Aranżacja jesiennego balkonu – porady i inspiracje

Coraz krótsze dni, mniejsza ilość słońca i spadające temperatury sprawiają, że nasz nastrój się pogarsza. Niechętnie wychodzimy na zewnątrz, a zamiast leżaka na balkonie wybieramy kanapę. Niesłusznie! Jesień nie musi być szara i smutna! Wystarczy, że odpowiednio udekorujesz i zorganizujesz swój taras, a będziesz mógł cieszyć się nim jeszcze przez długie tygodnie. Jak zaaranżować jesienny balkon? Jakie rośliny wybrać? Jak zabezpieczyć podłogę i meble przed niskimi temperaturami i wilgocią? Podpowiadamy!

Rośliny na jesienny balkon

Wiele roślin, które ozdabiały balustrady tarasów wiosną i latem, traci swój urok wraz z pierwszymi chłodnymi dniami. Widok pustych doniczek czy przekwitniętych roślin potrafi pogłębiać jesienny smutek i zniechęcać do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Koniec lata nie musi jednak oznaczać pożegnania z zielenią! Istnieje wiele gatunków, których okres kwitnienia przypada na okres jesieni. Odpowiednio je aranżując (np. z wykorzystaniem skrzynki po owocach), zamienisz swój balkon w prawdziwą oazę.

Do roślin, które warto zasadzić na jesiennym tarasie, zalicza się:

  • Wrzosy – kwitną od sierpnia do października. Przy odpowiedniej pielęgnacji (rośliny należy chronić przed mrozem, np. okładając ją gałązkami krzewów iglastych) pozostają zielone przez całą zimę. Wrzosy są niezwykle dekoracyjne – gęste pędy rosną pionowo do góry i zachwycają bogactwem drobnych, zielonych listków. Górna część pędów pokrywa się kwiatostanami – drobnymi kuleczkami o różnych odcieniach fioletu.
  • Chryzantemy – okres kwitnienia rozpoczyna się w sierpniu i trwa nawet do grudnia. Kwiaty są bardzo odporne na niskie temperatury i niekorzystne warunki pogodowe. Chryzantemy zachwycają swoją uniwersalnością – w zależności od upodobań, możesz zdecydować się na kwiaty w różnych kolorach (najpopularniejsze są chryzantemy białe, żółte, czerwone i fioletowe) i wielu kształtach (od niewielkich i kulistych, po pokaźne i rozłożyste).
  • Żurawki i żurawiki – to niezwykle dekoracyjne byliny, które zachwycają kolorowymi liśćmi o fantazyjnych kształtach. Żurawki mogą przyjmować barwę żółtą, czerwoną, zieloną, bordową czy fioletową (dużą popularnością cieszą się odmiany o żyłkach kontrastujących z kolorem liści). Roślina może ozdabiać balkon przez cały rok, o ile zostanie osłonięta od wiatru i zabezpieczona przed ujemnymi temperaturami. Bardzo ważne jest również zapewnienie żurawkom dostępu do promieni słonecznych – to dzięki nim liście mogą przebarwiać się na wybrane kolory.

Rośliny doniczkowe to niejedyne ozdoby, na jakie możemy zdecydować się jesienią. Dynie, kasztany, jarzębina, szyszki i inne owoce jesieni sprawdzą się w tej roli znakomicie!

Jakie prace przeprowadzić na balkonie jesienią?

Co jeszcze musisz zrobić, aby przygotować swój balkon na nowy sezon? Oto nasze wskazówki:

  • Zabezpiecz drewno – meble, podłogi czy donice balkonowe powinny zostać dokładnie oczyszczone i zaimpregnowane przy pomocy lakieru lub bejcy. Dzięki temu będą mogły przetrwać do kolejnej wiosny w nienaruszonym stanie – pomimo deszczu, śniegu i niskich temperatur.
  • Zabezpiecz metalowe elementy – doniczki, pergole i inne elementy, które zostały wykonane z metalu, należy zabezpieczyć przed rdzą (sięgnij po specjalny preparat antykorozyjny).
  • Zadbaj o tekstylia – jesienią, kiedy coraz częściej zdarzają się opady i przymrozki, musisz chować poduszki, koce i inne tekstylia, które mogłyby zostać uszkodzone pod wpływem wilgoci. Możesz przechowywać je we wnętrzu mieszkania lub na balkonie – w szczelnych skrzyniach.

Przygotowując aranżację jesiennego balkonu, nie zapominaj o oświetleniu. Girlanda lub latarenki ze świeczkami umilą Ci coraz krótsze popołudnia i coraz dłuższe wieczory.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *