Przyszła wiosna – czas na remont. Jak zaplanować pracę, co uwzględnić w kosztorysie i na czym zaoszczędzić?

Wiosna to dobry czas na remont – zwłaszcza teraz, kiedy dużo czasu spędzamy w swoich domach czy mieszkaniach. To, że tegoroczna wiosna wygląda inaczej niż zwykle, już wiemy, ale wcale nie musi to oznaczać, że nadchodzące tygodnie czy miesiące upłyną nam w biernym oczekiwaniu na powrót do normalności. Takie wyjątkowe okoliczności w połączeniu ze sprzyjającą pogodą i niedoskonałościami, które uwidaczniają się po zimie, mogą być dobrą mobilizacją do remontu domu czy mieszkania. Sprawdź, dlaczego warto remontować właśnie wiosną i jak się za to zabrać.

Dlaczego remontować wiosną?

Wiosna to dobry moment na przegląd stanu mieszkania. Słoneczne światło pokazuje niedoskonałości wnętrz – być może właśnie teraz dostrzegłeś pęknięcia farby czy tynku, zacieki na ścianach balkonu lub przy oknach, czy odstające kawałki tapet.

Warto wiedzieć! Zwróć uwagę na tapety zwłaszcza wtedy, gdy kładłeś je zimą. Ogrzewanie i zmiany temperatur mogą powodować, że tapety łatwo się odklejają.

Ponadto wiosną temperatura wzrasta, wilgotność powietrza jest znacznie niższa niż zimą, a dni się wydłużają. Jest już znacznie cieplej niż zimą, ale nie ma jeszcze upałów, które mogą utrudniać pracę (znacznie trudniej jest pracować, gdy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni Celsjusza, ale to nie wszystko – gdy jest zbyt ciepło, farby na ścianach mogą się odparzać, a mokre materiały – wysychać za szybko).

Remont mieszkania – od czego zacząć i jak przygotować się do remontu

Być może Cię nie zaskoczymy, ale nie możemy pominąć tego etapu. Zacznij od planowania. Dobry, przemyślany plan to podstawa działania. Jeśli dobrze się przygotujesz, remont pójdzie sprawnie, nie dasz się zaskoczyć i będziesz przygotowany na każdą ewentualność. W przypadku remontów improwizację najlepiej odłożyć na bok.

Co uwzględnić w planie? Oto podstawowe kategorie:

Zrób analizę stanu mieszkania – nie podejmuj pochopnych decyzji, żeby nie narażać się na zbędne koszty. Sprawdź, co faktycznie należy wymienić czy wyremontować, a co można np. odnowić.

Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać – jeśli planujesz poprawki kosmetyczne, chcesz zmienić styl swojego mieszkania lub planujesz generalny remont i będziesz nie tylko remontować, ale też wymieniać meble, wybierz konkretny styl dla całego mieszkania lub wybranych pomieszczeń. Przeglądaj katalogi wnętrzarskie, strony z inspiracjami i szukaj pomysłów. Jeśli nie zrobisz rozeznania, po wizycie w sklepie może rozboleć Cię głowa i kupisz rzeczy, które wcale nie będą do siebie pasować. Wybór konkretnego stylu ułatwi Ci robienie zakupów, dobór kolorów, mebli czy akcesoriów.

Oblicz koszty – zrób listę zakupów i wylicz wszystkie koszty. W tworzeniu kosztorysu weź pod uwagę swój budżet, wszystkie meble, akcesoria, materiały budowlane, sprzęty, dekoracje i inne elementy wyposażenia wnętrz. Uwzględnij też środki na nieprzewidziane wydatki – przyjmuje się, że budżet na remont powinien być powiększony o 15-20% kwoty z kosztorysu.

Zaplanuj kolejność prac – nie rób wszystkiego na hurra. Żeby remont mieszkania przebiegł sprawnie, zaplanuj kolejność wykonywanych prac. Zazwyczaj prace wykonuje się w następującym porządku:

  • podłogi i ściany – zrywanie parkietu czy paneli, skuwanie płytek, usuwanie tapet itp.;
  • rozbiórka lub budowa ścian;
  • naprawa instalacji;
  • łazienka – układanie płytek i montaż sanitariatów;
  • malowanie ścian w pozostałych pomieszczeniach;
  • układanie podłóg;
  • montaż drzwi wewnętrznych;
  • montaż mebli do zabudowy, oświetlenia i gniazdek;
  • ustawianie mebli i dekorowanie mieszkania.

Zastanów się, co możesz wykonać samodzielnie – możesz sporo zaoszczędzić na wykonywaniu prac samodzielnie, a także na renowacji akcesoriów, mebli czy nawet płytek ceramicznych. Być może zrywanie podłóg wcale nie jest potrzebne, a wystarczy zwykłe cyklinowanie. Może nie trzeba malować ścian, tylko można je umyć i załatać drobne niedoskonałości. Czy parapety i okna rzeczywiście są do wymiany, czy wystarczy je uszczelnić i użyć okleiny? Czy meble, które masz, są do wyrzucenia, czy może możesz je odrestaurować? Czy kafelki w łazience lub kuchni są w złym stanie, czy może po prostu Ci się znudziły, a sprawę rozwiąże… malowanie płytek specjalnymi farbami? Podobnych przypadków może być wiele, dlatego zrób dokładny przegląd, zanim podejmiesz decyzję o remoncie i zastanów się, co możesz wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *