Inteligentne Święta! Jak ułatwić przygotowania do Świąt z wykorzystaniem technologii?

Jak wykorzystać nowoczesną technologię do organizacji Świąt? To łatwiejsze i bardziej dostępne, niż mogłoby się wydawać. Z części tych rozwiązań być może już korzystasz. Aplikacje kulinarne, inteligentne listy zakupów, współdzielone kalendarze i wiele innych rozwiązań czeka, by skorzystać z nich przed Świętami. Sprawdźmy, jak ułatwić sobie przygotowania do Świąt.

Świąteczne menu

Co przygotować na Wigilię? Co zaserwować w pierwszy, a co w drugi dzień Świąt? Jak nie ugotować za dużo, ani o niczym nie zapomnieć? Co kupić na śniadania i kolacje? Czy wszyscy goście jedzą mięso? Czy ktoś ma alergie?

Podczas planowania świątecznego menu podobnych pytań może rodzić się dużo, dużo więcej. Aby nie pogubić w oceanie możliwości, możesz skorzystać z aplikacji kulinarnych. Dzięki nim przygotujesz listę wszystkich dań, a potem wygenerujesz listę zakupów.

Przykładowe aplikacje kulinarne: Przepisy.pl, Smaker.pl, Moje Wypieki, Smakowity.pl, Yummly.

A jeśli chcesz liczyć kalorie w przygotowywanych posiłkach, możesz skorzystać np. z aplikacji Fitatu, Kcalmar czy FatSecret.

Wskazówka! Jeśli nie korzystasz z aplikacji, możesz poszukać przepisów online i samodzielnie przygotować listę zakupów. Proponujemy Ci taką kolejność:

  • Zapisz pomysły osobno na śniadania, obiady i kolacje na każdy dzień Świąt. Pomyśl, które dania mogą się powtarzać, a które będą zjedzone podczas jednego posiłku.
  • Gdy przygotujesz już całe menu, wypisz „na brudno” wszystkie składniki niezbędne do ich przygotowania.
  • Uporządkuj listę zakupów, sumując produkty i dzieląc ją na kategorie, np. warzywa i owoce, nabiał, puszki, makarony, strączki itp. – dzięki temu zakupy pójdą Ci sprawniej i szybciej.

Współdzielone kalendarze i listy zadań, wirtualne listy zakupów

Wykorzystaj współdzielone kalendarze czy listy zadań, by koordynować przygotowania do Świąt. Może być to przydatne np. wtedy, gdy za przygotowanie części dań czy zrobienie zakupów są odpowiedzialne różne osoby. Daną listę czy zadanie możesz aktualizować, a zmiany będą widoczne dla każdego uczestnika.

Z czego możesz skorzystać? Na przykład z aplikacji, takich jak Evernote czy Trello, albo z dokumentów na dysku Google (Google Docs czy Google Sheets). Kluczem jest to, by zainteresowane osoby miały dostęp online do wybranej listy zadań czy listy zakupów.

Gotowanie z pomocą technologii

Podczas gotowania możesz korzystać z asystentów głosowych do wyszukiwania czy dyktowania przepisów. Jeśli masz możliwość, korzystaj z inteligentnych rozwiązań, jakie dają Ci Twoje urządzenia w kuchni, np. z ustawiania czasu gotowania i pieczenia czy zdalnego sterowania piekarnikiem bądź płytą grzewczą.

Domowy budżet pod kontrolą

Przygotowania do Świąt wiążą się z dużymi wydatkami. Żeby mieć pod kontrolą domowy budżet, możesz korzystać z aplikacji do monitorowania wydatków i zarządzania budżetem. Dzięki temu będziesz panować nad stanem konta, zmniejszysz ryzyko niepotrzebnych i nadmiernych wydatków, a także świadomie zaplanujesz świąteczne wydatki.

Przykładowe rozwiązania: aplikacje Wallet, Moje Finanse, HomeBank czy klasyczny Excel bądź arkusz kalkulacyjny Google.

Nastrój w Święta – muzyka na każdy dzień

Na koniec rzecz teoretycznie prozaiczna, ale jakże pomocna. Przygotowanie świątecznych playlist pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której w popłochu szukasz odpowiedniej muzyki chwilę przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej. Przygotuj muzykę zawczasu i ciesz się świątecznym klimatem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uwzględnienia na playlistach ulubionych utworów członków rodziny. Jeśli jednak nie masz pomysłu lub czasu na przygotowanie ścieżki dźwiękowej, skorzystaj z gotowych składanek dostępnych na platformach streamingowych.

Tak przygotowany/a możesz już ze spokojem wyczekiwać Świąt. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *