Jak zaplanować remont mieszkania lub domu?

Od czego zacząć planowanie remontu mieszkania lub domu? Co zrobić, żeby po wszystkim sąsiedzi nadal mówili nam „dzień dobry”? I czy prace remontowe zawsze muszą się przedłużać? Podpowiemy Ci, jak dobrze przygotować się do gruntownej renowacji wnętrz.

Po pierwsze – analiza stanu mieszkania lub domu

Zanim zaczniesz remontować, dokładnie przeanalizuj stan swojej nieruchomości. Sprawdź, co rzeczywiście trzeba wyremontować – zarówno niedoszacowanie, jak i przeszacowanie niektórych prac może wiązać się ze stratą czasu i pieniędzy. Jeśli zbyt pochopnie ocenisz stan ścian, podłóg czy instalacji, możesz słono zapłacić za swoje niedopatrzenie albo z drugiej strony, niepotrzebnie wydać pieniądze.

Przyjrzyj się ścianom – sprawdź, czy farby trzeba zeskrobywać, czy wystarczy wyrównać i pomalować powierzchnię. Zastanów się, czy parkiet wymaga wymiany, czy może wystarczy cyklinowanie. Upewnij się, czy kabina prysznicowa jest do wymiany, czy może wystarczy porządnie ją wyszorować (łącznie z czyszczeniem fug między kafelkami). Upewnij się, czy hydraulika nie jest wadliwa, a także czy podczas remontu warto zmieniać miejsce położenia gniazdek elektrycznych.

Po drugie – obliczanie kosztów remontu

Żeby dobrze przygotować się do remontu, zrób kosztorys. Zmierz powierzchnie ścian i podłóg, które będziesz remontować i oblicz koszty materiałów potrzebnych na ich renowacje. Oblicz ceny wszystkich mebli, sprzętów, materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz innych elementów wyposażenia, które planujesz kupić. Do budżetu dolicz środki na nieprzewidziane wydatki. Szacuje się, że koszt renowacji mieszkania lub domu jest często wyższy o około 15-20% wyższy, niż zakłada się na początku. I przede wszystkim, określ, ile pieniędzy chcesz i możesz przeznaczyć na remont.

Takie podejście pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której na początku zakupów kupujesz np. dużą, dwudrzwiową lodówkę, a później brakuje Ci pieniędzy na dobrej jakości płytki podłogowe czy panele lub parkiet.

Więcej informacji na temat planowania kosztorysu (i szukania oszczędności) znajdziesz we wpisie: Przyszła wiosna – czas na remont. Jak zaplanować pracę, co uwzględnić w kosztorysie i na czym zaoszczędzić?

Po trzecie – kolejność prac remontowych

Aby remont przebieg sprawnie i bezboleśnie, przygotuj ramowy plan prac. Oczywiście nie da się ustalić precyzyjnego harmonogramu z dokładnością co do jednego dnia, ale zdecydowanie da się przynajmniej orientacyjnie oszacować, kiedy będziesz skuwać podłogi, wymieniać okna czy malować ściany.

Warto wiedzieć! Po tym, jak opracujesz orientacyjny plan działania, poinformuj sąsiadów o remoncie. Możesz zapukać do drzwi osób, dla których Twój remont będzie najbardziej dokuczliwy, a także powiesić na tablicy ogłoszeń informację o zbliżającym się remoncie i orientacyjnych datach wykonywania poszczególnych prac. Sąsiedzi powinni to docenić, ale przede wszystkim, będą mogli przygotować się na czasowe utrudnienia.

Jaka powinna być kolejność prac remontowych? Zwykle jest następująca:

 • zrywanie podłóg, skuwanie płytek, usuwanie tapet lub farb,
 • burzenie i budowa ścian,
 • prace przy instalacjach – ich naprawa lub wymiana,
 • układanie płytek, montaż sanitariatów w łazience;
 • gładzenie i malowanie ścian w pokojach, kuchni, przedpokoju i pozostałych pomieszczeniach,
 • układanie podłóg,
 • montaż drzwi wewnętrznych,
 • montaż oświetlenia,
 • montaż mebli do zabudowy i gniazdek elektrycznych,
 • ustawianie pozostałych mebli,
 • dekorowanie mieszkania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Rzeczy, o których często się nie pamięta

Remont mieszkania lub domu to spore wyzwanie logistyczne. Żeby ułatwić pracę sobie i ekipie remontowe, a także nie utrudniać życia sąsiadom, zadbaj o elementy, takie jak:

 • Kontenery na gruz i śmieci – odpady budowlane nie mogą być wrzucane do koszy na odpadki domowe. Jeśli planujesz duży remont, musisz wypożyczyć kontener (być może zapewni go firma remontowa). Ważne jest, by nie blokował on przejazdu, wyjazdu z parkingu czy wjazdu na teren posesji. Kontenery nie powinny być ustawiane także pod oknami. Zwykle miejsce, w którym można ustawić taki kontener, wyznacza spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.
 • Miejsce parkingowe dla ekipy remontowej – podobnie jak w przypadku kontenerów, auta nie powinny blokować wjazdów i wyjazdów oraz dróg, którymi poruszają się mieszkańcy. Warto jednak wcześniej pomyśleć o miejscu parkingowym dla ekipy remontowej, żeby pracownicy mogli swobodnie przenosić np. narzędzia.
 • Miejsce składowanie starych mebli – meble, których pozbywasz się z mieszkania, nie powinny stać na chodniku czy klatce schodowej. Należy je wywieźć lub ustawić w przeznaczonym do tego miejscu. Jeśli zamawiasz nowe meble, najlepiej od razu wnieś je do środka, żeby nie tarasowały przejścia mieszkańcom. Postaraj się więc nie dopuścić do sytuacji, w której nowe meble czekają już pod drzwiami, a stare nie zostały jeszcze wyniesione z mieszkania.

Oczywiście pamiętaj też, że kurz, był i bród powstałe w wyniku remontu Twojego mieszkania, to bałagan Twój, a nie sąsiadów – musisz więc na bieżąco sprzątać części wspólne (oczywiście gruntowne porządki zostaw na koniec). Gdy już uporasz się z remontem, podziękuj sąsiadom – upiecz dla nich coś dobrego lub zaproś do siebie najbliższych lokatorów na kawę i ciastko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *