamiętać?

Mimo iż turyści wynajmują mieszkania od osób prywatnych, nie chcą obniżać standardów podróżowania. Taka forma wynajmu to połączenie wygód dostępnych w hotelach z niższymi cenami i większą prywatnością. Musisz więc postarać się, aby goście czuli się u Ciebie dobrze, było im wygodnie i by chcieli zostawić pozytywny komentarz na wybranym portalu. W związku z tym pamiętaj o kilku zasadach:

  • Mieszkanie musi być dobrze wyposażone (a przynajmniej adekwatnie do ceny) i wszystkie informacje muszą znaleźć się w ogłoszeniu. Okna mieszkania wychodzą na główną ulicę? Nie pisz, że mieszkanie jest ciche. Lokal położony jest w starej kamienicy lub bloku? Powstrzymaj się od określania okolicy mianem luksusowej. Zepsuła się pralka i chwilowo nie ma jej w mieszkaniu? Usuń z ogłoszenia informację na ten temat, dopóki pralka nie wróci na swoje miejsce. Turyści zwracają uwagę na naprawdę najdrobniejsze szczegóły.
  • W mieszkaniu powinny znaleźć się sprzęty, z których wynajmujący będą mogli swobodnie korzystać. Są wśród nich sztućce, garnki, talerze i szklanki, kuchenka i piekarnik, mikrofalówka, czajnik, deska do prasowania i żelazko, pralka, ręczniki, pościel czy telewizor. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki standard i jaką cenę zaoferujesz swoim gościom.
  • Po każdym najemcy trzeba dokładnie posprzątać, naprawić ewentualne szkody i wymienić zużyty sprzęt. Im więcej turystów, tym większy zarobek, ale też większe ryzyko uszkodzeń i zużywania się sprzętu.
  • Konieczne jest ubezpieczenie nieruchomości – na wypadek szkód wyrządzonych przez przyjezdnych lub zdarzeń losowych pod Twoją nieobecność.

Oczywiście jako wynajmujący, musisz być w kontakcie z gośćmi – należy odbierać telefony, odpisywać na wiadomości i pomagać odwiedzającym w razie potrzeby. Wydaje się, że to dużo? Być może, ale jeśli dobrze przygotujesz swoje mieszkanie i będziesz dbać o gości, możesz zarobić naprawdę sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *